HET GROTE MYSTERIE VAN EEN MILJOENENERFENIS HET GEHEIM VAN EEN LETTERLAP MOORDAANSLAG OP HET WILHELMINAPLEIN EEN VAN DER KOOI LIET VERMOGEN NA... Het is nu precies een eeuw geleden, dat er bij alle Friezen met de naam Van der Kooi grote beroering ontstond na het gerucht, dat zij alserfgenamen recht zouden hebben op een nalatenschap van maar liefst veertig miljoen gulden. De enorme erfenis zou afkomstig zijn van een familielid, een Bonne van der Kooi, die dienstneming in de legers van Napoleon ontliep door eerst onder te duiken en daarna te vluchten en die later schat- en schatrijk werd in het buitenland. In de jaren 1878 - 1886 kwamen tal van Van der Koois en verdere familieleden ettelijke malen in Leeuwarden bijeen om er over te beraadslagen hoe het kolossale kapitaal in de wacht te slepen. Toen de zoldering van zijn huis in Deinum nogal wat begon door te zakken besloot de heer J. Feenstra: daar wat aan te gaan doen Hij verwijderde een paar planken en zag toen tot z'n niet geringe schrik, dat er een enorme hoeveelheid zaagmeel naar beneden kwamdat spul was er kennelijk in 1937, toen het huis werd gebouwd, als isolatiemateriaal aangebracht. De heer Feenstra brak toen nóg wat planken weg en werd nu niet alleen door verdere golven zaagsel verrast, maar ookdoor een prachtige lettering die met het zaagmeel naar beneden kwam. "M. Westendorf 1884 stond erop de lap. De heer Feenstra veronderstelt, dat de lap met het zaagsel van de zagerij van Overmeer aan Schenkenschans naar Deinum is vervoerd, maarzeker weet hij het natuurlijk niet. Hij is brandend benieuwd, wie die M. Westendorf kan zijn geweest en hij wept daarom nu de hulp van de lezers van 't Kleine Krantsje in. Wie is in staat het raadsel op te lossen? Wie is die M. Westendorf geweest? Wie heeft enig idee van hoe de letterlap na al die jaren tussen dat zaagmeel in Deinum is beland? geweest, maar een Eabe Zand- burg uit Bergum. De boer van de Kobbekooi even wel heette Bonne van der Kooi, maar die bleef altijd waar hij was en hij werd, helaas, niet schat rijk. En daarmee spatte de hele mil joenenaffaire als een zeepbel uit elkaar, al bleef tot de dag van vandaag onbeantwoord de inte ressante vraag, hoe het fraaie detectiveverhaal kon ontstaan. (Jok zijn blijkbaar de lotgevallen van die Wybe in Oost Indië met nader onderzocht, zodat er, als u het ons vraagt, voor de Van der Koois van vandaag nóg altijd lanleiding kan zijn zich af te vragen of hen ooit nog eens iets van het veronderstelde immense vermogen in de schoot zal vallen! Interessant beraad om de miljoenen in de ivacht te slepen. Zaterdagavond 28 februari 1931. Op de hoek van het. Zaai land bij de Zuiderstraat staat een stel lichtekooien, wachtend op klandizie. Lammigje H., Johanna L.. Henderika W., Aaltje N., Grietje H. Plotseling klinkt er een kreet: "Ik steek je dood!" en toevallige passanten zien, hoe een man komt toeschieten en een van die straatmadelieven begint te be werken met een mes. Het gillende slachtoffer is Grietje H, die haar belager wel kent, want een jaar lang heeft ze met hem samengewoond. "Dat heb je er nou van" schreeuwt de tweeënveertigjari- ge, in de Keizersbuurt wonende pakhuisknecht Cornelis A. en hij brengt de vrouw steekwonden toe in de wang, in het dijbeen en aan de hand. Dan loopt hij rustig een eindje verder, constateert voldaan: "De prik is goed aangekomen" en roept: "Hou je bek, anders krijg Vervolg op pag. 7 