ONVERSCHROKKEN DREEUWS LIET COLLEGA HOUWING ONTSNAPPEN UIT CEL HUIZUMER HERINNERINGEN BEIDEN NU OVERLEDEN de dftvcuit Slechts enkele weken na het overlijden van de vroegere com missaris van politie in Leeuwar den, Anno Houwing, overleed in Oegstgeest de vroegere inspec teur van politie in Leeuwarden, Jurjen Dreeuws. Beide heren hebben in de oorlogsjaren een bijzondere rol gespeeld in het Friese verzet. VERZETSSTRIJDER Anno Houwing, toen nog recher cheur bij de politie in de Friese hoofdstad, was een vooraan staande verzetsstrijder, die van zeer veel illegale activiteiten op de hoogte was, toen hij eind 1944 door de Duitsers werd gearres teerd. Zijn aanhouding beteken de een groot gevaar voor de veiligheid van de illegalen, met wie hij had gewerkt. De gearresteerde Houwing werd opgesloten in een cel van z'n 'ei gen' politiebureau en dat is zijn geluk geweest. Hij zag nu kans via betrouwbare collega's inspec teur Dreeuws te alarmeren en deze onverschrokken politie man aarzelde geen moment: hij liet Houwing ontsnappen uit zijn cel. Na verraad werd Jurjen Dreeuws nu zelf gearresteerd en opgeslo ten in de Leeuwarder strafgevan genis. Ook hij zat, o.a. als lid van de illegale Ordedienst, in het verzet en ook zijn aanhouding betekende een gevaar voor de illegaliteit. Hoewel de Duitsers van de Sicherheitsdienst hun ge vangene zwaar mishandelden, gaf Dreeuws geen namen van andere illegale werkers prijs. Het besluit van de illegaliteit de Leeuwarder gevangenis te over vallen werd voor een niet onbe langrijk deel ingegeven door het verlangen Jurjen Dreeuws weer vrij te krijgen. Op de achtste december werd de overval uitge voerd en wel met groot succes: er konden één en vijftig gevange nen, onder wie ook inspecteur Dreeuws, worden bevrijd. COMMISSARIS Na de oorlog werd Anno Hou wing benoemd tot commissaris van' politie in Leeuwarden en Jurjen Dreeuws kreeg dezelfde functie in Alkmaar. Vandaar vertrok hij later naar Leiden, waar hij eveneens poli tiecommissaris werd. In de ge ruchtmakende film "De over val", speelde Dreeuws ook een rol, die door Kees Brusse werd vertolkt. Vervolg van pag. 8) de Schrans naar links voorbij fotograaf Strüppert, een sigaren magazijn, het Oranjehotel en De Kroon, langs de café's aan de Langemarktstraat en dan naar de Wilheminabaan. Maar meestal gingen we na de overweg rechtdoor de Beursbrug over, voorbij het plantsoentje -met het standbeeld van Waling Dijkstra naar de Wirdumerdijk. Dan kwam je langs Amicitia en het Fries Koffiehuis met aan de andere kant op de hoek het sigarenmagazijn van Bloemhof. Op werkdagen stond daar een, in onze ogen althans, statige, slan ke, enigszins grijzende heer ach ter de toonbank. Rookgerei ver kopen gebeurde in die tijd vaak met een zekere stijl. Aan de Wirdumerdijk stonden ook een paar winkels, waar ik met mijn moeder wel kwam als er kleding moest worden gekocht. We kwamen dan wel bij Peek en Cloppenburg en - aan de andere kant naast de Cinema-bioscoop - bij de gezusters Schweigmann, enigszins blozende en altijd vriendelijk lachende dames. Onze weg ging dan voorbij de Peperstraat, sigarenmagazijn Eb- bens en Jamin de Sint Jacobs- straat in. Links op de hoek de aardewerkwinkel van (dove) Jel- le Huisinga. Het verhaal ging in die tijd, dat wanneer een klant daar wat wou kopen en het ge zicht van de klant stond Jelle niet aan, dat Huisinga dan zei: „Nee, dat verkoop ik niet" en de klant kon dan onverrichterzake terug keren. Bijna aan het eind van de straat was links de winkel van Dood- korte. Ook daar kwam ik wel eens met mijn moeder als zij, naar ik meen, een hoed moest kopen. De naam gaf me als kind al een duister gevoel, nog ver sterkt door de vrij donkere win kel met kale entourage. De Sint Jacobsstraat uitkomend staken wij het Hofplein over met het standbeeld van Us Heit. Dat zei ons minder dan de mop, die erover werd verteld. Die ging dan zo: „Hewwe je't al hoord, er is een schutting set om 't stand beeld van Us Heit" „Och, nee, wel, waarom dan?" „Omdat Baaie Flut er het fietsen lere mut!" Volgens anderen kwam het schutting er „omdat Jentsje Tit er zich verschone mut. Via de Beyerstraat passeerden we de Grote Kerkstraat met daar vlakbij de goedkope boekwinkel van Zondervan en dan kwamen we door de Pijlsteeg en langs het Schoenmakersperk bij de ingang van de Prinsentuin. Even door de grote hekken naar binnen naar de volière en dan meestal weer terug naar huis, waar om twaalf uur de warme maaltijd op tafel stond. Er was dan weer een zondagmorgen om en de middag moest nog volgen Drachten A- Op de foto boven de Prinsentuin: „even een blik werpen op de volière In de zesde aflevering van onze fotoserie "Langs de straat" twee afbeeldingen, een van een parapluverkoper en een van een koemelk ster. De parapluverkoper werd gefotografeerd op het Zuiderplein voor het hotel De Klanderij, - vaag op de achtergrond is nog net het "torentje" van het hotel Amicitia te zien. En de koemelkster werd vanzelfsprekend vereeuwigd op de veemarkt, de oude wel te verstaan tussen Langemarktstraat en busstation. Wie de jongeheer met de paraplu was weten we niet en we zullen het wel nooit vernemen ook - niet onwaarschijnlijk is het, dat hij niet van hier, maar bijvoorbeeld, uit Amsterdam afkomstig was; daar heeft de straathandel in paraplu's buitengewoon gefloreerd. De koemelkster, die verrast opkeek, toen de photograaf z'n kiekkast op haar richtte, kennen we toevallig wel bij naam. Het was Japke Joustra, die aan het Schavemek heeft gewoond. Zij was geboren in Stiens en zij overleed in januari 1914 in Leeuwarden. De foto is dus in ieder geval voor dat jaar gemaakt en dat geldt zeker voor de meeste opnamen, die voor deze serie "straatfoto's" zijn geproduceerd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9