VIER HUIZEN MET NAMEN STONDEN NAAST ELKAAR 'T KLEINE KRAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Het beantwoorden van onze traditionele vraag "Leewadders, waar is dit?" is voor wat de foto van vier weken geleden betreft, voor veel lezers niet zo moeilijk geweest en er kwam dan ook slechts één foutieve inzending op onze redactietafel terecht. Een vrouwelijke abonnee uit Arnhem, die kennelijk al niet zo zeker was van haar zaak, schreef op haar briefkaart: "Is het een verf zaak op de Tuinen - ik kan mij nog Vossenberg herinneren," maar, u zult het wel begrepen hebben, dat was het niet. Het afgebeelde punt lag exact in het hartje van de oude binnenstad, want het was bij de Brol, dat de foto, die wij een maand geleden publiceerden, was gemaakt en wel van een zeer markant punt, want eens stonden hier vier panden met eigen namen op een rij. "Op de foto links" zoals de heer J. I. Kuhlmann te Groot Berg en Dal terecht opmerkt, "het huis 'De Gouden Kat' van loodgieter- gasfitter Miedema, meer werk plaats, dan winkel en wanneer ze de deuren open hadden konden we zien, hoe ze zinken dakgoten maakten, dan een tamelijk brede steeg, die toegang gaf tot het achterhuis van de Bank van Le ning in de Heerestraat, naast deze steeg het huis "De Duif", waar lampekappen en later werkmanskleren werden ver kocht door de heer Van der Borg, ooit voetballer bij Frisia, het huis rechts op de foto heette "De Vergulde Adelaar," waarin een apotheek en het vierde huis in het rijtje heette "De gouden schoppen", ik meen drie in een bundeltje." NIET MOEILIJK Niet moeilijk was het oplossen van ons prijsvraagje voor me vrouw H. van der Werf-Bakker te Leeuwarden, die ons schreef geboren en opgegroeid te zijn in het pand Groentemarkt 5, nu kantoor-boekhandel De Haas en De Boer. "Mijn ouders hadden daar een zaak in Glas, porselein, Gero- en luxe artikelen, de zaak Jakob Bakker met de naam "In de drie schoppen". Ook de panden 1 en 3 hadden, zoals op de foto is te zien, een gevelversiering. En nu mijn vraag: Kan iemand mij mis schien nog vertellen, wat de bete kenis en de herkomst van deze versieringen was? Ik zou het erg fijn vinden hier iets meer over te weten." Verscheidene inzenders noem den in hun brieven de zaak in behangselpapier van Koster in het pand, dat we rechts op de foto konden zien, en daarbij werden ook de charmante dochters van deze meneer Koster ter sprake gebracht. "De heer Koster", aldus de heer H. T. ten Have, "was de vader van een heel knappe dochter, een nichtje van mijn schoolvriend Cor Stelling, die haar naam altijd met stille eerbied noemde". De heer Th. Weda te Leeuwar den weet te melden, dat de heer Koster eerst een zaak in de Sacra mentstraat had en hij geeft als aardige bijzonderheid, dat een goede kennis van hem enige ja ren geleden nog met een van de dochters van Koster had gespro ken: "zij zocht haar geboortehuis nummer 7, maar het was er niet meer - verwoest bij de grote brand bij Mivaco, ook alweer acht jaar geleden." BIJZONDERHEDEN En dan laten we nu graag een van deze meergenoemde dochters van de heer Koster zelf aan het woord.Het is mevrouw E. Broos- Koster te Beetsterzwaag, die ons zoveel aardige bijzonderheden meldt, dat wij haar brief graag in z'n geheel voor onze lezers over schrijven. "Het gaat hier om de winkelpan den Groentemarkt 1 en 3, tegen over de Brol. Mij zo goed bekend omdat op Groentemarkt 3 mijn Het mooie gevelteken De Vergulde Kat aan de bijna drie eeuwen oude gevel van "het pand van Miedema". Op de foto links zijn op het raam van het linkse huis nog net de letters IF" van het woord DUIF te zien. Vader, de heer P. Koster, in de tweede helft van de twintiger jaren "Het Behangselhuis" ves tigde en ik daar als jong meisje met mijn ouders en beide zusters gewoond heb. Aan de gevel van ons huis prijkte het beeld van De Vergulde Ade laar en dit huismerk had vader ook op zijn pakpapier laten druk ken. Het huis op de linker helft van de foto was van de firma Miedema, een zaak in ijzerwaren en aan verwante artikelen, met als di recteur de heer Vlietstra. Ook dat pand was voorzien van een ge velbeeld, nl. De Vergulde Kat. Aan de andere kant naast ons huis was toen gevestigd de heer Jacob Bakker met een zaak in fijne galanterieën en andere huis houdelijke artikelen. Ook dat pand Groentemarkt 5 droeg een gevelsteen, t.w. De Drie Schop pen. Ik beschouwde deze gevel beelden destijds als bijbehorend vast onderdeel van deze eeuwen oude huizen (pand Miedema toont op de foto het jaartal 1697) maar ze zijn in de loop van de tij d alle verdwenen. Waar deze merkwaardige huismerken be waard zijn gebleven, is mij niet bekend. MIEDEMA Toen mijn Vader later om ge zondheidsredenen de zaak aan kant deed, verhuurde hij ons huis aan de firma Miedema, die het daarna lange jaren als showroom van sanitaire voorzieningen be nutte. Naast Jacob Bakker, richting Oosterstraat, was in onze tijd slijterij Plantinga gevestigd. En daarnaast was de banketbakkerij Halbesma, waar we als meisjes van ons eerstverdiende geld de wijdvermaarde slagroomtruffels kochten om thuis te tracteren. Daartegenover op de hoek van de toen nog niet verbrede Peper straat kenden we het Hoedenhuis van de dames Romkema en ver derop, richting Het Naauw, de melkzaak van de familie Van der Goot, een gezin met een aantal jongens, die later het bedrijf van hun vader voortzetten. Op de hoek van het Naauw had j e toen de zaak van Schwaener in huishoudelijke en aanverwante artikelen. Daartegenover, Naauw, hoek Grote Hoogstraat de bekende kruidenierswinkel van Gebr. Dröge en daartegen over, hoek Grote Hoogstraat, Kelders was de parapluiezaak van de familie Rentier, waar naast de sigarenzaak van de heer Steenbergen. Dat was het uit zicht vanuit ons huis. Er was gewoonlijk veel gezellig heid rondom de Brol. Auto's waren er toen nauwelijks te vin den om het uitzicht te benemen en het ruime plein werd dan ook benut voor samenkomsten van allerlei aard. LEGER DES HEILS Zo herinner ik me, dat op zater dagmiddagen daar het Leger des Heils concerteerde met muziek en zang en gewoonlijk veel pu bliek trok. Op geregelde tijden speelde en zong op de Brol ook een groepje muzikanten onder de leiding van de heer Sinnema, die van beroep vishandelaar was. Vandaar waarschijnlijk, dat deze muziekgroep in de volksmond werd aangeduid als het schelvis koor. Een van de leden van de groep hield - al dan niet als gevolg van een gebrek - tijdens het bespelen van zijn instrument Vervolg op pag. 9 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie net abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. ir

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3