Friesland Bank Uw eigen bank konden krijgen. Dat was natuur lijk voor de kinderen uit de buurt geweldig. Vlug naar huis om bij Moeke wat vodden te halen. Wij woonden echter verder weg en dan was het dus naar huis hollen, haast geen tijd om te eten en dan weer terughollen naar school. Als we daar weer aan kwamen was de koopman meest al verdwenen. Naar ik meen was bij deze lom penhandelaren ook een man 'met zonder benen' met een honne- kar. Zou dat deze De Jong niet zijn? Mijn moeder wist te vertel len, dat de ouders van De Jong wel eens bij haar ouders op de thee waren geweest. Deze De Jongs kwamen uit de buurt van Twijzelerheide of Zandbulten. Het is al zo'n zestig jaar geleden met die voddemannen bij onze school. Leeuwarden G. K. Het is ons niet bekend of de invalide Arend de Jong zich ooit met de handel in vodden bezig hield. Hij u>as ook niet in het bezit van wat wij noemen een 'honnekar', maar van een fietsdriewieler, die hij zelf in beweging bracht, daarbij ge holpen door een sterke hond. Verder was Arend de Jong, wiens uitvoerige levensbe schrijving wij al eens in 't Kleine Krantsje hebben gepu bliceerd, niet afkomstig uit de Wouden, maar uit Tjalleberd. Red. 't KI. Kr. SCHIPPERSGEZIN Naar aanleiding van uw artikel in het Kleine Krantsje nummer 451 over het schippersgezin de fami lie Schaafsma het volgende; De foto op de linker bladzijde ge plaatst, suggereert te zijn het gezin Schaafsma. Dit is echter het gezin van Hendrik van Houten en Dieke Deelstra, afkomstig uit Garijp. De schippersgezinnen van deze eeuw hadden het moeilijk tot voor een tiental jaren - maar niet iedere schipper, en zeker niet Pake Hendrik van Houten zocht bij moeilijkheden zijn heil in de drank, zoals de vader van Sijbren Schaafsma, over wie het verhaal ging. Na een aantal jaren als vrachtschipper te hebben geva ren is hij sluiswachter bij Water huizen (Gr) geworden. Ze zijn toen in hun schip blijven wonen. Pake is op acht en vijftigjarige leeftijd overleden, vier en twintig jaar geleden. Beppe is vorig jaar augustus op zeven en tachtigjari ge leeftijd overleden in Veen- dam. Op de foto zagen we staand Hendrik van Houten met naast SPEELTUIN HET OOSTEN Omstreeks 1950 werd door en kele bewoners van de Linnaeus- straat en omgeving het idee ge opperd aldaar een speeltuin op te richten. Deze speeltuin ging "Het Oosten" heten. Na verloop van tijd bood het verenigingsleven verschillende ontspanningsmogelijkheden. Vooral voor de jeugd werd er veel georganiseerd, zoals voet balwedstrijden en wandeltoch ten en het Sinterklaasfeest bij Waslander aan de Groninger straatweg. Ook was er voor de jongens nog het figuurzagen en timmeren in de Vijverschool onder leiding van verschillende ouders en voor de meisjes handwerken en gymnastiek, hoofdzakelijk in de school aan de Boerhavestraat. De afdeling wandelen werd later gesplitst in twee groepen, de jongensgroep stond onder leiding van de heer G. van der Wal, de meisjesgroep onder die van de heer Visser. Onder de eigen speeltuinvlag haalden deze groe pen verschillende mooie succes sen. Ook was er de jaarlijkse feestdag in de straat, 's middags voor de jeugd, 's avonds voor de oude ren. Maar nog leuker waren de geor ganiseerde busreisjes voor de jeugd. Want wat hadden ze een lol, de kinderen, wat waren de reisjes gezellig en succesvol voor ons! Op bijgaande foto zijn de leiders en leidsters van één van de bus tochten te zien. Staand van links naar rechts: Beuneker, mevrouw Beuneker, Verbeek, Mientje, Folmer, mevr. Van der Laan, twee onbekenden, mevr. Nij- boer, mevr. Folmer, Van der Wal en een chauffeur. Op de tweede rij: mevr. Huizinga, de Graaf, mevr. Stoelwinder, Van der Laan, mevr. De Graaf en mevr. Landstra. Op de voorste rij: twee chauffeurs, mevr. Van der Veen, drie onbekenden, Gobetz, Land stra, mevr. Katje en nog een chauffeur. Tenslotte mijn vraag: wie heeft voor mij nog gegevens of andere inlichtingen over deze inmiddels historische speeltuin? Ik woon Verenwei 7. Arnhem H. van der Wal AREND DE JONG In 't Kleine Krantsje nummer 451 wordt gevraagd naar eventuele gegevens over Arend de Jong. Soms gebeurde het wel, dat wan neer wij om twaalf uur uit school kwamen, er een voddekoopman stond, bij wie de kinderen tegen het inleveren van wat vodden een molentje of iets dergelijks hem de oudste zoon Anne en zittend Dieke van Houten- Deelstra met de kinderen Bouk- je, Pietertje, Pieter, Siebe, Neel- tje en Jan. Meindert, het jongste zoontje, sliep als baby in de roef, toen de foto werd gemaakt. Leeuwarden Mevr. D. Wolfslag-Visser Ook de op de rechterpagina afgedrukte 'schippersfoto' bij ons verhaal over 'Het harde leven van een schippersjongen in het laatst van de vorige eeuw' had geen betrekking op de familie van Sijbren Jan Schaafsma, over wie het ver haal ging. Dit was het echt paar Ritskes-Tichelaar met zijn oudste zoon. Zij lagen in de dertiger jaren in Leeuwar den toen de foto werd ge maakt. Red. 