LEEUWARDER JONGEN VAN MESSEL EEN VAN GRONDLEGGERS K.L.M. ONTMOETING FRIEZEN IN DE LUCHT HERMAN LEVIET MET FEESTMUTS OP BIJ RADIOVERSLAG HAN HOLLANDER (Vervolg van "Schrijven in 't Kleine Krantsje en de gevolgen ervan" in nummer 450) Wij probeerden na de oorlog het verlies van vele goede en dappe re vrienden, vermoord door de volgelingen van een krankzinni ge dictator te vergeten. Wij genoten van het leven, van de veroverde vrijheid, van Gods wonder mooie natuur. Nog voor het aanbreken van de dag ver trokken voor een vlucht van Singapore naar Batavia, aan schouwden wij met diep ontzag de myriaden-sterrenhemel van de tropennacht. De nieuwe dag werd aangekondigd door een plotselinge violet-kleurige licht flits, enkele seconden later ge volgd door fel rode- en oranje lichtflitsen, die de blauw fluwe len hemel even deden verbleken. Het is een onvergetelijk gezicht daar boven de Oceaan de zon te zien opkomen en de duizend eilanden van Straat Malakka te zien verschijnen enige ogen blikken later wordt dan de kust van Sumatra zichtbaar, die inder daad met boerenkool begroeid lijkt te zijn. INDRUKWEKKEND Niet minder indrukwekkend is om op een vlucht langs de pool cirkel in de diepe duisternis van de poolnacht te staren naar de sprookjesachtige stralenkrans van uitsproeiende lichtvonken rondom de vier propellers en van de wingtips. Mijn vader, die in zijn jeugd op viermast-schoeners de wereldzeeën bevoer, vertelde mij dit verschijnsel ook te hebben opgemerkt; dan straalde het licht van de masttoppen; hij noemde het, het Sint Elmisvuur. Wij leef den in die periode in het heden en dat is waarschijnlijk de reden waarom ik toen aan Van Messel's opmerking nauwelijks aandacht schonk. Het was onder leiding van Van Messel dat wij de eer sten waren, die met een Neder lands vliegtuig een vlucht naar Nieuw-Zeeland maakten. Wij brachten daar een aantal af zwaaiende Nederlandse militai ren heen, die deel hadden uitge maakt van de in de jaren 1945/ 1946 door Nederland naar Indië uitgezonden Expeditionaire Macht, ter bewaring van de orde in Indonesië en ter bescherming van de uit de Japanse kampen ontslagen Nederlanders. In Nu precies vijftig jaar geleden, de negen en twintigste april, zat de bekende dansleraar Herman Le viet in zijn woning aan de Grote Kerkstraat met zijn gezin te luis teren naar het radioverslag van de voetbalwedstrijd Holland België. Een paar weken eerder had onze Oranjeploeg de Rode Duivels verpletterd met 9-3; nu werd het een overwinning met 4—2 voor Nederland. Wellicht had Han Hollander, de super-enthousiaste radiorepor ter, net het eerste Hollandse doelpunt geannonceerd, mis schien ook stond onze Oranje- ploeg al verder voor - in ieder geval moet er voor Herman Le viet een aanleiding zijn geweest plaats van naar Nederland terug te keren gaven een aantal van die militairen er de voorkeur aan hun geluk in Australië of Nieuw- Zeeland te beproeven. De in Huizum wonende ouders van één van die jongens heb ik nog bezocht. De laatste keer vloog ik met Van Messel in 1976; wij namen deel aan een over-land vlucht boven Nederland. Na af loop vroeg ik hem mijn logboek af te tekenen; hij deed dit en daaronder schreef deze man, die enige tienduizenden vlieguren in zijn leven gemaakt moet hebben, onder vaak moeilijke omstandig heden: "bedankt"; dit heeft mij bijzonder getroffen. Kort daarop werd ik nogal ziek en sindsdien hebben wij elkaar uit het oog verloren. LEEUWARDER JONGEN Van Messel, een Leeuwarder jon gen, is één van de grondvesters van de KLM. De Indië-route die hij van het begin af heeft geleid, was in de jaren kort na de oorlog de "money-maker" van de KLM, mede en vooral dankzij het be leid van Van Messel. De winsten opdeze route gemaakt stelde de letterlijk een feestmuts op te zetten. Een moment later werd de ge spannen luisterende familie Le viet op een vervelende manier bij het toehoren gestoord. Want wat waren dat toch voor vreemde geluiden in huis? Herman Leviet besloot maar eens even te gaan kijken. Eerst dacht hij nog aan een defect aan de waterleiding; toen echter merkte hij, dat er brand was op de zolderverdieping! KLEINE ISIE Met emmers water werd onmid dellijk het vuur aangetast, waar bij ook enkele toegeschoten bu ren, onder wie de kleine violist Isie Zijffers, zich verdienstelijk weerden. KLM in staat een wereld-net van lijnvluchten op te bouwen. Laat ik echter terugkeren naar de padvinderij, waarvan ik wel heel ver ben afgedwaald. Een paar weken na het gesprek met Lu Jensma, werd ik opgebeld door Hugo van Hylckama en in strijd met wat ik eerder mededeel de, dit is zijn enige en echte naam. Hij bleek hemelsbreed on geveer vijfhonderd meter bij mij vandaan te wonen. Het padvin derij-artikel was het eerst gele zen door zijn in Amsterdam wo nend zusje. Zij had het doorge stuurd naar haar broer Tinco, die al lange jaren in Arizona woont en deze had op zijn beurt zijn in Blaricum wonende broer Hugo ingelicht. Het in 't K.K. 441 verschenen artikel van mevrouw Wilkeshuis- Baas heeft mij prettig verrast. Mijmerend in het verleden, zoals