DE GASFABRIEK ÜËf de fi&n Friesland Bank Uw eigen bank HET STREEKJE Zojuist weer 't Kleine Krantsje ontvangen. Voor oud Leeuwar ders, zoals ik, is het even een stap terug naar onze jeugd. En daarbij een verlangen om weer terug te gaan. Wij waren afgelopen zomer in Holland en brachten enige dagen in Leeuwarden door. Mijn jong ste broer, die ook in Amerika woont, was ook gekomen. Toen wij kwamen waar we ge woond hebben als kinderen bleek alles verdwenen te zijn. De tranen schoten ons in de ogen. Want "het Streekje", zoals wij Achter Pietersburen noem den, was niet meer. Wij zijn daar geboren (vier kinderen) en mijn vader, Louis Schot, woonde er als jonge man met zijn moeder en stiefvader. Wij zijn allemaal op school 6 geweest, ook mijn moeder en haar broers en zusters. Ik woon nu al bijna vijf en dertig jaar in Amerika, maar Leeuwar den blijft ondanks veranderin gen een prachtige stad en ik zal altijd heimwee blijven houden. ORGANIST HILLEBRAND In 't Kleine Krantsje nummer 466 zag ik tot mijn verrassing een foto van de heer Hillebrand, die in 1908, toen acht en tachtig jaar oud, nog steeds na bijna een halve eeuw, organist was in de Galileër kerk. U schreef, dat waarschijnlijk onze familie werd genoemd, was een oom van mijn grootmoeder Schuurmans, die zelf een Hille brand was, en met m'n grootva der, de vuurwerkmaker Jacob Nicolaas, was getrouwd. Hillebrand woonde in de Minne- mastraat bij zijn, naar ik meen, dochters Hanna en Femma, die daar een soort manufacturen- winkeltje hadden. Ik heb als kleuter toen, nog wel een vage herinnering aan hem, die door de foto in die oude "Prins" toch levendig is geble ven. Als de originele foto, die niet in mijn bezit is, nog te achterhalen zou zijn zou ik dit graag willen weten. Huizen B. Schuurmans Roy Utah Mrs. Minke (Mimi) Scheer-Schot SIGARENBANDJE Naar aanleiding van het artikel in 't Kleine Krantsje over oude sigarenzakjes, die ik niet heb, stuur ik u hierbij een sigaren bandje met de tekst "Zandleven 1869 Leeuwarden" en de afbeel ding van een paard uit het schaakspel. Ik ken de zaak van herkomst niet, maar misschien, dat u er iets aan hebt. geen twee van de honderd Leeu warders zich hem zouden kun nen herinneren, maar dat zal toch zeker wel het geval zijn - in 1908 moet hij zelfs buiten Leeu warden bekend zijn geweest, want in een nummer van het des tijds bekende geïllustreerde weekblad "De Prins" staat deze zelfde foto afgebeeld. Hij was toen negen en tachtig jaar en blijkens het onderschrift nog steeds werkzaam als orga nist. "Omke" Hillebrand, zoals hij in LIMBURGSE CONTACTEN Zo lang het bestaat lees ik al 't Kleine Krantsje en ik ben er heel blij mee. Ik ben al bijna acht en zeventig, maar ik zou het voor geen goud willen missen. Mijn man was een echte Leeu warder en hij kwam van het Schoppershof. Ik heb er als kind wel gespeeld en kwam dan bij een familie Pool. Mijn vader woonde in Wans- werd, waar ik nog elk jaar kom. Een uitgestorven plaatsje, waar geen bakker, geen melkboer en geen dokter is. Ik was elf jaar en denk er nog veel aan. Maar nu mijn vraag: waar in Limburg, waar ik woon, zijn de echte Friezen, die natuurlijk ook 't Kleine Krantjse lezen? Vroeger hadden we hier de Fryske Krite en toen kwam je met elkaar in aanraking, maar die is al lang afgeschaft. Mijn man is er nu al vier jaar niet meer en daarom zou ik graag weer wat contacten willen heb ben; ik vraag dat nu dus maar op deze manier via ons Kleine Krantsje. Hoensbroek Mevr. v. d. Meer de Graaf Laanstraat 15. I Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Even het bruggetje overdan door het Poortje en dan kwam je in de wereld van Achter Pietersburen. OLD BURGER WEESHUIS De afbeelding van het Old Bur ger Weeshuis op de frontpagina van nummer 469 geeft mij, als voormalig bewoner, aanleiding er op terug te komen. Wie onder de oudere lezers van 't Kleine Krantsje herinnert zich niet het statige gebouw aan het Zaailand hoek Zuiderstraat, dat eens huis vesting verleende aan ouderloze kinderen, tot het tijdstip dat ze geacht werden op eigen benen te kunnen staan. Vele van deze kinderen, waar onder thans van tachtig, negen tig jaar, hadden gevolg gegeven aan een uitnodiging voor een te houden reünie. Zaterdag 17 no vember vond deze plaats in het (Vervolg op pag. 13) De volgende ontboezeming is geschreven naar aanleiding van het gedicht van de heer F. G. Hollander in 't Kleine Krantsje nummer 469 over de vergiftigde grond bij de vroegere Gasfabriek aan het Hoeksterend. Ja Frans jonge, dou hest ut bij ut goeie end Mar dou wust hier toch niet erkend. De lui die mene dat ze 't wete Die zalle dei wel gauw vergete, Mar 'k zeg met dei, al 100 jaar Woonden daar meensen, met elkaar En nooit was er maar eentsje ziek Vraag dat mar aan het groot publiek En nou ineens komt Piet of Klaas En vaak nog met een soort geraas Een protte aanhang daar mar bij En doen jimme het niet, dan komme wij. Mien Vader werkte daar en hij Was dag en nacht in de stokerij En heel veel mannen deden hun plicht Zij zorgden voor een bitsje licht. De brandstof mag je niet vergeten En nou wud hun dan nog verweten Dat zij verpestten hier de grond Maar ze waren allemaal gezond. Op de soos komt nog een ouwe man Hast 90 jaar, pak dat mar an Kaarsrecht is hij van lijf en leden En met zichzelf al dik tevreden Waar komt nou al dat gif vandaan? Ik eindig, loop mar naar de maan. Leeuwarden Jac. Bakker Leeuwarden P. J. Steinfort Een jaar of vijftien geleden gaf de Verffabriek Zandle ven als relatiegeschenk siga ren uit met het door u opge zonden bandje. Het jaartal 1869 had betrekking op het moment van oprichting van deze fabriekin het schaak stuk komt u de speciale rela tie zien, die de toenmalige directeur Waling Dijkstra met de schaaksport had. Red. 't KI. Kr. Toen de Gasfabriek er nog stond dacht niemand aan vergiftigde grond

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 5