T KLEINE KRANTSJE DITMAAL EENS "EEN MAKKIE" REÜNIE A.J.C. ONZE FOTOPRIJSVRAAG 'n Bril kiezen. Daar komt veel bij kijken. Brillen Center BEST Verlovings- en trouwkaarten CORRESPONDENTIE om echt de volmaakte bril te kiezen en te leveren! De vakopticien geeft naast montuuradviezen óók de juiste glasadviezen. En...weet bovendien alles van de laatste brilmode af. Nieuwestad 61A - Tel. 123782 ...waar 't betere betaalbaar blijft! Drukkerij Kuiper Leeuwarden Eewal 82 tel. 128234 voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar j per giro-overschrijving als I abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro- strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie net abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver- lengd. -fr een jaar later! niet meer te achterhalen. 't Kleine Krantsje Leeuwarden Jac. Bakker Enige oud A.J.C.'ers van de afde ling Leeuwarden zijn van plan een reünie te organiseren op 5 en 6 mei in de nieuwe jeugdherberg "Oer 't hout" in Grouw. Oud leden, die hiervoor belang stelling hebben worden verzocht zich in verbinding te stellen met Riek Wortman-Kamminga, Jo- han Winklerwei 42, 8915 GB Leeuwarden. Haar telefoonnum mer is 058 -128771. De andere leden van het werkco mité zijn Pietje v.d. Akker, Durk- je de Boer, Pietje Grimm-Nicolai, IJnze van der Meulen en Tjeerd Zijlstra. Leeuwarden Het werkcomité Abonnee, mevrouw A. B.-de B. te Amsterdam: Het door u ge vraagde adres is door ons - bijna Het beantwoorden van onze vraag van vier weken terug "Leewadders, waar is dit?" is voor heel veel abonnees "een makkie" geweest: dit kon niet anders dan de Westersingelzijn, vlak bij de oude Verlaatsbrug - foutieve oplossingen zijn er dan ook niet binnengekomen, alle deelnemers aan onze traditionele prijsvraag sloegen ditmaal de spijker op de kop. "Dit is de Verlaatsbrug" op het eind van de Willemskade" aldus schreef ons mevrouw R. Smit- Groen te Oudorp. "Links over de brug had je de Wilhelminabaan en daarnaast liep een smal pad naar het Jacob Catsplein, waar de Overdekte stond en nog staat. Recht tegenover de brug is de Elisabethstraat en op de hoek links was een kleine melkfabriek, een filiaal van de Lijempf van Achter de Hoven. Daar werkte mijn vader in de jaren '30 als stoker. Er was ook een zuivel- winkeltje bij in melk, kaas en boter. Tegenover de winkel op de hoek van de Westersingel woonde Juf Wever, die jaren onderwijzeres was op de Menno van Coehoornschool. In de vacantie gingen we nog vaak even naar de veemarkt en vooral naar boven naar de schapenhok ken. Deze foto gaf me vele jeugd herinneringen uit een lang ver vlogen tijd". DE BANAAN "Je kunt je haast niet meer voor stellen" schreef de heer Th. We- da te Leeuwarden, "dat er zo'n vijf en zestig, zeventig jaar gele den achter de kromme Elisabeth straat, ook wel de banaan ge noemd, nog helemaal geen be bouwing was. Aan de Harlinger- trekweg had je de meelfabriek van Fortuna met wat woningen voor het personeel en verder was er haast nog niets. Ook aan de overkant voorbij de CAF ont brak toen nog vrijwel elke be bouwing". "Als zoon van de brugwachter, die ruim dertig jaar de Verlaats brug heeft bediend" herkende ik het onmiddellijk" schreef de heer C. Miedema te Zwolle. De foto beeldt het centrale punt uit van mijn jeugdherinneringen. Het werk van mijn vader lag midden in het gezinsleven, omdat we in de dienstwoning woonden, die net niet op de foto is te zien. Mijn speel vriendjes woonden in de Elisabethstraat en wat extra zak geld verdiende ik bij expediteur J. Bijlsma, die achter ons huis op de Wilhelminabaan paarden en wagens had gestationeerd. Ook het verzorgen van de renpaarden van pikeur Lammert Hof was een van mijn vrijetijdsbestedingen. Na mijn LTS-opleiding heb ik vijf jaar gewerkt bij Machinefabriek Van Brummelen, die toen over de Verlaatsbrug aan de Willems kade gevestigd was". "Bij Juf Wever, bij wie ik op School 6 in de klas zat" aldus mevrouw T. A. Zandstra-Jager te Sneek, "mochten wij wel eens thuis op bezoek komen. Toen ik trouwde kreeg ik een zwarte vaas met rode rozen van haar. Die vaas heb ik nog altijd - er staan momenteel ook weer rode rozen in". "Het bootje aan de wal, onder aan het trapje, diende zeker voor het opvissen van drenkelingen" veronderstelde de heer M. J. Luiks te Rotterdam en dat zou mevrouw A. Boersma- Kaspersma te Drachten kunnen bevestigen, want ook haar vader, zo schreef zij ons, is hier brug wachter geweest. De heer K. J. Suk te Leeuwarden maakte nog melding van de kip pen- en konijnenmarkt, die hier vroeger in de buurt gehouden werd en de heer J. G. Jongbloed te Alkmaar noemde de Elisabeth straat eigenlijk "een merkwaar dige straat", omdat ze begint en eindigt bij de Westersingel en dus "rond loopt". TRAMBAAN Die halfronde vorm, velen zullen het niet weten, dankt de straat aan de vroegere trambaan, die over de Verlaatsbrug liep en hier een royale bocht maakte om voor de zoetwatervijver aan de Westersingel uit te komen. Aan de binnenzijde van de bocht wer den later de huizen van de Elisa bethstraat gebouwd. De tram baan is intussen verdwenen, maar de banaanvormige straat bleef uiteraard intact. Nu de prijswinnaar - dat werd de heer IJ. Boon, Matthias van Pelli- comstraat 31 te Leeuwarden. Hij krijgt het boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was hettoege stuurd. H.IJ.S.M. 't Kleine Krantsje" wordt niet alleen gelezen, nee, het wordt gespeld. Zo viel het mij o.a. op dat mijn naamgenoot, de heer Th. de Jong in Groningen, in zijn artikel over de heer De Bunje in nummer 454 een letter vergeten heeft. Hij schreef over de H.S.M. de spoorwegmaatschappij, die de dienst Leeuwarden-Stavoren onderhield. Deze maatschappij heette H.IJ.S.M. hetgeen bete kende Hollandsche (met ch) IJze ren Spoorweg Maatschappij. Nu ben ik niet iemand die op alle slakken zout legt, maar heb toch gemeend, terwille van een juiste weergave dit even te moeten melden. Hopelijk neemt de heer De Jong mij dit niet kwalijk. Leeuwarden Joh. de Jong Vervolg van pag. 4 met een meisje, dat ook op het Oldegalileën woonde. Na nog in Drachten te hebben gewoond kwam ik weer naar Leeuwarden terug en nu woon ik weer in de buurt, waar eens mijn ouderlijk huis heeft gestaan, te genover Timmermans en King- ma, waar vroeger de boerderijen van Kalma en Alves stonden aan het Blokkepad. Dat is de kringloop des levens en als we enkele jaren verder zijn, zal er ook van deze laatste werk plaatsen niets meer over zijn en staan er misschien ook hier hoge flats.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3