MAN ZONDER BENEN WAS OOSTENRIJKSE OORLOGSVETERAAN VOLLEDIG VERZORGDE VAKANTIEREIZEN BOEKT U BIJ UW EIGEN RABOBANK PARAPLUMAN: DORUS WALON NIET AREND DE JONG, MAAR JAKOB STEINBERGER De Rabobank biedt u: Hotelplan, Neckermann, Holland International, Arke, Oad Reizen, De Jong Intra- tours, Vrij Uit. Sporthuis Centrum Recreatie, DFDS/Tor Line, R.V Trans, Big Ben Tours, F.T.S., Sunway. In een vorig nummer haalde een van onze abonnees, de heer Enne Rozema te Amsterdam, herinneringen op aan een figuur uit vroeger jaren, die een grote indruk op hem had gemaakt. Deze man, die beide benen miste, een invalide uit de eerste wereldoorlog, was - aldus de heer Rozema - eenfele antimilitarist, die op markten zijn toehoorders fanatiek placht toe te spreken en die, rijdend in een wagentje, in Leeuwarden 'een echte straatfiguur' was. De heer Rozema, die niet meer wist of hij een Duitser of een Oostenrijker was, vroeg zich benieuwd af hoe het verder met deze man is gegaan - "misschien zijn er nog tijdgenoten, die mij uit de droom kunnen helpen" zo besloot hij zijn stukje in onze krant. Jakob Stemberger, gefotografeerd op de Leeuwarder vrijdagmarkt. Het publiek luistert ademloos naar zijn anti-militaristisch betoog... (vervolg van pag. 4) twee recht, twee kroem. As de boord lang genoeg is, breidje de hakke over de helte fan 'e steken. Dan de kleine hakke en dan nim je an weerskanten de slengen op en breid weer in 'e rondte. Denk om 'e minderfuut. As de fuut lang genoeg is begin je an 'e toon. Na de mindertoer hiedekeer over- Je slute at deur tegare te breiden. Goed de draadsjes in- stoppe annes r?" 't uut'. Zo heeft ze honderden paren gebreid, een aantal dat ik nooit zal evenaren, zelfs niet met een beschrijving in het 'Algemeen Beschaafd Nederlands'. Zwolle Mevr. K. F. Jongbloed-Smit he 'k een boel dingen lezen, dy't my oek anspreke. Nou en of! Trouwens, elke kear fine je wel wat da 'je sêge: 'ja, soa war dat' en dan komme d'r onwillekeu- rich gedachten by je op. Soa as die foto van Arend de Jong dy 't üt syn hüske set is. Ik herinner it my noch bést, dat die destiids in 'e krante stonnen het. Hy sütelde met weet ik it wat bij de hüzen lans, en as ie onderweg waer met syn invalidewagentsje, had-ie d'r een hon anvast en dan gong ut met een rot-gang de straat langes. OORLOGSINVALIDE Nou, dan fraagt Enne Rozema üt Amsterdam a't er oek wat be kend is over die oorlogsinvalide üt-e earste wereldoorlog. Ik hew hem it earste sien op 't Saeilan op 'e Frijdas-merk, ik mien sowat in '24 of '25 dat weet ik niet krekt mear. Hy was toen nog een be- treklik jonge, donkere man met een klein snorke. Een heel simpe- tiek üterlik had-ie, fon ik toen. Hij had een invalidewagentsje, dat ie met staande hefbomen foorüt bewoog. Ut rechter (meen ik) hanvat kon draaije, en dat was met een tandwieltsje-heugel, an it foarste wiel monteard en soa kon-ie dan sture. Over syn futen had-ie een seiltsje en hy was op syn Tiroler ankleed. Hy had een leuk mesjester hoedsje op, en ik kan 't my noch bést foor de geest hale, daar sat een skeurke in dat met brün geren grof bymekaar stoken waer. Hy had een brün mesjesteren jaske an (kletter- vest) met knopen van een gewei maekt. Hy had een heel pak pepier by him met lezen en fotos van oorlogs-invalieden. Kenne- lik waren die ovemomen üt een boek dat na de Eerste Wereld oorlog in drie of vier talen feske- nen is: 'Oorlog aan de oorlog'. Foarop die bladsjes ston een foto fan himself in syn wagentsje. A'-t-ie dan installeard was bego- n-ie soa: 'Ein Tiröler oorloksinvalied, Bai- de foe-te abgefrore ien die Kara- pate; krait ein woende an die borst, blaibt biwoestiloos lie geenzovoort. Dan gaf-ie üt- léch bij de plaatsjes fan sien blad- sje. 