WAT VOOR DE HAND LAG BLEEK ANDERS TE ZIJN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG 0 \oecjf-e\ Aha, doodgemakkelijk: dat hebben de meestedeelnemers aan onze fotoprijsvraag van vier weken terug gedacht, toen zij veronderstelden, dat de foto, die wij in onze krant afdrukten, er een van de Sophialaan moest zijn. Daarmee hadden ze gelijk of ongelijk, want bij het doornemen van alle oplossingen kwamen wij tot de verrassende conclusie, dat lang niet alle inzenders begrepen om welke panden het hier precies ging. Ze stonden, inderdaad, aan de Sophialaan, maar niet daar, waar veel deelnemers hadden gedacht! Het gefotografeerde punt was dat van de hoek van de Sophialaan en de Van Swietenstraat en niet, om het onderscheid duidelijk aan te geven, dat van de hoek van de Sophialaan en de Stationsweg! nog goede herinneringen aan dit fijne gezin en via het blad De Telegraaf nam ik kennis van het overlijden van mevrouw Hey- meyer, bijna twee en tachtig jaar, in februari 1982. Zo gaat alles voorbij in deze wereld." „De heer Heymeyer" zo vult de heer J. G. Jongbloed te Alkmaar aan, „was raadsheer bij het ge rechtshof. Zijn echtgenote, me vrouw Heymeyer-Croon, ver vulde talloze functies in het openbare leven; zo was zij ook jarenlang raadslid en fractievoor zitster van de toenmalige K.V.P. STATIGE WONINGEN De woningen aan de Sophialaan zijn langzamerhand alle in het bezit gekomen van verzekerings maatschappijen en banken. Het E.T.I.F. en het Onderling Boeren Verzekeringsfonds hebben ook jaren hun kantoren aan de 'korte' Sophialaan gehad. De statige grote woningen geven met de prachtige bomen een mooie entree aan ons aller Leew- adden." De heer J. I. Kuhlmann Azn te Berg en Dal weet ons te melden, dat Mr. Heymeyer de rechter- plaatsvervanger was bij 'het be roemde vonnis' van de Leeuwar der rechtbank tijdens de laatste oorlog, dat de bezettende Duitse machthebbers in het verkeerde keelgat schoot en wij voegen daar aan toe, dat de heer Kuhl mann zal doelen op het gerucht makende geval, waarbij ook Mr. Viehoff betrokken was. Vergissen wij ons niet, dan was het zo, dat clandestiene slachters, die veroordeeld werden tot mini maal een bepaalde straf, terecht zouden komen in een concentra tiekamp, een omstandigheid, die de rechters als strafverzwarend konden aanmerken. Vandaar, De inzenders, die gewag maak ten van het hoekhuis, waarin later het befaamde Hotel De Kroon werd ondergebracht, had den het dus in ieder geval bij het rechte eind, maar zij, die dachten op de achtergrond een stuk van het Oranjehotel te zien, zaten er wel degelijk naast, om maar te zwijgen van de enige abonnee, die bij het zien van onze foto moest denken aan het oude ge bouw van de Harmonie. Nu we niet een fragment van de oorspronkelijke foto, maar het hele plaatje afdrukken is het na tuurlijk allemaal zo duidelijk als glas: de fotograaf heeft met de rug naar de Prins Hendrikbrug gestaan en hij vereeuwigde de gehele breedte van de Sophia laan met het Stationsgebouw op de achtergrond. EEUWWISSELING En dat moet dan omstreeks de eeuwwisseling zijn geweest, toen de wandelaars zich nog konden veroorloven midden op de straat te gaan staan en toen het hoek huis van de Van Swietenstraat nog een particuliere woning was - eerst in 1911 werd het huis aangekocht door de Leeuwarder horecaman Gerrit Regnery, die het zou verbouwen tot het later zo bekend geworden hotel De Kroon. Behalve deze naam Regnery ko men ook die van veel andere bewoners van de Sophialaan uit vroeger tijden in de oplossingen voor: notaris Poelstra, advocaat Heymeyer, examinator