WANNEER PANDEN ALS DRUPPELS WATER OP ELKAAR LIJKEN. 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG fa. a. zwager „de gazonmaaier" 9 Men mag het wat ons betreft gerust wat ondeugend noemen, maar we hebben altijd de grootste pret, wanneer abonnees ons berichten de fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" weer eens "heel gemakkelijk" te vinden, terwijl zij dan met een falikant verkeerde oplossing komen. De laatste maal hebben we dan ook wel buitengewoon veel plezier gehad, want nog nooit eerder kregen we zoveel inzendingen binnen van lezers, die lelijk in de val trapten en door onze foto op een dwaalspoor werden gebracht. Het massieve gebouw op de gepubliceerde plaat, door heel velen "zonder moeite" of "op het eerste gezichtof onmiddellijkherkend, bleek als twee druppels water te lijken op een ander gebouw in de stad; het aantal goede oplossingen was dit maal dan ook nauwelijks groter dan het aantal foutieve inzendingen! "Het is volgens mij het kantoor van de oude gasfabriek" op de hoek van het Hoeksterpad" schreef ons de heer L. Pietjou te Leeuwarden, die verder vertelde dat hij hier zelf vroeger wel co kes vandaar haalde. Mevrouw M. de Jong-Terpstra, ook uit Leeuwarden, meende in het gefotografeerde gebouw dat op de hoek van de Willemskade en de Sophialaan te zien, maar de gedachten van mevrouw T. Spoelder-Faber uit Hoorn gingen uit naar het nu verdwenen Stads ziekenhuis, "dat er aan de ach terkant precies zo uitzag". Volgens vele, vele anderen evenwel hadden we hier te ma ken met het gebouw van de Ne derlandse Middenstandsbank aan de Willemskade. "Het zoek- plaatje is weer gemakkelijk te herkennen", aldus vertolkte de heer P. Visser uit Leeuwarden de mening van deze grote groep. "Het is namelijk het eerste pand aan de Willemskade achter de Beurs. VAAK VERBOUWD "Hoewel vaak verbouwd" schreef de heer R. J. Faber te Nijland, "ziet het er nu nog pre cies zo uit en is de binnenkant niet veranderd. Voor ongeveer twintig jaar heette de bank Noord Friesche Middenstands- bank en voor de oorlog was het de Boazbank". Mevrouw T. W. A. de Jong uit Heerenveen schreef ons niet he- lemaal zeker van haar zaak te zijn, maar ook zij gokte tenslotte op het bankgebouw: "Mooie blauwstenen stoep en prachtige deur. Van binnen ook overal even "deftig". Ik herinner me een mooie gebeeldhouwde trap, met dikke lopers naar boven waar de concierge woonde met zijn gezin, de familie Kleinman, heel vriendelijke mensen". De heer E. Mooij uit Hoom meende het hoekhuis van de Zuiderstraat en de Willemskade te herkennen, evenals de heer A. H. Bergsma te Haren de eerste herinnerde zich, dat hier in de oorlog de Duitse Ortskomman- dant zat en de tweede schreef over de vroegere bewoner mr. D. Z. van Duijl, "een zeer mens levend man". BANKGESCHIEDENIS De heer H. F. Stroband te Leeu warden, die zo vriendelijk was de gehele 'bankgeschiedenis' van het pand op schrift te stellen, deelde ons mee buiten mededin ging te willen meedoen, omdat hij het "niet eerlijk zou vinden om eventueel met de prijs te gaan strijken voor het herken nen van het pand Willemskade 2, waar ik nota bene de veertig laat-ik-maar-zeggen béste van m'n léven besteedde". Maar met of zonder mededin ging, al de net geciteerde inzen ders en nog vele anderen waren lelijk abuis, het gefotografeerde pand staat niet aan de Willems kade, maar aan de Zuider- grachtswal op de hoek van de Emmakade; het is het gebouw waar Het Baken zit! "Mijn eerste gedachte" schreef de heer Chr. Doorenbos te Leeu warden "was het gebouw aan de Willemskade van de N.M.B. Met de deur links. Mijn vrouw zei evenwel dat het Baken was. Ik er naar toe en wat bleek? Dat de voorgevel van het Baken op de deur na meer leek op de prijs vraagfoto, maar dat het gebouw van de N.M.B. toch ook wel overeenkomsten heeft. Alleen de tweede rij ramen, boven dus, zijn meer gelijk aan elkaar. Maar wat wil het geval. In 1969 is er bij Het Baken een verbouwing geweest, waarbij de deur van links naar het midden is ver plaatst. Deze wetenschap heb ik opgedaan op het kantoor, waar ik ruim veertig jaar heb gewerkt. Ik ben er met mijn vrouw ook nog even wezen zien en nu hou den we het dus op het gebouw van Het Baken". AARDIG KRANTJE De heer M. de Vries te Zaandam schreef ons het volgende: "Van de een en twintig jaargangen van het aardigste krantje, dat wij kennen, hebben mijn vrouw en ik er zo'n twintig gelezen denk ik. Het heeft dan ook wel lang geduurd, voor ik eens op de fo toprijsvraag reageer. Al vaker wist ik het plekje uit mijn herin neringen op te diepen en deze keer is dat ook zo. Op de foto staat Het Baken. En ook heel goed staan de tjalken er op met het wasgoed aan de lijn. Als ik vroeger als jongetje naar het ge bouw van Het Nut liep om er fijn te figuurzagen of er te luisteren naar een mooi verhaal en dan met een boek uit de bibliotheek onder de trui weer naar huis ging dan rook je het sjorrelvlees op het petroleumstel in de roefjes. En de heerlijke geur van de turf rook uit die vreemd gebogen schoorsteentjes, waar de grote giek op kon rusten. En later heb ik vaak op dit hoekje staan wachten tot mijn verloofde Jan- ny Postma uit Het Baken kwam, waar zij kookles had. Nu, daar hebben we nóg plezier van, want we zijn intussen ruim twee en dertig jaar getrouwd en we eten dagelijks erg lekker!" 'HOGE LEEFTIED' "Deurdat ik in verband met mien hoge leeftied, twee en ne gentig jaar" aldus de heer S. Hoekstra te Franeker, "nooit meer in Leewadden kom is het voor mij vaak moeilijk het soek plaatsje te raden, omdat ik niet even kieke kan, mar nou bin'k hast wel seker: dit gebouw staat teugenover waar vroeger de vis markt was en de achterkant van de gevangenis". Een nóg oudere abonnee, me vrouw T. van Beek-Baron te Bussum berichtte ons eveneens getroffen te zijn door onze foto: "Er was dadelijk iets voor mij in die foto, dat me niet losliet. En daar schoot me, na lang bestude ren, de naam Van Sloterdijck te binnen. Ik werd geboren in 1888 en mijn ouders kochten en be trokken plusminus 1890 het huis 113 Grachtswal, hoek Ooster- buurt, waar ik dus geheel ben opgegroeid en aan dat stukje Grachtswal tussen de Ooster- buurt en de Emmakade heb ik (Vervolg op pag. 13) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. vJ wenst ieder een voorspoedig 1985 Leeuwarden Tel. 058-882455 8900 AA Postbus 41 8938 AE Jupiterweg 36

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 3