JUF KAASTRA: OM NOOIT TE VERGETEN VROEGE ELFSTEDENTOCHT VIJFTIG JAAR GELEDEN: 'weae studentes op en samen schoven we dan de fiets door de stille Mijn eerste contact met 'Juf Kaa stra' was als vijfjarige kleuter op de Gemeentelijke Bewaarschool aan het Toernooiveld, nu nog bestaande als kleuterschool 'De Lijster'. Zij was in 1917 hoofd van deze school, waar ook nog de dames Ten Bouwhuis en Van der Linden werkzaam waren. Onder leveren en Juf zette grote ogen op of deed althans zo, want onze verkering was toen al ver in deze kring bekend. Als de cursus, welke gegeven werd in de toenmalige Meisjes H.B.S. in de Grote Kerkstraat, woensdagavonds om half negen eindigde, de meisjes hadden dan vanaf 's middags twee uur les gehad, stond ik al in spanning te wachten op de hoek van de Kleine Hoogstraat bij de winkel van boekhandelaar Zondervan en hoorde in de verte de heldere meisjesstemmen opklateren te gen de hoge huizenwanden in de stille straat. "Annie, hij staat er weer" merkten dan de mede- De onvergetelijke juf Kaastra te midden van haar leerlingetjes. haar leiding ontplooide ik mij als enig kind van oudere ouders, wonende op een bovenhuis in de binnenstad, in een nieuwe we reld, waarin ik mij helemaal thuis voelde. Ik kreeg er zelfs een hartsvriendin, Roosje Beem, en Juf Kaastra moedigde mijn ac teurstalent aan, zodat ik op een 'openbare les' als kleine muzi kant dapper de centjes bij het publiek van toekijkende moe ders ophaalde, een feit dat in la ter jaren menigmaal is gememo reerd. GROTE OGEN In 1937 ontmoette ik Juf Kaastra opnieuw. Zij was lerares aan de cursus voor opleiding tot kleuter leidster, welke door mijn ver loofde Annie Boetes werd be zocht. Op een avond belden wij aan bij haar woning in de Marsu- merstraat om een opstel in te lag er een ophaalbrug over de stadsgracht bij de herberg Het Blauwhuis. De ophaalbrug werd in 1865 gesloopt, waarna de be woners van het Oldegalileën een heel eind moesten omlopen om in de stad te komen. Vandaar dat het bij het gemeenbestuur klach ten begon te regenen: de Ou- wegleisters wilden hun brug te rug. Vier jaar later gaf het ge meentebestuur aan de klachten gehoor: er kwam 'n nieuwe Ver- wersbrug, geen ophaal-, maar een draaibrug nu. Het was een heel smal bruggetje met vrij hoge zijwanden, vandaar dat de volks mond al heel gauw op de aandui ding "De kiepeloop" kwam. Bij een latere vernieuwing is de brug verbreed, maar de goed ingebur gerde bijnaam De Kiepeloop bleef. Het is dit jaar precies een halve eeuw geleden, dat we de sensatie beleefden van een wel heel vroege Elfsteden tocht. Al op de zestiende december van dat jaar 1933 bleek het mogelijk de marathon te laten verrijden-nooit eerder had men de tocht zo vroeg al kunnen houden; ook later zouden alle Elfstedentochten op latere tijdstippen verreden worden, sommige in de januari-, de meeste echter in de februarimaand. straten. Weer verliepen er enkele jaren alvorens ik Mej. Kaastra voor de derde maal ontmoette. Dat was in 1950, toen ik in Huizum woon de en als vader van drie kleuters op pad toog om donateurs te werven voor een op te richten kleuterschool in Huizum West! PRACHTIG PLAN Ik belde aan bij Juf Kaastra die toen samen met haar vriendin Mej. De Jong in de Borniastraat woonde en vroeg haar steun in de vorm van een renteloos aandeel van 100,— voor een bouw fonds, te stichten door particulie ren om zo de in gebreke blijven de overheid te hulp te komen! Het leek haar 'n prachtig plan en later kon ik Juf Kaastra