GESPREKKEN OP DE HUIZUMER HERINNERINGEN g£=aE=a=. LEEWADDERS, WAAR IS DIT ER EEN HELE VAN van. Pannen «tintel Wiebe is nog niet helemaal klaar, maar ut begint er op te Heken. Tabe foelde sich suver roepen om sien bingonicht Ruurdsje met te begraven. De nije man Geert fait er niet soa geweldich in: wat eigenwies en dure woorden. Mar dan komme dizze fuurfaste en wasechte Liwwadders op 'e tekst over ut fijfhonderd-fieftig-jarig bestaan fan 'de' stad in 1985. Der komt een idee op in ut fermidden fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Lange Mar ten, Minne Mager, Fokke Vut- man, en ja, Groate Geert. Lange Marten: Ik hew begrepen dat Tabe op begrafenis must. Een ouwe ongetrouwde nicht, fan dik in de tachtig. Se segge wel faker dat dat in sukke open winters een soat ouwe meensen ut opgave. Fokke Vutman: Ja, daar is oek son boerefries spreekwoord over fan „makke winters en fette kerkhoven". Ik had een ome, die had een hele hoop sukke segjes. Oek son mooie over een klok en een faam Sjouke Sukerslak: Bedoelstou die fan: de klok skyt oeren, sei de faam, as ik een frijer haw? Dat docht ik al. Die ken ik oek. En ut is waar: as 't leven mooi is, fliegt de tied foorbij. Minne Mager: Ut sal mij benije. Of Groate Geert oek weer langs komt. Hij is hier nou een keer of wat weest, dat ut foldoent hèm seker goed. Wat fiene jimme eigenluks fan em? Fokke: Ik hew dat alles eerder onder fier ogen soa blauw tegen Minne seid. Ut is een ferfelende, eigenwieze kerel. Hij weet alles beter, hij hangt je altied in 'e bek en dan sien: wik mar segge, sak mar segge. Bah, wat een akeluks- maü Marten: Dus dat fien jim oek. Ik docht al, leit dat nou an mij? Ut is spietug, want wij hadden hier son mooi ploegje. En as der al es over ons skreven wurde su, kon ut der oek op deur. Niet dat suks ooit gebeure sal! Minne: Feitwaar, ut is hier gesel- lug. Ik kom hier nou oek al weer een mooit setsje, maar nee, nof- lik en gesellug. As ik fut sal, roept de frouw mie na: sast weer naar 't parlement? Doen de groe ten an NijO, daar sast em hewwe. Groate Geert: Morren mannen. Ik hoorde krekt fan een skaon- seun fan Wiebe, as dat ie weer aardig opknapt. Niks stukken, dat wisten we al, en hij is fleden week weer tuus komen. Nog es even naar de poli, en wat oefene. Sjouke: Dat is goed nijs. Dus gien pennen of koppen in 'e heup. Oefene. Wat seistou Geert? In de térappie. Dat sal wel. Hoe? Pie- sootérappie? Nou jou doene mar. As 't mar helpt, daar gaat ut om. Geert: Dat hèt sien uutfallen, sak mar segge, wil mar segge. Wat jou helpt, hoeft mij niet te hel pen, Jou mutte metwerkë. De meens is een apparte mesine. Je lope niet allen met je futen. Minne: De meens is begonnen op hannen en futen, loof ik hé? Klein grapke. Kleine kienders beginne oek soa. En die Tarzan, die laas- sen overleden is joetste oek soa deur de bomen. Mar ik sien Wiebe nog niet over de floer krupen, hahahah. Geert: Ons futen en hannen en alles wurdt stuurd uut 'e hersens weg. Ons geest mut in orde weze. Eén fan mien dochters hèt dat soort dingen leerd. De térapeu- ten kniepe jou niet alleen in 'e benen, of waar dan oek, se prate oek diep op jou in! onderdelen van alle soorten pannen hebben. Van BK, Fissier, Tornado, Lagostina, Delta, Ka be, noem I maar op. en Lei/heit Vf rSl n B'^antia ^or^nZaZVaT913^ EnnoalOOl an&rt Nieuwestad 28 Leerden Tel. 058-123075 Vervolg van pag. 8 "Zandhappen" kon met meer dan twee deelnemers worden ge daan. De verliezer moest een lucifersstokje met zijn tanden uit het zand trekken, nadat dit door een ander met het lemmet van een mes zo diep mogelijk in het zand was getikt. Bij dit spel kwam dus ook weer een zakmes te pas, alleen in dit geval niet helemaal open, naar ik meen. Je mocht zelf de wijdte bepalen. Alleen: hoe meer open, hoe groter het risico, dat het mes niet goed terecht kwam en je een beurt moest overslaan. De stand waarin het mes met de punt in het zand terecht kwam bepaalde het aantal punten, dat je kreeg voor je worp. Het was afhankelijk van hel aantal vin gers, dat je onder het heft kon plaatsen. Het eindtotaal, meestal vijfduizend punten, werd vooraf bepaald. Het verboden spel "streepje gooien" gebeurde ook op het terrein van de opslag, maar dan alleen op zondag. Dat zal wel verband gehouden hebben met het feit, dat de jongens dan meestal over hun zakgeld be schikten. Mijn kapitaal werd ge vormd