LEEWADDERS, WAAR IS DIT HUIZUMER HERINNERINGEN VAN NA 1940 VJ Tussen suterige en natte dagen deur een paar droge uren. Een parreplu is heel gewoan, mar der binne oek nije dingen te bespre ken. Meer foor de jonge lui, dan foor ons ouwe brugmaten. Sij en alle oud-Liwwadders in de groa- te wereld fiene een rewiene leu ker. Och en as Liwwadden dan toch folgend jaar feest fiert. En ja, ut is oek hast wer Sinterklaas, en dat fak wurdt moeilijker, nef- fens Tabe Ruutsje, Sjouke Su- kerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager en Fokke Vutman. Minne Mager: Ik hew de parre plu mar met. Ja, ik bin fan 'e week al drie keer dweilnat re- gend. Mar as 't hard waait hew je soms houwen en keren. Lange Marten: Ik houw er niet fan. As mien frouw naast mie loopt met dat ding op, blief ik mar een endsje uut 'e buurt. An ders krij ik em nou en dan foor de kop of in de ogen. Wiebe Poatsje: Ja, en der tegare onder lukt oek niet met jimme. Anderhalve cent. Dou hest oek lui, die fietse met de parreplu op. Dat liekt mie eigenluk gefaarluk genoeg. Sjouke Sukerslak: Wat je teu- genwoordig oek wel siene, is jon gelui met dingen an 'e oren. Ut liekt wel op koptillefoan. En der komt oek meziek uut. Ut is wat fan de laaste tied. Tabe Ruutsje: Wat fiene se wat uut langer niet. Ja, ik hew dat oek wel es sien bij een jongkerel bij ons uut 'e straat, en één fan de kleinkienders had ut er oek over. Toen had ik 'woudman' ferstaan. Sjouke: Woudman. Das heel wat anders. Een Woudman of een Woudpiek. Toch wurre sukke namen niet feul meer bruukt. De meensen wete oek minder fan mekaar af. Dat was froeger een hele gewoane fraag: wat doene jou en waar komme jou weg. Wiebe: En dan wisten jou oek wat. Hij komt fan 't Ouwegleien. Sien fader is bij de Fortuna. Sij komt fan buten. Hur fader is al- tied bij de boer weest. Een groa- te huushouding. Sij is één fan tien kienders. Marten: Wiebe hét geliek. Wie jou oek troffen, asje der even op deur praten, hadden je houfast. Je wurden suver soms hast fe- mielie, oek sonder an Adam en Eva toe te kommen. Tabe: Wij hewwe femielie in Harlingen en die waren laassen bij ons en die hadden daar een Ouwe-Seunen-dag houden. Een paar honderd oud-Haarlingers een hele dag bij mekaar. Harlin gen bestaat soafeul jaar. Minne: Dat ken kloppe. As ik ut goed hew, salie se hier folgend jaar oek an 'e feesterij. Dan hét Liwwadden 700 jaar bestaan. Nou ja, niet één fan ons is daar toen bij weest fansels. Der ken 100 jaar an mankére. Klein grap- ke. Fokke: Wat let ons om dan oek te besoeken een mooi nusje ouwe of oud-Liwwadders uut 'e hele wereld nog es hier hene te halen? Ja, oek die hier nog woa- ne. Een soort rewiene fan 'e fe mielie fan de Oldehove. Sjouke: Muskien wat foor die Maten fan ut Liwwadders, waar se wel es over skrieve in de kran ten. Ik fien dat groate flauwekul, mar der binne lui in 't spier foor 't Liwwadders. Hoe fiene se ut uut niet? Marten: Wat prate jou eigenluk alle dagen, Sjouke? Fraans of Hooghaarlemmerdieks of Liw wadders? Mustie ie es een paar honderd ouwe Liwwadders foor- stelle, smout bij mekaar in, nou noem mar op. Salen Skaaf of de Harmonie. Wat prate die doch- stou? Nou ja en dan ik weer! Fokke: Die Lange hét geliek. Nim nou Bonne Séra, die neef fan Sientsje. Altied Engels, mar met ons praat ie lekker Liwwad ders. En die man uut 'e Bleeker- straat, just Rintsje de Ruter. En had ie daar in Kalifornië niet een Piet Meijer uut Liwwadden trof fen? Tabe: Sukke lui prate een soat Engels of Ammérikaans, weet ik feul. Ik ken Reagan net soa min ferstaan as Tetsjer. Mar as die ouwe maten mekaar treffe is ut opgelegen Liwwadders. En hier komme der steeds meer freemde woorden bij. Wiebe: Of nuvere woorden. Laassen mien ene kleunseun, Wibo. Ja, dat must Wiebe weze fansels, mar goed. Hij seit: opa, sal ik es even briekdaanse. Ik sei watte? Ja, briekdaanse, meziek der bij en mar rare meneuvels make. Minne: Dus dat was echt briek. O, Fokke seit dat ut Engels is. Laassen oek een neefke fan mie. Die ston oek te draaien en te skeuken. Met de tillefizie an: son nij stasjon. Oek al een Engelse naam. Fokke: Ons