als ere gast begroeten bij de opening van de prachtige moderne kleuter school 'De Kwikstaart'. Ontroerd feliciteerde zij ons en ik weet zeker dat zij net zo genoot als de binnentrekkende kleuters! Enige jaren later las ik in de krant dat Juf Kaastra was overleden. Zij werd begraven op het Huizu- mer kerkhof, waar een kleine groep oud-collega's haar met on dergetekende als enige oud leerling de laatste eer bewees. H. T. ten Have Bovendien werd deze Elfsteden tocht van '33 een happening on der buitengewone omstandighe den: het was bijna windstil, het vroor niet of nauwelijks en het weer deed eerder aan het voor jaar, dan aan de winter denken. HONDERDEN Het was de laatste tocht, waarbij het aantal deelnemers nog be perkt bleek tot honderden: 339 tochtrijders en 173 wedstrijdrij ders deden er aan mee. Vrijwel al die tochrijders (321) kwamen tij dig bij het eindpunt aan; van de wedstrijdrijders lieten er 56 hun kaart bij de eindcontrole afstem pelen binnen twee uren na aankomst van de winnaar, de Dronrijpster veehouder Abe de Vries. Het was Cor Jongert, een "Hol lander", die als duidelijke favo riet van start ging, maar in feite werd het de Elfstedentocht van de Hindelooper veehouder Ybe Smid. Na Staveren ging die er in z'n eentje tussenuit en tussen deze stad en Franeker bouwde hij een indrukwekkende voorsprong van rond tien minuten op. Op het zware en lange traject van Franeker naar Dokkum raakte de Hindelooper in een dramatische race zijn voorsprong echter kwijt en het was nu het veehoudersduo Abe de Vries-Sipke Castelein (Wartena), dat de leiding nam en ook behield. In de recordtijd van 9 uur en 5 minuten voltooiden deze twee hun race, die een merkwaardig einde kreeg, omdat de rijders niet in de gaten hadden,waar precies de eindstreep was. GELIJKTIJDIG Daardoor konden ze niet gelijk tijdig door de finish gaan, wat, naar ze later verklaarden, hun bedoeling was geweest. Zo werd Abe de Vries als eerste en Sipke Castelein als tweede geklasseerd. Maar omdat het ver schil slechts zo gering was ge weest, kende het Elfstedenbe- stuur ook aan Castelein de grote gouden medaille toe, die behoor de bij de eerste prijs. En Ybe Smid? Die mocht blij zijn, dat hij met een achterstand van negen minu ten toch nog derde werd. Hij bleef uiteindelijk Cor Jongert en Sipke Dijkstra uit Cornjum slechts twee minuten voor Op de foto boven de eerstaange- komen wedstrijdrijders Sipke Castelein, links, en Abe de Vries in het 'Elfstedenhoofdkwar- tier' De Groene Weide. De he ren laten zich, omstuwd door be wonderaars, een glaasje melk goed smaken. Juf Kaastra kreeg in vroeger jaren ook bekendheid als schrijfster van Sinterklaasliedjes, waarvan wij er enkele terugvonden in het boekje 'Het Feest van Sinterklaas - Tien Sinterklaasversjes, waaronder twee Friesche'. We zullen even zo'n versje overschrijven - er zullen zeker lezers van 't Kleine Krantsje zijn, die het zich allemaal nog goed herinneren! Dag Sinterklaas, dag Pieterbaas Van harte welkom hoor! Hebt u een goede reis gehad op zee en in het spoor? En is uw schimmel ook weer hier Dat lieve trouwe dier Wij hebben bij dat slechte weer Zoo vaak aan U gedacht, En hebben dagen, weken zelfs In stilte u verwacht, En hoopten dat Gij komen zoudt, Omdat U van ons houdt. Heel hartelijk geluk gewenscht Met uw verjaardag, Sint! Dat Gij nog dikwijls komen moogt, Wenscht zeker ieder kind; Wij denken nog aan 't vorig feest, Dat heerlijk is geweest! J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 18