RADIO van der WAL OPSPORING VERZOCHT Friesland Bank c/e fwn mm Voor hobby en modelbouw technisch speelgoed Berlikumermarkt 19 - Leeuwarden Uw eigen bank diende met een boekhouddiplo- ma op zak liep, terwijl verder niemand op kantoor dat had, zelfs de oude boekhouder niet, die er al dertig jaar was geweest. Dus niet verder studeren voor rekening van de baas, maar, als beloning voor de succesvolle stu die, onverbiddellijk ontslag! Van dit laatste bedrijf is mij nóg iets bijgebleven, dat ik nu graag even wil vertellen. Een van de minimum-loners kwam op een dag, helemaal niet verheugd de geboorte melden van zijn dertiende kind. Daarop werd hij naar de directeur ge bracht, want het was gewoonte, wMfiL V9¥ dat er bij een geboorte een enve loppe met inhoud kwam. Nu wilde het toeval, dat ik toen net nog zonder diploma boek houden op het directiekantoor zat om er een kast met oude papieren uit te mesten. Ik was niet zichtbaar en men was me waarschijnlijk vergeten, waar door ik het hele gesprek kon meemaken. Het begon niet met een felicita tie, maar de gelukkige vader kreeg een enorme uitbrander hoe hij het in vredesnaam in zijn hersens kreeg om met een dusda nig salaris, zoals de directeur het letterlijk zei, "het ene na het an dere kind in de wereld te schop pen" - hij moest dan ook niet menen, dat hij ditmaal aanspraak op de enveloppe met inhoud kon maken En toen gebeurde het ongelooflij ke: de kleine vader trok zijn schouders naar achteren en vroeg de directeur of hij ook iets mocht zeggen, wat op zich zelf eigenlijk al majesteitsschennis was. De directeur gromde iets, wat als een toestemming werd opgevat. Daarna kwam het tweede won der: "Als u 's avonds naar huis gaat" kreeg de directeur te ho ren, "gaat u na de maaltijd naar een concert, naar een toneel voorstelling, een film of een feestje, maar als ik 's avonds thuis kom gaan we na het eten zo spoedig mogelijk naar bed omdat we geen geld hebben om brand stof te kopen." Wat was het gevolg? Na enige ogenblikken stilte werd de vader door de directeur het kantoor uitgesnauwd. Nooit ben ik vergeten, dat deze kleine werknemer een ogenblik z'n on derworpenheid durfde af te leg gen. Leeuwarden J. Wouda RIJMPJE Het is blijkbaar niet alleen 't Kleine Krantsje, dat over een grote doos met sniepsnaren be schikt. Van een van onze abon nees, de heer A. H. Bergsma te Haren ontvingen wij een brief, waarin hij schreef het hieronder afgedrukte "rijmpje" te hebben ontvangen van een dochter van Sibolt Jans Tigchelaar, in vroeger jaren een zeer bekende figuur in de Friese kaatswereld. "Deze da me", aldus de heer Bergsma, "diepte het op uit een doos met snypsnaren". Het mooie vers gaat over Tite, maar over haar niet alleen Leest U maar. Ite sei Tite Hwerre sei Hearre Op 't stalt, sei Gjalt Yn 'e finne sei Minne Kom yn sei Tryn Nim 'n stoel sei Roel Hwer wei sei Kei Fan 't sket sei Tet Nou sitte sei Tjitte Net prate sei Ate Pak oan sei Toan Hwer mei sei Kei Mei -e foarke sei Harke 'k Ha honger sei Fonger 'k Yt gau sei Lou Net frette sei Hette Yn 't fetsoen sei Koen Net grieme sei Yme 't Is lekker, sei Bekker 't Is swiet sei Griet Net smakke sei Akke Bést wurk sei Murk Hwet fet sei Tet In dripke sei Sipke In bytsje sei Grietsje In hapke sei Japke Skep yn, sei Tryn In flutske sei Lutske Net folie sei Jolle Ik trije sei Sije 'k Wurd grou, sei Lou 'k Wol 't leauwe sei Bouwe 'k Wurd loai sei Voai In sliepkq sei Tsjipke Dat 's goed sei Sjoerd Gjin gesnoark sei Oark Oan 't wurk sei Durk Sa is 't sei Christ Beslikke sei Sikke Oerein sei Rein Is der tanke sei Janke Forgetten sei Metten 't Kin misse sei Tsjisse Eagen ticht sei Richt Wol bekomme 't sei Rommert. DOMINEE ZELLE Ik wil even reageren wat het artikel betreft, dat in 't Kleine gasten mee aan een wedstrijd op het strand met het maken van zandfiguren. Onze jongens won nen daar nog de eerste prijs met het vervaardigen van een kroko dil. Allemaal belevenissen voor ons, want met ouders op vakan tie gaan zoals tegenwoordig was er toen nog niet bij. Op de foto staat mevrouw Baart de la Faille, die nog eens op bezoek kwam, aan de rechter kant achter de dames Gratema en Filz. Links vooraan zit mevrouw