INTERESSANTE FOTO WERD DOOR VELEN HERKEND 'TKLEIHE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Jazeker, een interessante foto, die van vier weken terug in onze prijsvraagrubriek 'Leewadders, waar is dit'? Het afgebeelde punt werd door veel lezers herkend en er kwam dan ook een groot aantal juiste oplossingen bij onze redactie binnen. Veel inzenders lieten hun oplossing vergezeld gaan van enig commentaar, waardoor zij ons in de gelegenheid stelden nog iets meer te vertellen van de buurt rond het hoekhuis van het Noordvliet en de Bleeklaan, want, inderdaaddaar was de foto, al lang geleden, gemaakt. De heer R. Poelstra te Leeuwar den weet te melden, dat er vlak bij het hoekpand van het Noord- vliet in vroeger jaren nóg een Schaafsma te vinden was en wel Gerke, die er een zaak in bloe men had. En blijkbaar ook in hengelsportartikelen, want dat blijkt uit een brief, die mevrouw "De foto is genomen" aldus schrijft ons mevrouw A. Juckers- Hager.te Leeuwarden, vanaf het dak van mijn ouderlijk huis. Mijn ouders hadden een winkel in kruidenierswaren, groenten en klompen, genaamd de Bildtse winkel, omdat wij uit Sint Anna- parochie kwamen. Wij hebben er altijd met plezier gewoond en er was altijd wel wat te beleven. De man met de hoed, die op de foto staat, is mijn vader en naast hem staat mijn zwager. Het kleine jongetje is mijn tantezegger en hij is inmiddels ook alweer bijna zestig jaar." BAREND SCHAAFSMA "De afgebeelde winkel" schrijft ons de heer H. de Bruin te Leeu warden, was de groente- en fruit winkel van de heer Wierda. Daarna werd de zaak bewoond door Barend Schaafsma als siga renwinkelier en weer later door de familie De Groot, de ouders van de bekende (P.C.)kaatser Rienk de Groot. Tenslotte is het pand met het oog op de wegver- breding afgebroken. Naast de zaak van Wierda was aan de kant van het Noordvliet een kaaswin keltje en op de andere hoek tegenover Wierda was de slagerij van Nijhof." Voor de heer R. Schaafsma, ook uit Leeuwarden, was het beant woorden van onze vraag niet moeilijk, omdat hij zelf van 1934 tot 1960 in dit huis heeft gewoond: hij is een zoon van Barend Schaafsma, die al eerder werd genoemd. Ook voor de heer A. H. Bergsma te Haren was het oplossen van het raadsel kinderspel, "want" schreef hij, "de bovenwoning, toen bewoond door de familie Stuurhaan, was mijn eerste kost huis na het verlaten van het Old Burger Weeshuis in 1932. De toegang naar het bovenhuis was de deur in de Bleeklaan, rechts van de smalle markies." "Jarenlang kocht ik bij Barend Schaafsma mijn rookartikelen" meldt ons de heer Joh. de Jong te Leeuwarden. Het was er altijd gezellig druk in de winkel en er werden altijd veel sterke verha len verteld over de voetbalclub Leeuwarden, in de volksmond 'De Klomp' genoemd. Toen in de oorlogsjaren sigaren en tabak niet meer te verkrijgen waren werd het voor mij en vele ande ren een zware tijd. Als ik toen de heer Schaafsma zo af en toe eens tegenkwam en wij een praatje maakten, had ik het geluk van hem een plukje tabak te krijgen, waar ik dan heel zuinig op was - alleen 's avonds stopte ik mijn pijp ermee en ik genoot er dan heerlijk van." ZIET OP U ZELVEN De heer B. Porte te Ermelo schrijft ons, dat hij hier in zijn lagere schooltijd van 1929 tot 1935 dagelijks viermaal langs kwam van en naar school. "Wij woonden in de Schoppershof- straat en omdat mijn ouders christelijk onderwijs voor ons wensten, liepen we van daar via de Jacob Binckesstraat en de Bleeklaan naar de Pieter Feddes- of de Rehobothschool. Typisch is het, hoeveel dingen weer bij je opkomen, wanneer je zo'n plaatje ziet. Links in het water van het Noordvliet lag een schip, waarvan de eigenaar een beetje loenste. Wij vonden het Foutief advies van een niet-abonnee: de Nieuwekade was het niet dan ook zeer toepasselijk, dat hij als naam voor zijn schip gekozen had: 'Ziet op U zeiven'. Jammer, dat het Vliet gedempt is en dat de brug (of moet ik zeggen pijp) ook verdwenen is. Het was toch wel een mooi bouwwerk." Ook de heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden passeerde dikwijls dit punt in de stad, maar dat was dan om naar de Grote Wielen te gaan. "Wij woonden toen in de Bisschopstraat en op weg naar de Wielen ging het eerst langs het Molenpad, vervolgens door de Johannes Semsstraat en de Men- no van Coehoornstraat, om de bewaarschool heen langs het Vliet en dan de brug over. De huisjes op dat laatste stuk Menno van Coehoornstraat stonden er tot voor kort nog, maar ze zijn de vorige week opgeruimd. Dat gaat tegenwoordig vlot." K. F. Jongbloed-Smit uit Zwolle ons schreef. "Bij deze overklui zing tussen de Bleeklaan en de Bote van Bolswertstraat, die door ons 'de stienene brug' werd genoemd was inde dertiger jaren de sigarenwinkel van Schaafsma, waar mijn vader zijn sigaren kocht. Toen hij mij eens vroeg "foor stuver maaien te halen bij Skaafsma" stapte ik dan ook prompt de sigarenwinkel binnen. "Foor stuver maaien" bestelde ik. Waarop Schaafsma begon te lachen en zei: "In mien sigaren sitte gelukkig gien maaien. Je mutte mar even twee huzen ved- der frage bij Skaafsma de bloe- mekoopman, die vekoopt oek fisspullen." "Ik zit hier te denken aan de hoek van het Noordvliet en de Bleeklaan" aldus de heer G. van Vervolg op pag. 8 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. if

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3