De herberg van De Jong aan het Zuiderplein, later hotel Spoorzicht, nu het Fries Rundvee Syndicaat. Hief kwamen de Van der Kooi's bijeen om er hun schone dromen te bepraten. en hij vluchtte naar het buiten land. Zo kwam hij in Calcutta terecht, waar hij werk kreeg op de zeer uitgestrekte plantages van een schatrijke Engelsman. Daar trouwde Bonne van der Kooi en op de een of andere manier werd hij erfgenaam van de Brit. Toen onze landgenoot stierf - merkwaardigerwijs onder de naam Charles Smith - was hij kinderloos en liet hij het giganti sche vermogen van veertig mil joen gulden na. ALLES INGEPIKT Een oproep voor eventuele erf genamen in Britse bladen had geen enkel succes, maar een der gelijk bericht in Nederlandse kranten wel: er meldde zich wel geteld één familielid, dat kans zag het gehele vermogen in de wacht te slepen zonder dat ande re wettige erfgenamen het merk ten. Toch lekte de zaak later uit, waarna een mede-erfgenaam, de schoolmeester Heidstra uit Har- degarijp, in actie kwam om de snodaard een proces aan te doen. Ettelijke Van der Koois uit de gehele provincie offerden geld om dit rechtsgeding mogelijk te maken en herhaaldelijk kwamen zij beraadslagend bijeen, óf in het café van Klopma, óf in de her berg van De Jong aan het Zuiderplein. Maar tot een proces is het nooit geKomen en de Van der Koois en alle andere vermeende erfgena men konden slechts blijven dro men van de ongrijpbare miljoe- nenschat. Pas een halve eeuw later, in de dertiger jaren, stelde de Dron- rijpster arts Van der Kooi, samen met zijn neef Oostenbrug, nog eens een serieus onderzoek naar deze mysterieuze affaire in. Zij plozen de stambomen uit van alle families Van der Kooi uit de omgeving van Trynwalden en zij vonden inderdaad de man met wie alles begon. Dat bleek echter geen Bonne, maar een Wybe van der Kooi te zijn en die zou niet in Brits, maar in Nederlands Oost Indië overle den zijn! GEEN STREEP VERDER De nijvere speurders kwamen er geen streep verder mee, tot zij attent gemaakt werden op een oud bericht in de Bergumer Cou rant van 1883, waarin redacteur Tjibbe Geerts van der Meulen melding maakte van het zeker onthutsende feit, dat de onder duiker op de Kobbekooi hele maal geen Van der Kooi was .f ONDERDUIKER De affaire zou begonnen zijn met een Bonne van der Kooi, die in de dagen van Napoleon, alzo om streeks 1810, in militaire dienst moest, maar onderdook op de Kobbekooi, een boerderij dicht bij de Grote Wielen ten westen van Rijperkerk. De onderduiker verbleef daar als vrouw verkleed en hij had er een schuilplaats onder het üleboerd. Toch voelde hij er zich niet veilig Nu, rond honderd jaar later, werd 't Kleine Krantsje nog eens op het spoor gezet van deze spectaculaire zaak door onze abonnee, de heer Beerend Wiets- ma te Heemskerk, die onlangs in onze rubriek "Langs oude Friese kerkhoven" gewag maakte van een verhaal over "een Van der Kooy of Kooystra, die een grote som geld zou hebben nagelaten." Op dit schrijven van de heer Wietsma reageerde een andere abonnfee, de heer T. van der Vegt te L'ëeuwarden, die ons een ver slag in handen speelde van een lang geleden gehouden vergade ring van het Geneologisch Wurk- forban van de Fryske Akademy - op deze bijeenkomst haalde de arts Drs. K. M. van der Kooi uit Dronrijp herinneringen op aan de sensationele zaak, die eens zoveel tongen in beweging bracht.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 6