Westhof, helemaal achteraan staat haar zuster en zelf zit ik ongeveer in het midden met een wit schortje voor. Misschien zijn er lezers, die zich zelf op deze plaat herkennen en die nog van zich willen laten horen. Leeuwarden Anneke A. Brinck ER UIT JIJ In het stuk over de Friese Hypo theekbank van de heer M. Jan zen in 't Kleine Krantsje nummer 445 kwam o.m. tot uiting het grote verschil tussen het kantoor personeel en bijvoorbeeld de di rectie. Ook in mijn jonge jaren was dat het geval. Eerst werd ik ontsla gen bij een grote NV wegens bezuiniging, toen, notabene. mijn salaris de somma van tien gulden in de maand bedroeg. Bij de volgende grote "werkgever haalde ik mijn diploma boekhou den. Dat werd in die tij d nog in de Leeuwarder Courant onder de rubriek "Stadsnieuws" vermeld: "Heden slaagde onze stadgenoot voor het diploma boekhouden van de Vereniging van Leraren en Handelswetenschappen". Daar was ik nogal trots op, maar het gevolg was wel, dat ik bij de directeur werd geroepen. Na een vrij norse felicitatie werd mij te verstaan gegeven, dat ik piet ingang van de eerste van de volgende maand op straat zou staan, want het ging natuurlijk niet aan, dat ik als jongste be- VAKANTIEKOLONIE Evenals de heer Enne Rozema, die hierover schrijft in 't Kleine Krantsje nummer 444, bewaar ik ook de fijnste herinneringen aan de Leeuwarder Vakantiekolonie op Vlieland. Als meisje van elf jaar kwam ik, via de schoolarts dokter De Vries, in aanmerking om door middel van de zeelucht weer wat kleur op de wangen te krijgen. Nu, voor het zover was, had alles nog heel wat voeten in aarde, want met het oog op mogelijk ongedierte op het hoofd moesten de meisjes, net als de jongens 'gemillimeterd' worden. Nadat ik hierover een hele middag had zitten jammeren, hakte mijn moeder de knoop door, met de tekst: "Nou kien, dat haar groeit wel weer, de gesontheit gaat foar!" Gelukkig bleek het probleem la ter mee te vallen, want na nog een bezoek aan een bureau, waar ook mevrouw Baart de la Faille aanwezig was, mochten de meis jes, op haar advies, allemaal een zogenaamd polkakopje hebben. Zo gingen we toen, begeleid door haar en naar ik meen ook nog een mevrouw Kloosterman naar Vlieland. Op zee moesten we nog overstappen op een kleine boot, een heel avontuur uiteraard. Aan het hoofd van de Vakantie kolonie stonden de dames Grate ma en Filz en verder werden wij verzorgd door, zo wij ze noem den, 'Tante' Westhof en haar zuster Jo en een meisje uit het Burgerweeshuis. Dat de verzor ging goed was bleek wel uit het feit, dat ik na vier weken zes pond zwaarder was geworden. Voor dat wegen gingen we naar een boer, waar we eenvoudig op een bascule kwamen. We gingen alle dagen naar het strand en 's middags, na het rusten, de duinen of de bossen in. Ook mochten de meisjes hand werken en dejongens tekenen en knutselen. Wij deden ook nog eens, met de kinderen van bad- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid, plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Krantsje nummer 441 stond over ds. Zelle. Daar moet u toch niet mee doorgaan als een zekere heer Baas u zoiets aanbiedt. Wij weten als oud-Leeuwarders alle maal wel, dat wijlen ds. Zelle een 'apart' figuur was, maar is het nodig om na zijn overlijden zulke dingen nog eens naar voren te brengen? Hij heeft met hard werken zijn eigen studie bekos tigd en was een waar Christen. Maak van 't Kleine Krantsje geen roddelblad. Apeldoorn Mevr. Van Teecklenburgh De heer Baas schreef o.a. over een groepje vrouwen, dat in paniek uiteenstoof, toen de 'trimmende' dominee Zelle in het duister van de avond plotseling in het beeld verscheen. Hoe kunt u dit volkomen onschuldige ver haaltje nu als 'roddelen' beti telen? Roddelen is volgens meneer Van Dale 'kwaad spreken'. Verder hebt en zult u ons niet horen zeggen, dat dominee Zelle geen 'waar Christen' was. Red. 't KI. Kr. De heer J. Harts, Maria van Boechoutlaan 61, 3984 PG te Odijk zou heel graag foto's willen hebben waar de eens in Leeu warden en Huizum welbekende heer Klaas Harts als onderwijzer op voorkomt. Het telefoonnum mer van de aanvrager is 03405 - 61535. Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 5