Friesland Bank Uw eigen bank de tijd, dat ik lid was van de J.G.O.B., de Jongelieden Ge heelonthouders Bond en niet te vergeten ook aan de tijd, dat ik lid was van de Gymnastiekvere niging Leeuwarden. Het was een fijne jeugd! Grouw C. M. Rutgers DE TRANSVAALBUURT Ik wil even reageren op hef artikel van de heer R. Poelstra in 't Kleine Krantsje nummer 450, waarin hij anderen vraagt ook nog eens oude herinneringen op te schrijven. De heer Poelstra begon met de kruideniers en hij eindigde met de melkboeren. Ondergetekende heeft als gebo ren Leeuwarder tot 1949 daar ook gewoond en wel in de Paul Krugerstraat. Mijn vader was meester-schoenmaker Smeding, die daar tot bijna het slopen van die buurt heeft gewoond. In de laatste jaren was mijn jong ste broer Geert ook in de zaak. Ik denk nog vaak met plezier aan die tijd terug. Wij wonen nu al jaren in Holland, zoals dat heet. Aan de overkant van ons was de bakkerij De Roos en aan de andere kant was kruidenier Van der Zee, die de zaak later over deed aan mevrouw Dijkstra, bij wie ik wel heb gewerkt. Zij had twee dochters en een zoon, wel ke laatste, Jan, later een brillen- zaak in de Kleine Kerkstraat had. Dan zat er op de andere hoek Theo de Wal, ofwel De Kale. Aan deze man heb ik heel prettige herinneringen. Hij was de gang maker uit de buurt, een fijne man, die altijd pret maakte. Dan hadden we in de Herman Costerstraat onze melkboer Sape Visser en even verder in de straat kruidenier Eygelaar, later de baas van de Grote Wielen. Wij woonden in een dichtbevolk te buurt, waar ook veel joden woonden. Ik speelde veel met deze kinderen en een speciaal vriendje had ik ook, Herman de Bruin, die in een concentratie kamp is omgebracht. Zijn vader was zakkenhandelaar en die had een pakhuis aan de Noordersin gel. Van al die joden bleven alleen mevrouw De Bruin en een dochter over. Zij woonden in de Paul Krugerstraat. Dat was vroeger een hele fijne straat met aan de ene kant de Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen mooie grote onder- en bovenwo ningen en aan de andere kant de eensgezinshuizen waar de gegoe de stand woonde, zoals dat toen heette. Mijn man komt uit de Landbuurt, die er ook al niet meer is. Hij heeft gewoond in het straatje tussen de drogist Bijl en Beetsma. De familie Giesing woonde daar ook, dat waren de bekende schil ders. Pa Giesing heeft veel draai molens en carrousels geschilderd met hele mooie landschappen er op. Mijn schoonouders deden in groenten en fruit. De Wiersma's waren in die buurt wel bekend. Zij leven beiden nog en zijn nu zes en tachtig en drie en tachtig jaar. Heemskerk Mevr. Wiersma-Smeding LEEW ADDERS Het spijt me altijd dat het echte Leeuwarders verdwijnt, dat ook daar de taalvervlakking opgetre den is. De vorige week trof me dat weer toen mijn dochter me vroeg om wat sokken voor haar man en kinderen te breien, om dat dat haar zo slecht handigt. Ik bedacht wat mijn moeder in dat geval gezegd zou hebben: 'Binne se helemaal op of kanne d'r nog nije fuutlingen an breiden wurre? Nee? Nou, dan gane je hene en haal 'n roof nassau-garen en een ploeg sokkepriemen. Je sette genoeg steken op vier prie men en je breide een boord van (Vervolg op pag. 6) HET VLIET Een foto van het Vliet in een van de laatste nummers van 't Kleine Krantsje deed mij terugdenken aan de tijd, toen ik hier nog woonde, vlak bij de brug tussen de Bleeklaan en de Bote van Bolswertstraat. Op de ene hoek had je een sigarenzaak van Barend Schaafs- ma, er tegenover de slagerswin kel van Nijhof en verderop de kleermaker Pietersma, door wie ik mij enige malen een pak heb laten aanmeten. Op de hoek van het Zuidvliet was het café van Jan de Bruin, die voordien een dancing had in de Lobardsteeg, waar later Houbein in zat. De Spiegelzaal heette dat etablissement. Menig dansje maakte ik daar 's zondagsavonds en dan meestal als mijn porte- monnaie het niet toeliet om naar Sipke Castelein te gaan, die een entree hief van veertig cent. Dan was er nog de Groene Wei de, Zalen Schaaf, Cabaret Eden