OUDE SCHUUR NAAST BEKENDSTE GEBOUW IN LEEUWARDEN 'T KLEINE KRANTSJE BALDADIG ONZE FOTOPRIJSVRAAG Toen wij vier weken geleden in onze foto- en prentbriefkaartenverzamelingen naar een geschikt plaatje zochten voor de rubriek "Leewadders, waar is dit?" meenderi wij dat snel te hebben gevonden: wel ja, die oude, al lang verdwenen schuur, pal naast het aller-allerbekendste bouwwerk in heel Leeuwarden. Die foto, afgedrukt in de krant, zou door veel echte ouwe Leeuwarders wel kunnen worden herkend. Maar eenmaal gepland in de pagina, leek ons het plaatje wat al te makkelijk herkenbaar toe. Daarom sneden we er aan de bovenkant toch nog maar gauw een hele reep af en wat er toen van de opgave overbleef, nóu ja, dat hebt u een maand geleden zelf kunnen zien. Om heel eerlijk te zijn moeten we zeggen, dat we, toen de krant al gedrukt was, schrokken van het resultaat van die knippartij en dat we nu eigenlijk helemaal geen inzendingen meer ver wachtten - deze opgave zou wel voor iedereen te moeilijk zijn. Maar zie wat er nu toch gebeur de: het punt werd door velen wel degelijk herkend en er belandde toch nog een bevredigend aantal oplossingen op onze redactieta fel. PROBLEMEN "Ik denk" schreef ons de heer E. Mooij Sr. te Hoorn, dat met uw prijsvraag weer veel mensen in de problemen zijn gekomen mèt de vraag "Leewadders, waar is dit?" want naar mijn bescheiden mening is dit er al lang niet meer. Dus "even zien of dit stukje oud Leeuwarden nog bestaat", kan niet; ik behoef daar niet extra voor naar Friesland te komen. Maar mijn idee omtrent de op lossing is, dat dit de Westerplan tage moet zijn in lang vervlogen tijden. Is er links niet een stukje van de Oldehove te zien? Ér stonden veel oude huisjes en bo men langs het water. Veel be strating was er ook niet, het was meer een verhard zandpad, dacht ik. Als ik het mis heb is dat ook niet zo erg - het is veel te leuk steeds weer te proberen de oude plekjes te herkennen. We hebben nog altijd veel leesge noegen aan uw Krantsje en we hopen dat nog vele jaren vol te houden; jammer dat het geen dagblad is". Welnu, de heer Mooij sloeg de spijker precies op de kop en wat de heer Aug. Rauwerda uit Leeu warden ons schreef was dan ook niet geheel juist: "Hoek Wester plantage-Boterhoek; voor twee jaar terug is dit pand afgebroken en opnieuw opgebouwd in com binatie met nog een stuk of vier panden". Immers, wat we op de foto zagen was niet het kort geleden ver dwenen gebouw, maar een stok oude schuur, die nog eerder op dezelfde plaats heeft gestaan. POTTEBAKKERSPLAATS En niet juist was natuurlijk ook de inzending van een andere abonnee uit Leeuwarden, die bij het zien van de foto direct moest denken aan de Pottebakkers- plaats, wat overigens niet zo heel verwonderlijk was, want we zouden inderdaad een foto van die Pottebakkersplaats kunnen afdrukken, die veel op de vroe gere situatie van de hoek van de Westerplantage lijkt. GEHEUGEN ALS POT De heer Chr. Doorenbos te Leeuwarden zag bij het open slaan van de krant meteen waar de foto was gemaakt, maar de heer Th. Weda, ook uit onze stad, dacht er wel even anders over: "Je moet als Leeuwarder zo'n tachtig of vijfentachtig jaar zijn en beschikken over een ge heugen als een pot om je dit de tail nog te kunnen herinneren", schreef hij ons, maar hij kwam er toch wel uit. "Als we aanne men", schreef hij ons, "dat na de sloop van deze gribus de wonin gen, die daar later zijn gebouwd, ik dacht in het begin van de jaren tien, nu kort geleden zijn gereno veerd, is het zo, dat de opname wel tachtig jaar oud moet zijn". De heer G. van der Kamp uit Leeuwarden wist ons nog te mel den, dat er in vroeger jaren in het hoekpand een wagenmakerij van Doodkorte is geweest, maar het werd ons niet duidelijk of de wagens in die oude schuur of in de latere nieuwbouw werden ge maakt. Nu de prijswinnaar, of beter ge zegd de prijswinnares. Het werd mevrouw A. Postma-Kramer, Gooilandlaan 37 in Heerenveen. Zij krijgt een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja zo was het. toegestuurd. Het plegen van baldadigheid, het ingooien van ruiten, het besmeu ren van muren, het is allemaal niet iets van deze tijd. Ook in Opa en Oma's goeie jaren kwa men deze dingen voor. "Gistemamiddag" zo lazen we in een oude k^ant, "trok een vijf tigtal werklooze jongelui door de stad en trachtte hier en daar de orde te verstoren. Allerlei balda digheden werden gepleegd. Men demonstreerde zelfs voor het ge bouw van jeugdige werkloozen aan het Hofplein. Pogingen, om hen tot kalmte te brengen, mis lukten daar. Men trok weer ver der door de stad en besmeurde hier en daar de ruiten van huizen met witkalk. Nieuwsgierigen trokken mede totdat, toen de po litie bij de rijksbrug vrij baan had, ze met de blanke sabel de bende uiteensloeg. Dit optreden heeft ontzag geoefend, want na dien hebben zij zich rustig ge houden." Toen, in de dertiger jaren, werd zoiets dus met de blanke sabel afgedaan. We zien dat nu niet meer gebeuren... voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 9810 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. vj Dit is de interessante foto van Oud Leeuwarden, die ons het zoekplaatje verschafte van vier weken geleden. We zien hier de Oldehove met de huizen van de Westerplantage. Het is er nog allemaal landelijk en rommelig wat een verschil met de situatie van vandaag!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3