LEEWADDERS, WAAR IS DIT V.C.J.C. BLEEF BEKEND DOOR ZOMERKAMPEN EEN OUDE VRIEND... Nu de Vrijzinnig Christelijke Jeugd Centrale, kortweg V.C.J.C. genoemd, in een lu strumviering aandacht zal beste den aan haar verleden, is het misschien wel interessant terug te zien op een Pinksterviering in Soesterberg in 1933, nu precies vijftig jaar geleden dus. Is de A.J.C. bekend gebleven door de kampementen rond de Paasheuvel, de V.C.J.C. werd het door haar zomerkampen op verschillende punten in ons land en haar vijfjaarlijkse grote confe renties in Soesterberg in 1933 en Ermelo in 1938. In Friesland waren er vanaf 1928 in de Pinksterdagen jaarlijks bij eenkomsten in Kortehemmen, op het terrein waar nu het ge bouw van de Woodbrokers staat. Maar in 1933 werden in het gehele land de krachten gebun deld ter voorbereiding van een grote Pinksterconferentie. Er kwam militair oefenterrein be schikbaar en legertenten werden verkregen voor het kamperen, terwijl er grote tenten werden opgetrokken voor de massale bij - eenkomsten. Het aantal deelne mers overschreed de 1200 toen, in 1938 nog gestegen tot 1700, jongeren tussen de 16 en 35 jaar. Behalve het hoogtepunt, het ge weldige kampvuur, was er de opvoering van het spel van jeugd en arbeid: "Maar Wij. spe ciaal voor ie gelegenheid ge schreven door de dichter Anto- nie Donker en opgevoerd door studenten uit de V.C.S.B. Het was een spel over werkloosheid, geestdodende arbeid aan de lo pende band en opkomend fascis me, problemen in die tijd en helaas nog. Uit Friesland reed een extra trein naar het centrum, ook met een wagon Leeuwarders en op de eerste Pinksterdag werd onder de stralende zon een foto ge maakt van de deelnemers, t.w. staande v.l.n.r. Ruurdje Terpstra, Geertje Jager, Klaske Wijnterp, Lieuwe Westerbaan, Corrie Dei- nema, Klaasje Feitsma, Carel Klaasen, Graddus van Zuijlen, Tet de Ruiter, Dien de Ruiter, Ali Scheepstra, Hommo ten Have, Nico Afman, knielend: Clara v. Zuylen- Veelders, onbekend, Hil Land man, zittend: Siebe Sinnema, Bertus v.d. Ploeg, Dien Boersma, Ber ber Groen, Hil Wijbenga, Dora Ruurdje Boonstra, Hennie Wei- dijk. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Leeuwarden H. T. ten Have Als je 't Kleine Krantsjein de bus krijgt ben je altijd weer benieuwd en bijna steeds komen dan je jongensjaren weer terug. Och heden ja, dat weet ik nog, dat heb UIT GROOTMOEDERS ANSICBTENALBVM ik ook meegemaakt, die heb ik nog gekend en helaas. die is er ook al niet meer. Hoe ouder je wordt, hoe meer herinneringen komen terug dank zij 't Kleine Krantsje. Daar dan ken we veel aan, we vinden er vrienden door terug, vrienden, die we al lang waren vergeten, van wie we niet wisten of ze nog leefden. Dat is de grote waarde van 't Kleine Krantsje voor ons ouderen en wij hopen, dat dit nog heel lang zo mag doorgaan, dank zij de heer Fenno Schoustra. Zo kreeg ik nu een brief uit Australië van iemand die door 't Kleine Krantsje aan mijn adres is gekomen. Deze oude vriendin leest regelmatig 't Kleine Krants je en kwam zo weer met mij in contact. Het is de vrouw van een groot vriend, van wie ik in vijftig jaar niets meer had gehoord, 'k Wist niet eens, dat hij in dat verre land zat. Oude makker, Pe Veltheer, wij waren kameraden vroeger, we hebben samen een voetreis door de wereld gemaakt, het was crisistijd en we wilden wat, er op uit, op avontuur, om nooit te vergeten! We strandden in Mar seille en we maakten veel mee. Er ging nu een schok door mij heen: hij is gestorven helaas. Een fijne vriend, altijd opgewekt, in voor een grap en in voor avon tuurtjes. Is dit even een mooie kaart uit Grootmoeders Ansichtenalbum? We zien hier de gracht bij het Hoeksterend en alle nijverheid speelt zich nog op het water af. Op de achtergrond links het oeroude café Het Blauwhuis en rechts de 'Russische" graanpakhuizenDe kaart is voor 1905 uitgegeven door N. JBoon te Amsterdam en laat ons treffend zien, wat er nadien aan romantiek verloren ging. Dat is nu al lang verleden tijd, maar een warme herinnering blijft. Dank zij 't Kleine Krantsje kwam hij even terug in mijn gedachten en daar ben ik blij mee. Amsterdam Enne Rozema

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9