Friesland Bank mm Uw eigen bank Uw beschrijving doet ons den ken aan de overbekende Arend de Jong, wiens tragische levensgeschiedenis wij al eens in 't Kleine Krantsje uit de doeken hebben gedaan. Deze De Jong, in de wandeling wel de Roetoet genoemd, leefde van 1881 tot 1966. Zijn beide benen waren zo klein en zo misvormd, dat het leek alsof hij ze niet had. Hij bewoog zich met enorme snelheden! - voort in een wagentje, door hem zelf met handkracht aan gedreven. Bovendien had hij er vaak een sterke trekhond voor. Het was ons niet bekend, dat Arend de Jong op markten het woord voerde tot een saamgestroomde menigte. Wel was hij zeer fel en stond hij als een ronduit ongemak kelijk heerschap te boek. Maar best mogelijk, dat de heer Rozema niet deze Arend de Jong, maar een geheel an dere figuur voor het oog heeft scriptie: "Maaike Neeltje de Vries 19 juni 1955 van W. L. B. de la F. 20 dec. 1873". Zo blijft ook in ons geslacht de gedachte aan haar levendig. Leeuwarden Jelle de Vries JONG HOLLAND In nummer 449 van 't Kleine Krantsje, dat ik ook ditmaal weer met veel plezier las, viel mijn oog direct op de foto bij het artikel van de heer H. (Hommo?) ten Have 'Jong Holland'. Ik herinner mij de lekespelen onder de goede regie van Nico de Boer nog goed. Wat vonden wij het als scholie ren prachtig op het echte toneel van de gezellige Zalen Schaaf te mogen optreden. Deze foto goed bekijkende en vergelijkende met een foto van deze groep, die ik zelf heb, maar waarbij de spelers overigens in dezelfde volgorde, meer de zaal in kijken merk ik het volgende op. De eerste jongeman, na de acht dames (v.l.n.r.) is volgens mij niet een Jan v. d. Witte, maar Cor Molenaar. Zelf sta ik precies in het midden, met een geruite kampeerbloes zoals men toen zei, het woord weekend-shirt was nog niet ingevoerd, tussen Ietje Hanenburg en Jennie Kui pers. Helvoirt H. S.(Henk) Bekius HET BONNETJE Laast fietste ik met mien vrouw over de kiepeloop van Zaandam, het kiepebrugje. Net su min as in Leewadden mag dat daar oek niet. En laat daar nou krek een pliesjeauto staan met een stuk of vier pliesjes er in! Dat wudde natuurlijk een bon netje en of ik het afkope wu: twee tientjes. "Kan het niet voor half geld?" vroeg ik, want je binne uuteindelijk a.o.w.-er, is't niet su. Mar niks hoor, betale en anders niet. Intussen ston mien vrouw een endsje vedder met de andere drie pliesjes te kletsen. Wat er precies gebeurde wist ik niet, mar ik zag, dat ze plotseling oppe fiets set wudde en nog een duwke met- kreeg oek. Er reden toen nog een paar vrou wen over de kiepeloop, mar niet een wudde anhouden. "Nou" zei WIE, O WIE? Als je ouder wordt komen er soms plotseling beelden uit je jeugd naar boven en dan denk je "hoe kom ik daar nou op?" - even ben je dan in de tijd een halve eeuw terug. Zo zie ik hem zomaar in eens weer voor mij: de oorlogsinvali de uit de eerste wereldoorlog. Hij is, voor zover ik mij herinner, beide benen kwijt, hij rijdt in een wagentje en hij is in Leeuwarden een echte straatfiguur. Een kleine felle man, die op markten en zo zijn toehoorders fanatiek toe spreekt, een felle anti-militarist. Óp mij als jonkje van veertien jaar maakt deze man een grote indruk en uren kan ik luisteren naar zijn betoog. Helaas, zijn naam ben ik vergeten, is hij een Duitser of een Oostenrijker? Misschien zijn er nog tijdgeno ten, die mij uit de droom kunnen helpen en die mij kunnen vertel len, hoe het verder met deze figuur uit Oud Leeuwarden is gegaan? Amsterdam Enne Rozema De beklagenswaardige Arend de Jong, gefotografeerd, toen hij met z'n hele hebben en houden uit zijn huisje aan de Poppebuurt was gezet. Leeuwarden K. Broersma, (Holwortel 54, tel. 058-880727). BAART DE LA FAILLE In nummer 449 van 't Kleine Krantsje schrijft mevrouw J. G. kerkhof in Huizum aan de Tijnje- dijk en het Kerkepad. Ik heb als taxichauffeur jaren met de freule gereden en ik bewaar daaraan prettige herinneringen. Bij de geboorte van mijn jongste dochter kreeg deze haar eigen zilveren doopbeker met de in- Si gehad. Wie er meer van weet mag het zeggen. Red. 't KI. Kr. BLAUW WIT '34 De C.V.V. Blauw Wit '34 te Leeuwarden bestaat D.V. 28 april 1984 vijftig jaar. Langs deze weg vragen wij alle oud-leden, uiteraard met hun volledig posta dres, zich telefonisch of schrifte lijk te melden voor de grote jubileum-reünie, welke gehou den zal worden op zaterdag 28 april 1984, van 's middags vijf uur af in ons clubgebouw aan de Jachthavenlaan. Boer-Lemmers te Leidschendam, dat het haar spijt niet te weten waar de freule Baart de La Faille is begraven - zij had anders graag eens haar graf bezocht. Ik kan mevrouw Boer meedelen, dat de freule is begraven op het Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. ik teugen die pliesje, "dit noem ik nou discriminatie, ik een bon en zij niks. Ik gaan naar het Bureau, want dit nim ik niet en jou binne mien getuge van wat hier ge beurd is". Kwaad stapte ik oppe fiets, mar sowat een honderd meter vedder wudde ik staande houden deur deselde pliesjes. As ik het bon netje wel teruggeve wuu, want ik had eigenlijk wel een bitsje ge- liek, zeiden ze. Hadden ze misschien angst voor een reprimande op het Bureau? Hoe het oek sat, ik gaf het bon netje terug en klaar was het. Tuuskomen vroeg ik mien vrouw, hoe het met hur bontsje aflopen was. "Mien bonnetje?" vroeg ze verbaasd. "Niks gien bon - ik hew ze veteld, dat ik een vestuukte enkel had en niet so best lope kon, oek niet over dat kiepebrugje dus. En ze hewwe mie nog oppe fiets set oek". Al met al verdienden we disse middag dus vier tientjes en dat an een dubbele overtreding nog wel Zaandam J. van der Woude PRACHT FOTO Een pracht van een foto op de voorpagina van 't Kleine Krants je nummer 449 met de melkboer Jan Bosma en een van zijn zoons Kas en Bennie Ferdinand, helaas al overleden, en Willem Haaijma en Busstra. Willem en Anne zijn zeker ergens anders bezig? Die mis ik als flinke jongens uit het gezin Bosma. Waar is de tijd gebleven, dat Jan Bosma nog achter de kar liep met 's winters bevroren kranen en Vervolg op pag. 11) Over de oude Kiepeloop mocht je niet fietsen en dat mag blijkbaar over de Kiepeloop van Zaandam evenmin

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4