'Kost slegs ain dubbeltje om doear die wereld zoe kommen'. Nou, dat waer it dan. Latere jaren hè 'k em noch ris sien op 'e kermis. Toen waer-ie in 't licht groen kleed. Op een saterdag avend het er es een anti- militairistische fegadering weest, waer se toen reklame met him maakten. Sien naam waer Jacob Stember ger. Hè 'k nou by Rozema in 'e (Vervolg op pag. 9) m In ons nummer 451 plaatsten wij in de rubriek 'Langs de straat' van een jonge parapluiverkoper een foto, die was gemaakt op het Zuiderplein voor het hotel De Klanderij. „Wie de jonge heer was weten we niet" schreven wij en we zullen het wel nooit vernemen ook niet onwaarschijnlijk is het, dat hij niet van hier, maar, bijvoorbeeld, uit Amsterdam afkomstig was; daar heeft de straathandel in paraplu's buitengewoon geflo reerd". Welnu, wij zijn te pessimistisch geweest, want tot haar grote verrassing heeft een stadgenote in de jonge parapluverkoper haar vader herkend. „Dit is mijn vader" schreef ons mevrouw J. M. S. Boomsma- Walon, „het is Theodorus Jacobus Walon, die geboren was in 1889 en in 1958 overleed. Zijn roepnaam was Dorus. Hij was een rasechte Leeuwarder en een heel bekende kermisexploi tant. Ook was hij bekend door de kaatssport, waarin hij veel prijzen heeft gewonnen" Tegelijk met de brief van mevrouw Boomsma ontvingen wij een briefkaart van onze abonnee de heer Teake Hoekema te Zuidhorn, die de oplossing van het raadseltje waarempel ook al in de kermissfeer zocht, alleen hij noemde niet de naam Walon. „De parapluman"aldus de heer Hoekema, „is wol net üt de famylje fan de Dalstra's üt Ljouwert, dy't simmers mei merke-attraksjes reizgen en winters paraplu's reparearren?" Nu, geen Dalstra, maar Walon, maar best mogelijk natuurlijk, dat Theodorus Jacoubus Walon inderdaad familie van de Dalstra's is geweest en dan had ook de heer Hoekema nog gelijk. Hoe het ook zij: de parapluverkoper is geïdentificeerd we hadden het eerlijk gezegd niet voor mogelijk gehouden. De aanduidingen van de heer Rozema, "een man zonder be nen" en "een echte straatfiguur, rijdend in een wagentje" deden ons veronderstellen, dat hij het oog had op de eens in Leeuwar den zo bekende heer Arend de Jong, die - ogenschijnlijk - beide benen miste en inderdaad in een wagentje, een driewieler, in vroeger jaren in de stad was te zien. Wel antwoordden wij de heer Rozema meteen, dat Arend de Jong, ook wel De Roetoet ge noemd, bij ons niet bekend stond als een man, die op markten het volk placht toe te spreken. In ieder geval was hij wel een felle figuur en niet gemakkelijk voor de mensen, die in zijn omgeving kwamen. REACTIES Uit verschillende reacties van andere abonnees is ons nu geble ken, dat de heer Rozema niet het oog heeft gehad op de beklagens waardige Arend de Jong, maar op een man, die werkelijk zwaar invalide was en die gevochten had in de eerste wereldoorlog. Laten we om te beginnen onze abonnee de heer J. S. de Jong te Leeuwarden aan het woord. Hij schreef ons het volgende: 'In 't Kleine Krantsje nr. 451 tfiJ A'ik.ft. I

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 6