„LA VENEZIA RECALCITRANTE CLASSICUS MAAKT POLITIE LEVEN ZUUR IW^r^r^M^/è rmova tel.058-128739 Zoekt U verpozing "IK HEB ER DERTIG JAAR VOOR OVER!" OPSPORING VERZOCHT J.Das&Cobv „La Venezia" kwaliteit1 Jmtiv f' llKv\\SiÉ$if ©Sri WfatJ li. liiPwHil VOOR DAMESMANTELS st.jacobsstr.23, leeuwarden PEPERSTRAAT 10 LEEUWARDEN JORDAN Dames kapsalon Ger. Doustraat 31 Telefoon 125883 Een gezellig zitje in een rustige sfeer biedt U onze nieuwe moderne ijssalon VOORSTREEK 87 - LEEUWARDEN Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee, diverse ijssoorten en koele dranken In het midden van de dertiger jaren heeft een jonge Leeuwarder classicus voor een wel heel bijzondere sensatie gezorgd door voortdurend met de politie overhoop te liggen. Hij kon, in de meest letterlijke zin van het woord, geen agent van politie zien en zodra er een vertegenwoordiger van de Heilige Hermandad in zijn gezichtsveld verscheen, liep het op provocaties uit, op beledigingen, op vechtpartijen zelfs. De geleerde stadgenoot, die op deze hoogst merkwaardige wijze telkens weer in het nieuws verscheen, was Drs. Gerrit Kramer, alias Ovidiusvan huis uit leraar Oude Talen, maar meestal "zonder beroep". Het beroep, waarmee hij altijd wél te maken had, was dat, wat hij deed op het incasseringsvermogen van de Leeuwarder politieagenten. Het gevolg van zijn moeilijk te verklaren handelwijze was, dat hij meer dan eens voor kanton rechter en rechtbank wegens het verstoren van de openbare orde terecht moest staan. Zijn houding veranderde er echter in het ge heel niet door; hij had, zo ver klaarde hij "de politie de oorlog verklaard" en hij zou die oorlog blijven voeren, wat er ook tegen werd gedaan. Doctorandus Kramer, door ken nissen dus Ovidius, ook wel Oe- fie genoemd, een uitermate druk ke man met heftige hoofdbewe gingen, "opereerde" bij voor keur in het centrum van de stad, op de drukke Nieuwestad, waar hij, speurend naar agenten van politie, driftig heen en weer fiets te en zich al begon op te winden, voor hij nog maar een uniform kon zien. Wellicht een van zijn eerste con frontaties met het gezag vond plaats in de Nieuwjaarsnacht van '35, toen Kramer met twee ande ren over de Nieuwestad liep in de richting van de Wirdumerdijk. Op de hoek botste de classicus tegen iemand op en toen direct daarna het woord "politie" viel, was Gerrit Kramer meteen door het dolle heen. Er vielen klappen, de leraar werd gearresteerd en hij begon het nieuwe jaar met een verblijf in een politiecel. Wegens "het in staat van dron kenschap verstoren van de open bare orde" werd Gerrit Kramer door de kantonrechter veroor deeld tot drie dagen hechtenis; hij ging evenwel in beroep en kwam nu voor de rechtbank te staan. IN VUUR EN VLAM Daar bleek het niet duidelijk, aan wie de schermutseling in de Nieuwjaarsnacht nu eigenlijk te wijten was. De agent Wachter verklaarde, dat Kramer tegen hem was opgelopen en direct "in vuur en vlam" had gestaan, toen hij zich als "politie" had bekend gemaakt. Maar getuigen beweer den, dat de agent al had geslagen voor de passanten begrepen, dat ze met politie te maken hadden. De Officier van Justitie, Mr. Noo- ren, die bevestiging van het von nis van drie dagen hechtenis vroeg, achtte de ordeverstoring in staat van dronkenschap bewe zen - de verdediger, advocaat Mr. Beekhuis echter, meende, dat de door drie agenten gecon stateerde alcohollucht geen re den gaf hem dronkenschap ten laste te leggen: "Ze zeggen nu wel, dat hij rook naar alcohol en dat hij zeer opgewonden was, maar vast staat, dat verdachte steeds opgewonden is; toen ver dachte uit de cel werd ontslagen was hij nog even opgewonden, als tijdens de zogenaamde dron kenschap". WROK... Het is niet onmogelijk, dat deze vreemde affaire een zekere wrok van Kramer tegen de politie heeft gevoed, want in de maanden hierna raakte hij nog herhaalde malen met agenten van politie in conflict. Het begon al in de nacht na de rechtbankzitting, toen hij - al weer op de Wirdumerdijk - het gehele Leeuwarder politiecorps gedronken en de kou heeft hem bevangen. Ik heb alleen gezegd: laat ze maar komen, ik wil zien of er nog recht is in ons land". Toen de rechter veronderstelde, dat de verdachte de politie had willen uitdagen verklaarde Ger rit Kramer plechtig: "Het is mijn levenstaak de politie in Leeuwar den te hinderen!" Een paar weken later stond de agent van politie J. Westra op de hoek van de Nieuwestad en de Peperstraat "kalm toe te kijken", toen Gerrit Kramer voorbij- fietste met het volgende