DICKVANDERHEI IDE JRfREKLAME GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT HET DAMESKRANSJE gevogelte wijnen jozef isreëlsstrsst 10 leeuwsrden 058-124984 s ST. JACOBSSTRAAT LEEUWARDEN adviesbureau voor reklame en publiciteit iozef iSf3ëlSStr33t 10 leeuwsrden 058—124984 Wiebe is der niet bij, mar Sjouke nirnt een werkloaze Geert met. Die sien tied mut oek om, dat soadoendeWat doet een meens om sien tied om te krijen. Overdag-niet utselde, savus wel: kasjekieke. Mar daar kenne jou weer ferskillend over oordele en prate. Oek over de rolferdeling. Wat dat is? Lees ut mar bij: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Lan ge Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en as gast Groate Geert. Tabe Ruutsje: Ik hew mie fertelle laten as dat Wiebe de heup stuk ken hèt. Temeensen hij mut op een morren raar knoffeld weze op een glad stukje in hun straat. Och, en deurdat ie wat tipte, was ie toch al wif op 'e loop. Lange Marten: Uut de oorlog was dat. We waren onderdoken en op een avund wat fersetsman- nen foor de grap op 'e ruten timmere. Wij skrokken ons doad en flogen der uut, en Wiebe batst deur een sloat en trapt op skerp en mis!! Minne Mager: Dat waren oek rare kluchten fan die dappere mannen. Nou en een heup breke op die leeftied. In welk sieken- huus leit ie? Dat weest nog niet. Ah, Fokke, aardig? Fokke Vutman: Prima de luuks. Binne wij kompleet? Nee, Sjouke niet en. Wat? Ons aller Wiebe de poat, hoho, de heup stukken. En hij is niet eens naar de wintersport weest. Daar hew ik trouwens oek gien ongelukken met maakt. Tabe: Daar sien ik Sjouke an kommen. Met een groate kerel. Die is hast nog meer maans as Marten. Seker heel wat skoppen onder sien kont had froeger. Kanne jim die pursoan? Minne: Soa te sien, een stuk neef fan mie. Geert. Groate Geert sêgge wij altied, want ut stinkt fan de Geerten in de femielie. Kleine Geert en Swatte Geert, en dit is Groate Geert. Sjouke Sukerslak: Morren man nen. Ik nim mar een maat met, die em wel es ferfeelt de laaste tied. O, Minne kan em wel. Just, femielie. Nou dizze Geert hèt de put er uut, dat soadoende. Groate Geert: Ja man. Jaren in 't bouwfak sitten. En ik was nog bij de laaste fier, die de baas nog in 't werk had. Mar ja, dat was twee te feul. Dat een maand leden was ut wegweze! Sak mar sêgge, wik mar sêgge! Minne: Een rare wereld. Der is genoeg te bouwen, hier en daar en overal. Ut geld skient op te wezen, mar de fakmeensen beu- re hun W.W. en dat kost gien geld seker. Binne se helemaal gek met mekaar? Fokke: Soa sit de ekonnommie in mekaar, Minnema. Dus dou hest altied timmerd Geert. Sal ik oek mar Geert sêgge? Mooi. Ik bin Fokke. Ja, die andere mannen binne een slag ouwer. Minne en ik binne de junioren. Geert: Ik bin ses-en-fieftig. Ik red ut muskien krekt met in de W.W. Het is nat, vies en druilerig, dizze middag. En donker in huus, waar de vrouwen bij't licht van twee keersen anne ronde tafel sitte te theedrinken. Thee met een klontsje er in, een godendrank voor de vrouwtjes, die't eens inne twee weken sa men binne en kletse en roddele in hun eenvoudig bestaan. Bij Hinke is't altied een smoeke samenkomst. Nicht Janke trac- teert op joadekoeken. Op son- dag komt se nooit, dan gaat se drie keer naar de kerk; hur man is diaken inne kleine parochie. Dan: tante Frouwke, een flot frommes, die't in Marssum in't Poptagasthuus woont, alleen be doeld voor dames met enig in- kommen, mar Frouwke is niet krenterig. Op kaarten is se gek, een en twintige, mar. teugen verlies kan se niet Soms komt oek tante Wiete uut Vrouwbuurt. Die het een manu- facturenwinkeltjse en se gaat el ke dag mette koffer oppe fiets de boer op. Eigenlijk het se nooit gien tied, gauw een kopke thee en dan sit se alweer op hur stalen ros. Er wudt in't dameskransje wel es veteld, dat se inne oorlog kennis had an een Belgische vluchteling. Daar is niks van komen, want se is kinderloas bleven. Haastige Wiete gaat, kliemerige Jantsje komt. Die is ondanks hur zestig jaren een kreas frommes, mar se is altied an't kliemen over hur huwelijksmoeilïkheden, een verhaal sonder end. Klieme over Wobke, hur man, die niet deugt en die't wel es naar Amsterdam gaat