't KI. Kr. LEEUWARDER KERMIS Met grote aandacht lees ik steeds de Huizumer herinneringen in 't Kleine Krantsje. Wij hebben eni ge jaren in Huizum-dorp ge woond op de Tijnjedijk en in de genoemde herinneringen treffen we de namen van zeer veel be kenden aan. In het artikel in nummer 450 maakt de schrijver melding van de Leeuwarder ker mis. Hij vertelt daarin dat de draaimolen toen drie centen kost te en wijdt verder uit over ande re geneugten. En zoals altijd bij het lezen van 't Kleine Krantsje, gingen nu ook weer mijn gedach ten naar mijn jongensjaren, ook met betrekking tot de kermis. Uit alles wat hij schrijft blijkt dat hij jonger is dan ik. Ik ben geboren in het hart van onze goede stad, in 1903, dus nu 80 jaar. Wanneer wij als jongens naar de kermis gingen, bedroeg ons budget een dubbeltje. De draaimolen kost te toen een cent. Bij de toen bekende 'moeke Osinga' kocht men twee oliebollen voor een cent. De stoomcarrousel van Ni- zet vroeg voor entree drie cent. In dit etablissement kon men, éénmaal binnen, mooi enige uren vertoeven. Als men geluk had, en de eigenaar van een draaimolen Gezellige drukte op de Leeuwarder kermis van toen. er stonden destijds drie bij- elkaar - je aannam als 'remmer'" dan was je de gehele middag ge borgen. Zo'n draaimolen werd door een paard in beweging gehouden. Als de bel ging, ten teken dat de rit geëindigd was, was het de taak van de remmer, om een plankje, dat met een ketting aan de molen was bevestigd, op de grond te gooien en er op te gaan staan: om zodoende de draaimolen te stop pen. Als beloning mocht je dan de gehele middag gratis mee draaien. Het behoeft geen betoog dat er voor deze 'functie' altijd zeer veel liefhebbers waren. Het is mij een paar maal gelukt tot de uitverkorenen te behoren. Ja, dit alles was in de 'goede' oude tijd, toen men met een dubbeltje toch nog wel plezier kon hebben. Leeuwarden Joh. de Jong VIERDAAGSE Hierbij stuur ik u een foto, die in Nijmegen is gemaakt bij de eerste "Vierdaagse" na de oorlog. De puinhopen van de tijdens de oor logshandelingen zo zwaar getrof fen stad zijn nog duidelijk te zien. Links mijn schoonvader, de heer Stienstra, toen ruim tachtig jaar, die bij zijn aanmelding in Nijme gen te horen kreeg, dat hij niet kon worden ingeschreven, om dat hij niet was gekeurd. De oude baas reageerde op die medede ling met de uitroep, dat hij daar niets mee te maken had, immers "ik loop op mijn eigen benen". In deze Vierdaagse liep hij dus mee, gekleed, zoals we ook op de foto kunnen zien, in donker pak, met jasje en vest en stijve boord en met de "carbol" hoed op, lustig zwaaiend met zijn wandel stok. Hij deed dat moeiteloos, terwijl wij als jongeren door het hete weer met vrij wat meer moeite en ten koste van heel wat blaren, de kilometers achter ons lieten. Het mooiste kwam op de laatste dag, toen bij binnenkomst de medailles werden uitgereikt, waarbij de oude heer werd mee gedeeld, dat men uiteraard alle respect voor zijn prestatie had, maar dat hij jammer genoeg niet voor een blikje in aanmerking Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. kwam - hij was immers niet gekeurd en ook niet ingeschre ven. Daarop antwoordde hij, en dat is me altijd bijgebleven, "die medaille kunnen jullie rustig houden, zo nodig kunnen jullie er van mij wel enkele krijgen". Deze laatste informatie was ge grond op het feit, dat hij thuis heel wat medailles had hangen, doordat hij in z'n jonge jaren als marinier had deelgenomen aan verschillende veldtochten in Ne derlands Indië, onder andere in Atjeh en aan de Boksersopstand in China. De commissie van uitreiking toonde zich door zijn opmerking zeer verwonderd, maar toen ik had uitgelegd wat hij met zijn gezegde bedoelde, zagen de he ren er de humor zeer wel van in. Leeuwarden J. Wouda

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 4