aan het Zaailand even voorbij de Prins Hendrikstraat. Ook was er aan de Voorstreek, even voorbij de Koningsstraat, een dancing, de Benthem, waar wij apache dansen uitvoerden. Dansen bete kende wat voor mij - ik leerde het in 1932 in de Harmonie op zondagmiddag bij Hub Adema. Leeuwarden was toen het sum mum van vermaak, waar ik dik wijls aan terugdenk. En vaak ook denk ik terug aan het Vliet. Mijn moeder werd geboren op Noord- vliet-Slot ter hoogte van Marcus Lang geleden fietsten een melk venter en een bakker achter el kaar over het Zuiderplein in de richting van de Schrans. Hier haalden zij een fietser in, die vergat richting aan te geven. De bakker en de melkboer, bei den geschokt door dit gebrek aan verkeersdiscipline, maakten de fietser luidkeels attent op zijn fout: "Sufferd!" Daarbij vergaten zij, dat het ge vaarlijk is onder het rijden om te kijken. Ze deden dat wel en. de driewieler van de bakker en de transportfiets van de melk boer raakten elkaar, waarbij een aantal flessen braken en de melk over de weg vloeide. De reactie van de fietser lag voor de hand. "Sufferds!" brulde hij. dag wat goedkoper. We moesten wel vroeg op stap, want de win kel lag niet dicht in de buurt. Meestal ging ik met mijn broer omdat ik nog te jong was om alleen te gaan. Ik was omstreeks zeven of negen jaar, toen ik alleen naar de krui denier ging om boodschappen te halen. In de eerste wereldoorlog kregen we voor verschillende waren bonnen en in deze winkel van Excelsior was een bediende, die nogal eens vergat de bonnen te vragen. Wanneer ik aan de beurt was en de bediende was met een ander bezig, dan sloeg ik een beurt over in 4e hoop, dat hij me zou helpen, zodat ik wellicht weer met de bonnen thuis zou komen. Het was natuurlijk niet eerlijk, maar ik vond mezelf wel een hele piet. Er zijn nog heel veel mooie herin neringen aan mijn jonge jaren in Leeuwarden. Bijvoorbeeld aan Foto's van het Vliet. ze roepen altijd weemoedige herinneringen op. Aal en dat betekende daar voor mij 'het' Leeuwarden. Als ik nog eens in de stad kom doet het mij pijn het Vliet te zien veranderd in een nietszeggende verkeersweg, "'t Zal wel nodig zijn geweest." Haren A. H. Bergsma DOKKUMER BOOT In zijn artikel "Ik heb een passie voor de trein" in 't Kleine Krants je nummer 450 schrijft de heer Sal de Jong, "dat je wel van heel goede huize moet zijn om te weten, dat er ook een stoom- bootdienst van Leeuwarden naar Dokkum was". Wel, aan die Dokkumer boot heb ik een bijzondere herinnering; ik ben er als kind, zo'n zestig jaar geleden, vaak mee geweest naar een oom, die onder Dokkum molenaar was. De boot zette ons dan midden in het land af, waar door we voor een heel eind omlopen werden bespaard. Het is mogelijk dat deze bijzon dere service gepaard ging met het afzetten van melkbussen op de zelfde plaats, maar dat kan ik me niet goed meer herinneren. Leeuwarden Mevr. T. Brinkman EXCELSIOR De foto in een van de laatste Kleine Krantsjes met de winkel van de Coöperatieve Excelsior aan het Oldegalileën gaf me veel herinneringen aan mijn jeugd te rug. Het gebouw op de hoek was de kruidenierswinkel. Links daar van, aan het Ouwegleien, zoals wij het noemden, was de bak kerswinkel. Rechts in de Linde- buurt, was een zaaltje, waar het kinderkoor Jong Excelsior liedjes leerde. Op mijn zesde jaar kwam ik daar bij, maar ik mocht al eerder mee naar de jaarlijkse uitvoering, want ook mijn oudere zusters en broer waren op dat koorlje. De uitvoeringen waren in de Breedstraat in wat later Zalen Schaaf zou worden. In 1919 wa ren het de zalen Rodenhuis, in 1920 de Zalen Schilter. Ik lees nu die namen, omdat ik nog twee programma's heb van zo'n uitvoering. In 1920 bestond het koortje twaalf en een half jaar. Verder heb ik herinneringen aan de bakkerij. Als je 's morgens om zeven uur bij de bakker kwam kreeg je de broden van de vorige Ook een leuke herinnering: een buurtfeest van "Kindervreugd" in de Transvaalstraten. Die goeie vooroorlogse tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4