bekende buurman seit dan fan Skaaistengel en Moesi-box. O, daar fietst van der Veen. Die speult fanavund in 't Klubhuus foor Sinterklaas. Marten: As ut em dan mar niet soa fergaat as die fent fan de kaartklub, die oek wel es foor Sinterklaas speulde om der een paar centen an te ferdienen. Wie had ut daar guster over? Tabe: O, die man was soage- naamd besteld op een adres er- ges. Meensen met kleine kien ders. Mar ut was een grap fan sien kaartmaten. Hij stapt ut gankje. in, loopt op 'e kamers deur af. Marten: Ja, en hij brulde: zijn hier ook stoute kinderen? Ja se- ker een kamer fol, skriwden sien maten, die der allemaal saten. Wij binne stout, mar jou oek! Fokke: Ja, dat liep soa. Jou hew we je peerd skopt, en jou hewwe swart perseneel en je hale te faak jonge meiden op skoat. Dat is ten eerste dieremishandeling, en ten tweede diskrimmenaasje en on- duken en ten derde. Min ne. Minne: Indirekte ongerechtighe den, nee onwenselukke intimi teiten of soa. Daar hèt laassen een baas een beste boete foor kregen. Een dikke douw foor een klein kniepke. Klein grapke oek!! Vlga. Naschrift. Reünie September 1985? Wat de Brugmannen niet konden weten is, dat er inderdaad ge dacht wordt aan een reünie in het kader van de herdenking 700 jaar Leeuwarden. Mogelijk in de eerste helft van september 1985: een stuk van de vrijdag en een deel van zaterdag. Vrijdag de zesde of vrijdag de dertiende? Een echte Liwwadder is toch ze ker nergens bang voor? En nu maar eens afwachten of er animo voor is, hoewel het nog erg lang duurt. (Vervolg van pag. 5) adressen te vinden, waar ge meenteleden in moeilijkheden veilig konden onderduiken. Zo herinner ik mij de naam van de jonge Oostenrijker Otto Lenk, die zich niet bij de Wehrmacht wilde melden en spoorloos ver dween. Als diakenen kregen wij het druk met het inkwartieren van Rotter dammer bleekneusjes, die gratis een maand bij Huizumer ge meenteleden werden onderge bracht voor betere voeding, iets wat hier in die dagen nog moge lijk was. De maatregelen van de bezetter waren tevens aanleiding tot een toenadering tot de Pniël-groep, de rechtzinnige Evangelisatie vereniging met hun verenigings gebouw in de Jozef Israëlstraat. Het gevaar als vereniging getrof fen te worden door de verorde ning „toegang verboden voor Jo den" kon worden afgewend door de Pniël-groep als onderdeel van een kerkgenootschap te erken nen en voorganger en bestuur als predikant en kerkeraad te note ren. De goede verstandhouding tussen de predikanten Smits en Lietaert Peerbolte bewerkte een beter begrip tussen de colleges. Men leerde elkaar kennen en respecteren, wat uitgroeide tot waarderen met begrip voor de verschillen. De ouderlingen Dee- nik en Dikken waren eminente vertegenwoordigers van de rech tervleugel en toen de eerste overleed, groeide zijn uitvaart uit het gebouw, dat inmiddels de titel „Kapel" had gekregen bijna uit tot een demonstratie. Ge sticht door de woorden van de voorganger en de zang van Kees Deenik, zoon van de overledene, trok een lange stoet te voet van uit de kapel door de statige rij bomen van de Huizumerlaan naar de begraafplaats in het oude dorp. Ik herinner mij nog dat er bij het graf werd gezongen, iets wat toen grote indruk op mij maakte. Leeuwarden H. T. ten Have Sommige foto's kun je zeldzaam noemen, omdat je ze in geen enkele collectie tegenkomt en dit is er zo een: een plaatje van het vroegere wagenpark op de hoek van de Groningerstraatweg en de Bleeklaan. Het gebouw rechts is het, ook al niet meer bestaande, hotel De Bleek, de lage huisjes links zijn die van het eveneens verdwenen oude Werkmanslust. De foto is vanuit de voormalige herberg De Bleek gemaakt en de vrachtauto's stonden dus op de plaats waar nu het kantoorgebouw van de Frigas is. Waren de vrachtwagens 's avonds vertrokken, dan vormde het lege plein een ideale plaats voor voet balwedstrijden, maar ook andere avonturen in de buurt van de aftakelende boerderij-herberg waren bij de lieve jeugd van die tijd erg in trek. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat l, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 9