BOMEN BETER TE HERKENNEN DAN FRAGMENT VAN BRUG 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG feSl voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het- abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd. Een vreemde foto in onze krant van vier weken terug: drie scheve bomen met daarachter een fors gebouw. Wat kon dat nou zijn? Wel, veel Leewadders en zeker veel oud-leerlingen hebben op die plaat hun 'Vieverschool' herkend, want daar was die foto gemaakt, vanaf'de hoge berg', die nog niet zo lang geleden in deze zelfde rubriek 'Leewadders, waar is dit?' ook al ter sprake kwam. Het groepje bomen, zoals dat er toen stond, is er nu al lang niet meer, maar de contouren van het schoolgebouw waren duidelijk zichtbaar en wie maar enigs zins op de hoogte is met de situatie hier zal het gevraagde punt hebben herkend. „Ja, deze keer een schoolgebouw en dan maar raden waar dit is," aldus schreef ons de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden, die zelf overigens niet behoefde te raden en het meteen al wist, want hij herkende ook nog de ramen van de kazerne op de achtergrond en „heel vaag" zelfs de Bonifatiustoren, „of", twijfelt hij, „is het de schaduw ergens van?" „Er staan ook nog kinderen op het schoolplein," vervolgde de heer Van der Heide zijn brief en met betrekking tot de kazerne constateerde hij: „daar heb ik voor de oorlog als soldaat heel wat voetstappen gezet - wan neer je er later langs liep nam je het grote gebouw altijd weer even in je op." Mevrouw A. Duyve- Groenewoud te Bergen wist ons te melden, dat de Hoge Berg, waar dus de maker van de foto heeft gestaan, omstreeks 1935 in het kader van de Werkverschaf fing is afgegraven en dat zal wel kloppen, want onze foto dateer de uit 1933, aldus uit een even eerdere tijd. NIET MOEILIJK „Weer zo'n mooi zoekplaatje," schreef ons mevrouw ATalman- Rinsema te Leeuwarden, „maar ik geloof voor iemand, die in zijn jeugd daar vaak speelde, niet zo moeilijk. Op de achtergrond de Vieverschool. In de winter op de vijver schaatsen, maar soms le vensgevaarlijk, want, zoals al eerder in 't Kleine Krantsje ge meld, waren er draaikolken in mijn jeugd en in de jaren dertig zijn er zeker drie kinderen ver dronken. De boom op de voor grond heeft voor menige winkel haak gezorgd, want daar werd wat in geklommen! Ook werd er veel over de paaltjes gesprongen, die aan de ingang van de berg stonden. Mooie wandelpaden lie pen er door en er waren banken om heerlij k uit te rusten - het was zoiets als het Vosseparkje nu nog is." De heer Chr. Doorenbos te Leeu warden dacht eerst aan de Ulo school 4 aan de Wissesdwinger, „maar", schrijft hij, „dat kon niet. De school is aan de achter kant gefotografeerd en die moge lijkheid bestond er indertijd niet bij de Ulo. Mijn vrouw had het direct over de Vijverschool en daar ben ik nog even langs ge weest. Dat moet hem zijn. Met de conciërgewoning er tegen aan. Of was dat de woning van een onderwijzer?" COSTUUMNAAISTER Die laatste vraag beantwoordt mevrouw A. Duyve- Groenewoud uit Bergen al even voor ons: „Daarachter het huis van de concierge met een doch ter, die costuumnaaister was." Ziezo, dat was dus de Vijver- school en dan krijgen we nog de fotoprijsvraag van zes weken te rug, toen we in de krant een gedeelte van een brug afbeeld den, want ook daarvan zijn wij nog de oplossing verschuldigd. „Om eerlijk te zeggen," aldus een openhartige heer Chr. Door enbos, „kom ik daar niet uit. Ik zie, dat er nog een kwastje verf op de meerpaal komt en er staat een hek van gemeentewerken, maar wat zijn de huizen op de achtergrond. Ik weet het niet." POPPEBRUG Welnu, die verzuchting zullen heel velen hebben geslaakt, want er bleken maar heel weinig lezers te zijn, die ons konden vertellen, dat dit de inmiddels verdwenen ophaalbrug bij de Poppebuurt was. Tot die weinigen, die het wisten, hoorden de heer Rinze van der Heide („Ik kan er niet bij, dat ik al haast drieënzestig jaar in deze omgeving heb rondgescharreld") en de heer R. Poelstra, ook te Leeuwarden: „Zo wij vroeger bij de brug achter de Centrale zaten te vissen in het toen zo genoemde 'stroomke', zo zit hier mogelijk op de foto nog iemand in het bootje te vissen - of is het soms een schilder, die de palen van het remmerswerk in de verf zet?" Inderdaad ja, dat laatste blijkt, wanneer wij de foto in z'n geheel afdrukken: onder het toeziend oog van een stel Vlietsters wordt de meerpaal van een vers laagje teer voorzien. Nu de prijswinnaars, dat zijn mevrouw A. Rozema, Eiken straat 7 in Leeuwarden (Vijver- school) en mevrouw A. Looyen- ga-de Boer, Koeplein 34, even eens te Leeuwarden (Poppebrug) - zij krijgen een exemplaar van het fotoboekje „Leeuwarden, ach ja, zo was het. thuisbe zorgd. - - Ja natuurlijk, nu zien we het allemaal: Koopmans Meelfabriek. de Poppe(ophaal)brug met op de achtergrond de huizen van de Poppebuurt en rechts de silo's van

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3