door de winst met knikke ren of door de postzegelloterijen. Het spel was gesitueerd rond een stevig in het zand getrokken streep. Er moest van een bepaal de afstand met centen (drie vast en twee naar keuze naar de streep worden gegooid. De cent die daar het dichtst bij kwam bepaalde de winst.Met één uit zondering: achter de streep was in het midden een klein hokje getekend, de zogenaamde "hoed". Wie kans zag daarin een cent te mikken verdiende de hele poet. Het gewonnen geld werd 's mid dags in de snoepwinkel van De Jong in de Sportlaan omgezet in allerlei lekkernijen of, maar dat was voor mij ook verboden, be steed aan een toegangskaartje a raison van dertig centen voor een cowboyfilm in de Leeuwarder bioscoop. Er waren ook nog wel enkele balspelen zoals het petjebal en in mijn jongenstijd ontstond er plot seling ook een soort kaartspel met kleine merken van sigaret tendoosjes. Een van de twee spe lers keerde daarbij van zijn sta peltje zo vaak een merk om, tot de ander 'stop' riep en van zijn eigen stapeltje een merkje keer de. Was dit gelijk aan de boven ste kaart van het spel van de tegenstander, dan was dit hele maal voor hem. Zo niet, dan mocht de ander spelen. Bekende sigarenmerken van die tijd? Nou, Player, Chief Whip, Dubec en Miss Blanche om er maar een paar te noemen. Ze werden ook wel onderling ver kocht. Drachten Fokke: Lassen is der een fent feroordeeld, die dee met sien pasjenten meer as kniepen en praten. Die gong wel met de wiefkes naar bed, want dat hoor de bij de behandeling. O, is dat weer een heel andere saak. Kiek, daar is Tabe. Tabe: Dat siestou goed, Fokke. Jim wisten al, dat ik eerst een ander putsje had. Daar must ik wel heen, want ut krinkje wurdt klein. Ik hew es teld. Acht meen sen, buten Ruurdsje om dan, en ut personeel. Ruurdsje hèt geluk kig niet leden. Geert: Nou wete jou fanself nooit wat meensen foor een ander niet wete wille. Sommige meensen kenne geweldig kammeflére. Daar lope selfs de dokters in, laat staan de femielie, wik mar segge, sak mar segge. Tabe: Ruurdsje en kammeflére, waar haalst ut weg. Altied open en bloat. Nou ja, jimme snappe mie wel. En nooit een dokter, Geert. Nooit. Se was nog naar een bingo-avund weest, daar was se gek op, en de andere morren: de laatste bingo foor Ruurdsje. Marten: Dat is mooi, en dat ken oek. En Wiebe is in treening, fertelde Geert krekt. Die mut Cambuur nog maar es périoade- kampioen make, want ik weet ut niet, ik weet ut niet. Dat hèt toch soa sien uutfallen. Krekt as 't skaatsen. Jou rekene op Duum, en 't wurdt een Rus. Sjouke: Fan't één in't ander, mar hewwe nou dit jaar groate stads feesten in Liwwadden of folgend jaar? Ja toch, folgend jaar hé? Daar skreef Rintsje laassen oek over, en Bonne oek. Fijfhonderd en fieftig jaar niet? Fokke: Ik weet nog goed de feesten in fijf-en-dertig. Alle ou we gilden waren der weer: fan de slagers en de bakkers en de tim merlui en de smeden. En de ou we stadspoorten stonnen der weer, en de Bolleman. Minne: De Bolleman? Seker in de Bollemanssteeg. Klein grapke. O, helemaal gien grapke? Een man die de stadsbolle op stal had? Heden, heden, skei toch uut. Een stier fan de gemeente. Su der later oek een Ka-Ie-straat kom me. Ik bedoel fan de kunstsinni- ge. Geert: Is ut nou soa wat beson- ders as een stad soafeul jaar bestaat? Kost weer hannen fol geld. Sal je oek nogbeleve, dat de paus hier langs komt as ie naar Dokkum mut fanwege Bonnifa- sius. Oek niet goedkoop! Tabe: Ho, ho, Geert. Dit is een groat feit. As jou fader of moeke honderd jaar wurde, dan sette jou daar toch seker alles bij op. En nou jouw eigen stad! Daar is mar één fan, temeensen asje hier nooit weg weest binne. Of as, ofeven neus snute Fokke: Of jou woane hier wel niet meer, mar je hart hangt an die ouwe stad. Foor sukken mut er een groate réunie komme fol gend jaar. In ut programma mut één dag weze foor de groate femielie fan de Oldehove, ter land, ter zee en in lucht en waar ook ter wereld!! Hoor mij es! Sjouke: Ut is prachtig, Fokke! Skreef mien ouwe maat Piet Meijer oek niet suks? Erges op een fliegfeld in Ammérika had één hem en sien frouw Liwwad ders praten hoord. En die slaat em bij 't futgaan op ut skouder en seit: wij binne nog femielie, hé? Piet seit: nee wel? Ja, sei die kerel, want wij mutte beide ome segge teugen de Oldehove!!!!! Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9