LEEWADDERS, WAAR IS DIT BARMHARTIGHEID CD Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Wat kenne jou met een jeloerse frouw beleve? Daar hewwe ons brugmaten nog nooit over pra ten. Wel over de pollentiek, en nou oek weer, want het wurdt noedluk met een soat dingen. Nim nou alleen mar de groate kaans op een lagere AOW. En dan fait het woord spygology as het over tee-vee-series gaat. En wie hoqpt fan't seumer weer over te kommen? Lees ut mar in dit ferslag fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten, Minne Mager en Fokke Vutman. Wiebe Poatsje: Marten komt niet of wat later. De frouw is lang niet goed, en nou hèt ie een helpster of soa over de floer. Fan de gesinsbeweging as ik ut goed begrepen hew. Fokke Vutman: Gesinssorg hiet dat of bejaardensorg. Wel een mooie instelling op em self. Mar ut kost nogal wat per dag en se wille bewere, dat dy meiskes self niet al te feul ferdiene. Of binne dat nou dy ouwere frouwen, dy wel es wat handlange Tabe Ruutsje: Je binne der mooi met holpen. Mar je hewwe alle kaans dat ut kammenet daar de byle oek in set. Krekt as strakjes in ons APW. Minne Mager: Ja, daar wille se oek op korte, soa as dat hiet. Se lyke wel gek. Alleen dy jonge hon fan de WD, blaft er wat teugen in. Hoe hiet ie oek al weer? Ja, just, Nijpels. Sjouke Sukerslak: Ken suks alle maal soa mar? En ut hiet dan, as dat eikeneen wat minder krijt, dat er dan meer werk fan komt. Mar dat klopt niet. Al jaren krije - een soat meensen feul minder en al jaren komme de werkloazen der bij bosjes meer!!! Wiebe: Dat is hogere pollentyk, Sjouke. Se sêgge oek dat der meer meensen met het spoor mutte en se make ut reizen als mar duurder. Straks is ut weer het ouwe liedje: De kleine man is altied de Lange Marten: Suustou daar hast een raar woord sêgge, Wiebe? Morren mannen. Ik bin wat later, want ik hew personeel over de floer. Nou is dat op em self niet 't ergste. Minne: Ut hèt ons nooit beure maggen om personeel te hew- wen. En één is nog niks, Lange. Jou mutte soafeul personeel hewwe, dat as de saak op de fles gaat, jou een goudene hanskuun krije! Fokke: Ho, ho, Minnema, een gouden handdruk. Och, een sil- veren waar oek al mooi metno- meh. Honderdduzend gulden in een besketen doekje! Mar ik loof dat Marten wat een andere kant op wu. Marten: Hou mar op. Dat ouwe meens fan mij is wel soa stinkend jeloers. Hoe gaat dat? Ik maak es een grapke met Lena, soa hiet se en ik wys son meiske wat an in de keuken en de kasten en soa, en och heden, dan duurt hur dat feuls te lang. Myn frouw dan, hé? Sjouke: Sukke dingen hoor je faker. Een nicht fan mij wu der om skeide. Se hadden een mooi skoft een jonge frouw over de floer had, en ja, hij was oatus en toatus met hur, mar nee, echt niet in 't rare of soa. Minne: En is dy. skeiding deur gaan? O, nee. Wat sal je oek uutheve, as je soa lang met me kaar optrokken binne, stel ik my foor. Mar Marten, su't niet wat metfalle? Marten: Het is te hopen, mar ik hew nou al twee dagen gyn goed woord fan hur had. Gusteravond gong se froeg op bed, en toen sei se heel gremytig: Must nog mar even goed naar dy series op 'e tillefizie kyke. Kenst nog wat fan lere, fuile ouwe skarrelaarü! Fokke: Daar is wat fan an fansels. Ut is allemaal rykdom en ge- menigheid en een hoop seks. Nou ja, seks. Met de kleren an mees- tentyds. Mar de mokkeltsjes rolle soa bij jou in bed!!! Wiebe: En de meensen frete dat. As ut bij de buren of bij de femielie gebeurde suden se der swaar op afgeve. Mar nou