gebruikelijk als je ouder wordt, dacht ik vaak terug -aan de heer Wilkeshuis, die door zijn wijs en eyenwichtig beleid veel heeft bij gedragen aan het verbreiden van de padvinderij, niet alleen in Leeuwarden, maar tot ver daar buiten. Het waren meen ik of HERMAN LEVIET FEESTMUTS OP.. Eerke Landeweer of Barend Turksma en ik die hem voor het eerst benaderden met de vraag als léider van de< welpen op te treden. Wij werden ontvangen in de voorkamer van zijn huis aan de Vredeman de Vriesstraat. Bij het binnenkomen viel mij het eerst een lange cavallerie-sabel, opgehangen aan één van de wan den op. Verder stond zijn kamer zo propvol met allerlei op zijn reizen door hem verzamelde voorwerpen, dat we ons er nau welijks in durfden bewegen. In derdaad hebben zijn boeken de opbloei van de padvinderij sterk bevorderd. Op de omslag van het door mevr. Wilkeshuis genoem de boek 'Stormkamp', komt een tekening voor die Barend Turks- ma voorstelt, spelende op een kleine saxofoon, één van de velé instrumenten die hij kon bespe len. Van Eerke Landeweer ontving ik een lange brief. Zoals te ver wachten was onttrekt hij zich aan de lof hem toegezwaaid voor het instandhouden van de padvinde rij in Leeuwarden. Vóór ons, zegt hij, was er al een padvinders- groep in Leeuwarden geweest, Door de aanwezigheid van een grote hoeveelheid papieren feestartikelen greep het vuur echter snel om zich heen en het duurde maar even of de brand liet zich heel ernstig aanzien. Met twee slangen wist de brand weer door het huis van de heer Leviet de brandhaard te bereiken en met twee andere slangen kon men vanaf de zolder van het belendende perceel, dat van de leraar Louis van Keyzerswaard, het brandende dak bereiken. HONDERDEN MENSEN Intussen liepen op deze mooie zondagmiddag honderden men sen in de Grote Kerkstraat te hoop en de politie kreeg de grootste moeite de massa op een veilige afstand te houden. waarvan zijn 8 jaar oudere broer Harm deel had uitgemaakt. Zelf was hij op U-jarige leeftijd lid geworden. Deze groep stond on der leiding van de hopman Beek man, naar ik meen een beroeps officier, die op een in de Potmar- ge gelegen woonark woonde. El ke morgen dook hij in de Potmar- ge, dat kon toen kennelijk nog. Zelfs in de winter zette hij dit dagelijks genoegen voort, ook wanneer hij eerst een bijt in het ijs moest hakken. Die eerste groep, zegt Eerke, beschikte over een zeilvoerende sloep, de 'Houdt-Moed'. Ik herinner mij wel een schip uit die tijd, genaamd 'Hou-Moëd', maar dat was een grote boeier, gelegen in het eerste schiphuis links, van de toenmalige jachtha ven; dit schip was het eigendom van mr. Lebret. Eerke zegt niet veel anders ge daan te hebben dan na het uit eenvallen van deze eerste groep, de padvinderij met een paar jon gens, verenigd in de Otter patrouille, te hebben voortgezet. JONGENSKIEL „Niemand", zegt hij, „kan ons onze jeugd afnemen; een ieder droeg eens een jongenskiel; de onze was vele jaren groen." Evenals enkele anderen, die ik sprak, denkt ook hij met veel genoegen terug aan de padvin derskampen, die wij hielden in de toen nog ongerepte natuur van de bossen rondom Bakkeveen, Diever, Hooghalen, Vlieland, Terschelling enz. In de Drentse kampen verzamelden zich in de Pinksterdagen de padvinders uit de drie Noordelijke provincies. Deze stonden onder leiding van de hopman mr. Knuttel, een vroegere kantonrechter in As sen. Na een drukke dag verza melden wij ons 's avonds in onze dekens gehuld op een open plek in het bos rondom het hoog oplaaiende kampvuur, in een bij na ademloze stilte luisterend naar zijn spannende verhalen. Oud-padvinders, die de banden met de padvinderij nog eens wil len aanknopen, kunnen zich aan melden, (nu de voor-oorlogse Broederschap van Oud- Padvinders is opgeheven) bij de Vereniging Vrienden van Scou ting (V.V.S.), correspondentie adres: Antwoordnummer 206 Arnhem. BLARICUM MR. P. IEDEMA Eerst een drie kwartier na het einde van de voetbalwedstrijd werden de blussers de brand meester en kon men constateren, dat er een enorme schade was aangericht, én door het water én door het vuur. Alleen al aan feestmutsen en aanverwante ar tikelen was er voor een waarde van een tweeduizend gulden ver nield. De oorzaak van de brand bleef niet lang onbekend, want de on fortuinlijke dansmeester herin nerde zich, dat hij kort voor het uitbreken even op zolder was geweest, terwijl hij rondsnuffe lend in de partij feestmutsen, een sigaretje had gerookt. De gunstige uitslag van de wed strijd las Herman pas de volgen de morgen in de krant Terugkomend van Nieuw Zeeland werd mr. P. Iedema, de schrijver van dit verhaal, met zijn bemanning via Batavia naar Ceylon gedirigeerd om vandaar een Engelse filmploeg naar Cairo te vliegen. In Egypte maakten de Engelse de film "The Beauty and the Beast". Van Messel staat naast "The Beauty" op de voorste rij. Iets naar rechts in wit shirt Catol Reed. Halverwege de trap, met witte pet, mr. Iedema; naast he Trevor Howard volgens wie "the Beauty more Beast than Beauty" was.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 5