Van Smi- nia, de kinderarts Oeberius Kap- teyn. „In mijn kinderjaren" zo schreef ons de heer A. H. Bergsma te Haren, stelde de Sophialaan iets geweldigs voor, wat zijn oorzaak vond in ons eigen nederig wo ninkje. De huizen en deze laan straalden voornaamheid uit en zeker vanuit kinderogen gezien. In een van die huizen woonde baron Van Sminia, die o.m. exa minator was bij het afleggen van het rijexamen. Op een dag in 1932 vervoegde ik mij bij hem om een proeve van bekwaam heid af te leggen in het besturen van een automobiel. Blijkbaar waren mijn capaciteiten te gering om voor een rijbewijs in aanmer king te komen, want, teruggeko men bij zijn huis, liet hij ietwat brommerig weten, dat het beter gekund had en dat ik het nog maar eens moest proberen. Toen hij uitgestapt was liet hij mij in de auto achter en daar stond ik, uiteraard teleurgesteld, maar wel met de belasting de auto alleen naar de eigenaar in Huizum terug te rij den. Ik heb toen maar van de gelegenheid gebruik gemaakt er een mooi ritje van te maken, waarna ik de auto weer heb afgeleverd. Niet geslaagd, het geen voor baron Van Sminia geen beletsel was mij te laten solo-rijden." „Bij de familie Heymeyer" aldus mevrouw J. C. Boer-Lemmers te Leidschendam, „ben ik vijf jaar in dienst geweest, namelijk van 1935 tot 1940. Wat is dat alweer lang geleden. Ik zie me zelf nog uit het raam kijken, die ochtend van de zevende november 1937, toen de dochter van notaris Poel stra, mejuffrouw Nine, trouwde met een arts, de heer Alexander van Drooge. Ook zie ik in mijn gedachten nog de twee dienst meisjes in hun bonte japonnen en gestreepte schorten kolenkitten vullen voor de ongetwijfeld vele kachels in het grote huis. Achter het benedenraam van het huis van de familie Heymeyer was de advocatenpraktijk. Ik bewaar dat zij in hun vonnissen beneden het bepaalde minimum bleven zodat de veroordeelden hun straf konden uitzitten in 'gewone' ge vangenissen. Toen de bezetters de truc doorkregen ontsloegen zij twee rechters „wegens grove verzaking van hun ambtsplicht." Vermeldenswaard is de oplossing van onze abonnee, de heer G. van Wijk te Leeuwarden, die ons schreef: „Ondanks dat mijn vrouw een Groningse is, zei ze bij het zien van de foto meteen: dat is tegenover het station en aange zien 'moeders' meestal gelijk heeft hou ik het daar ook maar op." BIJZONDERE HERINNERING Tenslotte: een heel bijzondere herinnering aan de Sophialaan had onze abonnee de heer J. van der Wal te West-Terschelling, 'want' zo schreef hij ons, „zes jaar lang, van mijn negende tot mijn vijftiende jaar, heb ik hier kranten gebracht en het is voor mij dus geen kunst het punt te herkennen." De prijswinnares: mevrouw S. Tadema-Braaksma, De Hoop 2 te Gorredijk. Zij krijgt een exem plaar van het boekje 'Leeuwar den, ach ja, zo was het met zestien prachtige foto's van de stad, zoals die vroeger was. hep er, evenwijdig aan het Rui- terskwartier, een gracht in de lengterichting van het huidige Wilhelminaplein. Deze Heeren gracht was een onderdeel van de oudste verdedigingsgracht om de binnenstad heen. De gracht ver bond het water van het Schaver- nek met dat bij de Nieuweweg. De Heerengracht werd in het midden van de vorige eeuw ge dempt, waardoor het grote plein ontstond, dat eerst ook gewoon als Het Plein werd aangeduid, maar dat later de naam Wilhelmi naplein kreeg. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich met telefo nisch of schriftelijk, maar j per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. if

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3