om sien haar knippe te laten, maar dan kiekt ie meer naar't vrouwelijk skoan, dat in ne etalages uutnodigend sit te lonken. So het Jantsje hur sor- gen. Dit binne se dan, de vrou wen, die't eens inne veertien da gen met mekaar inne slag binne met het een en twintigen. Daar over een volgende keer. Enne Rozema blieve en dan deurskarrele naar de A.O.W. Ik werk liever, mar dan is er temeensen broad op 'e plank, en oek nog een skoftsje gas op 'e plank, wik mar sêgge, sak mar sêgge. Marten: Sat dien ouweheer oek in 'e bouwerij? O, werkte die op de gasfebriek. Daar hewwe se der oek wel es een potje fan maakt. Jonge, jonge, wat is daar een fergiftige rommel in 'e gron stopt. Tabe: Wat is teugenwoordig niet fergiftig. Lahssen met die garna len. Nog weer langer leden met die iglotroep. Sure regen uut 'e lucht en rotsooi in 'e gron. Waar bedare wij soa? Mar Geert jonge, even over dij, muskien wurdt de toestand weer wat beter. Sjouke: Dat hew ik oek seid. Hoop doet leven. Mar ja, soa lang er gien werk is, wil je wel es wat anspraak hewwe, dat ik seg, loop mar met. En daar was Geert? Geert: Ach ja, hoe gaat dat? Eerst tuus wat putsjes opknappe. Dan es bij buurman wat ripperére en een hantast doen. Dan wat kar- weikes bij een swager met twee linkerhannen. Mar dat houdt es op. Minne: Ik weet er alles fan. Nou bin ik meer een lezer en een sneu- per. Een paar boeken in 'e week uut 'e leessaal. Kost trouwens oek al weer een tientje in 't jaar meer. En ouwe kranten bekieke en ouwe aangesichtskaarten. En dan savus de tee-vee. Weer een dag om. Marten: Se hewwe ut der over, om overdag meer tillefizie te geven foor meensen die niks om hannen hewwe. Eerluk waar, sa vus wurdt ut mie soms laat' ge noeg. De frouw is foor tienen al fertrokken, en dan mut ut al heel mooi weze as ik ut nog een uur uuthouw. Ik fal oek wel es in slaap, en dat ding draait mar deur. Fokke: Bij ons is't krekt ander som. Ik sit al te gapen as een ouwe kerel, dan draait Sientje em nog es op Duutsland. En dan mut ik fertale, want se kan beter Liwwadders as Duuts, en ik ken mie der aardig met rédde. Sjouke: Der skiene nog meer netten of kenalen te kommen. Mar dar mut je dan wel ekstra foor betale. Een satteliet of soa, die in de lucht hangt en op jouw toestel skiene ken. En een paar Belgen der bij. Kan we nog es lache oek. Om mij hoeft ut niet! TabeIk hoor mien dochter der wel es over, dat se soms savus foor achten al ruzie hewwe wat er op mut. Dat begint dan met de jongsten. Sesam open u of Top- drop, nee pop. En dan na ut Emmersjoernaal hasseskrabbe over een kwis of een serie. Staan't es uut! Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vnesstraai 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Minne: Willem Ruis of Willem fan Oranje. En bij Rudi kenst een auto winne. Of een dikke niet. En soms een groate reis. Je mutte der fan houwe. Bistou oek een slaaf fan de buis, Geert? Geert: Wij binne mar meer tega- re. De jongste is fleden jaar troud. Ik pak de krant of de gids, en seg teugen Aaltsje, dat is mien frouw, ik seg: wat draaie we der foor fanavund. En alle avunden seit sij: Wat hastou docht? En ik beslis dan, wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Dan su mien ene skoan- dochter segge dat er wat mis is met de rolferdeling. De frouw is altied achteruutset en mut nou dubbelop de skade inhale. Een ander rollepetroan loof ik. Wat lachstou Fokke? Fokke: Sientje hur buurman, jim wete wel, die hèt foorspeld, dat de meensen straks uutpoept bin ne. De kompoeters en de robot ten komme an 'e macht. En al die opsternate wieven salie fan de bok drome, al miene se dat se slim wurre fan de Vos-kursus en geleerd fan de moedermelk- Mavo Vlga. (vervolg van pag. 4) melkbussen, waar het ijs in lag en dikke bulten onder de klompen. Gelukkig voor hem, dat de op komst van de auto's zo groot was en dat alles zo veranderde. Het is toen geen gekke gok van hem geweest in de automaterialen te gaan. Zijn ouders zouden het nu nog eens moeten kunnen zien, wat zouden ze raar opkijken. Maar ja, de tijd gaat verder en alleen de herinneringen blijven. Leeuwarden Rinze van der Heide

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 11