fyne se dat skitterend. Wat seistou Tabe? Tabe: Myn skoanseun seit, as dat de spygology is. Wat jou self niet hewwe, en eerluk seid, wel es metmake wille, dat wurdt jou daar foortoverd. Groate huzen, mooie autos, lekkere meiden!! Marten: Ik sit er mar met, pysolo- gie of niet. En het helpt oek niks as ik teugen de frouw seg fan son jong ding sal dizze ouwe kerel ankommen sien. En wat seit se: Ut su de eerste keer niet weze. Sjouke: En dan alle ferhalen weer over de ouwe bok en de groene bladsjes. Dat brulde dy nicht fan my oek altied. En dy hèt dat andere meens wel soa uut- skolden, dat se niet meer komme wu. Mar het hèt nog weken duurd dat hur man tekst en uut- leg geve must, waar ie weest was, en met wie, en hoe laat Minne: En kwam der toen niet weer één? Want anders kon de fillum weer op'e nij beginne. Mar nou heel wat anders, gane jim nog met fekaansje? Fokke: Ja seker, het ken nou nog. Ik bedoel om'e senten en om de gesondhied. Sientje en ik gane naar Kreta. Met het fliegtuug. Drie weken. Hoe lykt dat? Wiebe: Ik kom der flak bij. Wij gane soageseid naar Greta, das een suster fan de frouw in Assen. Een weduwfrouw. Dat kost niet te feul, en ut is wel mooi dy kusten uut. Tabe: Ik weet het nog niet. Om Pasen hene binne we naar Bra bant weest en met Pinksteren suden we naar Bouke in Leiden. Mar daar haalt Sjouke een groat pepier uut'e buse. Wat sal dit? Sjouke: Ik was ut hast fergeten. Dit is een brief fan Rintsje de Ruter an Hein syn frouw. Onze emigrearde Blekerstrater komt fan 't seumer dizze kant weer uut. En ehhier staat: dan wil ik also graag de boys weer. meten. Geef deze letter door an Tabe of Sjouke en anderen. Hij skryft soms wat nuver. Fokke: Dat komt fan syn Engels. Meten sal wel ons treffen weze mutte. En letter is brief, ja en Sjouke: Kiek es even met, Fokke. Hij fraagt oek of er al een nije wat staat daar nouO, is dat hurren woord foor burgemees ter. Ik hew al wat over een nije burgemeester in de krant lezen. Dat hew ik wel goed dus. Wiebe: Brandsma is nou echt fut. Dat ston toen al es anplakt hé? Eén ding fait my teugen. Hij hèt overal afskeid nomen, mar hew we jimme em hier sien? Ja, en wat sal son nije pommerant? Minne: Dy pakke we fut en daluks. As Rintsje hier is, gane we met em naar 't stadhuus, en dan frage we belet. Wat lachstou, Marten. Dou ferstonst ballet. Nee, dat hestou aansen tuus weer!! Klein grapke! (Wreed genoeg dochten de ande ren Vlga. In 1938 is in Leeuwarden deze foto gemaakt ter gelegenheid van de "jaarlijkse ophaaldag van de Bond voor Practische Barmhartigheid" dat zal de Practische Hulp zijn geweest. Een van de heren van deze nuttige instelling neemt een nog goeie rieten stoel in ontvangst van een echtpaar, dat er graag afscheid van neemt. Een klein gebeurtenis je in een ver verleden tijd. Maar waar we nu zo nieuwsgierig naar zijnNaar de drie mensen, die op deze foto staan. Wie zou dat zijn geweest, deze meneer, en welk echtpaar was het, dat woonde in het pand met het huisnummer 209? Is dat aan het Oldegalileën geweest, was het aan het Vliet of stond het huis nog ergens anders in de stad? We zijn erg benieuwd of de betrokkenen nog in leven zijn. Is dat zo, dan mélüen ze zich maar even bij de Redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1. Er ligt dan, klein aardigheidje, een exemplaar van het boekje Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van bekende stadgenoten van vroeger en nu voor hen klaar.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9