fraaie en luid uitgesproken commentaar: "Jij, agent uit de onderwereld, maakt veel te weinig bonnetjes!" een opmerking, die direct door een toeloop van volk werd ge volgd. Weer moest Gerrit Kramer zich voor de rechter verantwoorden en wanneer we 't krantenverslag van die zitting lezen kunnen we aardig aanvoelen hoe dat is ge gaan. "Hij schold ons uit, meneer de president, voor agenten uit de onderwereld..." beledigde voor de ogen en oren van twee daar surveillerende agenten nu werd hij veroor deeld tot twee weken gevange nisstraf; bij verstek, want ditmaal betrad hij niet de zittingzaal, maar bleef hij buiten het Paleis van Justitie de gang van zaken afwachten. Tegen dit vonnis kwam hij in verzet en toen hem werd gevraagd of hij op de dag van de belediging dronken was geweest, antwoordde Kramer: "Het spijt mij dat Mr. Nooren hier niet is, want het was koud en die zou dan zeggen: hij heeft iets "G. K. zonder beroep te Leeu warden, leeft nog steeds op ge spannen voet met het wettig ge zag en heeft opnieuw proces verbaal opgeloopen. Hij staat thans terecht. Verdachte komt v.an achter de publieke ruimte en posteert zich bij het afscheidings hekwerk. Gaat u maar zitten" zei de kantonrechter. "Ik wil niet gaan zitten" antwoordde de ver dachte. "Waaromniet?" "Omdat ik mijn eigen advocaat wil we zen" reageerde de classicus, die daarna fijntjes opmerkte "Het lijkt hier wel veel op een come- f W&r 1 "Ach man, ik heb er dertig jaar voer over!' J die, of liever een tragedie". Op dat moment bleef de kanton rechter geheel in de stijl van de beledigingen door zowat te ont ploffen en uit te blaffen: "Onbe schaamde rekel, houd je mond". Even later mocht de verdachte verklaren, hoe het allemaal was gegaan. "Ik fietste om en kwam even later daar weer langs. Toen was ik bij de Roode winkel en toen vroeg de agent: Hoe is je naam? en op zoo'n onbeschofte vraag wou ik niet antwoorden". Kantonrechter: "O ja, hij had u met u moeten aanspreken, maar u mag tegen hem wel zeggen: agent uit de onderwereld." Verdachte: "Natuurlijk. Hij en nog drie anderen maken van al de agenten de meeste bon netjes". En dan vaart de verdachte verder uit tegen politie en justitie tot hem het woord wordt ontnomen met de ernstige bedreiging hem buiten de deur te zetten. Als eindelijk de stilte wederkeert krijgt de ambtenaar het woord. Een diep treurige zaak, zegt de ze, dat iemand, van wien een heel ander optreden mocht wor den verwacht, zich zoo mis draagt. Ik hoopte vroeger, dat het een tijdelijke aberratie was maar helaas, het blijkt van niet. De politie heeft meer dan genoeg clementie betoond met verdach te. Zijn bekwaamheden zouden iets anders van dezen persoon doen verwachten". Na een eis van zes dagen hechte nis reageerde Gerrit Kramer met een betoog vol krachtwoorden om tenslotte uit te roepen: "Ik zit liever dertig jaar, dan aan de kantonrechter beterschap te be loven!" Daarna vonniste de kantonrech ter, conform de eis: zes dagen dus. LASTIG HEERSCHAP Of de stem van de recalcitrante classicus daarmee tot zwijgen werd gebracht? Welnee, in het geheel niet. Een poosje later haalde hij al weer de krant en onder het kopje "Een lastig heerschap" kon er nu het volgende worden gemeld: "Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur werd op de Nieuwestad zuid zijde ter zake ordeverstoring aangehouden en naar het bureau overgebracht de bij de politie welbekende G. K., wonende al hier. Proces-verbaal ter zake vo renbedoelde overtreding wordt opgemaakt, alsmede ter zake vernieling van een ledikant in een der cellen. Na verhoor is hij wederom op vrije voeten ge steld". Pas na zijn vertrek uit Leeuwar den bleven de stadgenoten ver stoken van nieuws betreffende deze opvallende figuur - en nu is het ook alweer vele jaren gele den, dat hij overleed. Onze abonnee^ de heer W. F. Hijgenaar, Laurens Reaellaan 87, 2024 BD, Haarlem, zoekt opspo ring van de heer THEUNIS LAM- BERTUS JOUSTRA, geboren omstreeks 1909. De heer Joustra heeft, aldus de heef Hijgenaar, gewoond in de vroegere Houtstraat of de Blee- kerdwarsstraat, waarschijnlijk in 1947 of 1948 en hij was gehuwd met een mejuffrouw of weduwe Vroegop. In de jaren 1949-1956 was Theu- nis Joustra een trouw lid van het Leger des Heils in Leeuwarden. Mocht hij nog in leven zijn, dan zou de heer Hijgenaar graag zijn huidige adres vernemen. Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf 058-129151-122835 b.g.g. 660963-662102 DEPOSIT AIRE "KERASTASE"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 2