B. de Vries HUIZUMER HERINNERINGEN VAN NA 1940 (DEEL 3) WÊ\ Harmen D. Kasma 't Spinnewiel «sa* IPASMA BILJARTS Prettige Kerstdagen en een Gelukkig Nieuwjaar Ook voor reprodukties van uw oude foto's «MMi ÉS9S. POSTZEGELHANDEL 't Korfje Korfmakersstraat 1 Leeuwarden m FOTOGRAFIE NIEUWEBUREN 138/ HOEK VOORSTREEK Tel. 058-130614 Wol-, handwerk- en breimachine-studio wenst al haar clientèle en een in alle opzichten VOORSPOEDIG 1985 Heer en mevr. Rijpetra en assistentes *i« - «minHk - ra w ar m - .S3 v se re. Met de geboorte van ons eerste kind op de bevrijdingsdag begon in ons gezin in dubbele zin een nieuwe periode, immers, daar voor leefden wij het bestaan van jongelui zonder kinderen in een hoekje. Deze verandering was voor ons ingrijpender dan de stap van bezet Huizum in de vrij heid, hoe vreemd het ook moge klinken. Ik herinner mij nog die avond in begin mei toen we met zijn beiden op de Druifstreek stonden te luisteren naar de me dedelingen van Radio Wiersma over de bevrijding die steeds na derde. KLEIN FORMAAT Nu konden we uit de in klein formaat verschijnende Leeuwar der Koerier alle nieuws over de bevrijding lezen, aangevuld met de overal verkrijgbare nummers van 'Parool' en 'Trouw', waar van wij voordien wel eens een exemplaar op onverklaarbare wijze in onze bus vonden. Op zondag 22 juli 1945 volgde de doop van onze zoon Reinder Albert, die van ds. Smits als le vensspreuk de volgende strofe meekreeg: "Neem mij dan als Uw wachter aan, die wakende voor Uw poort wil staan En voer mij aan in deze strijd En maak mij tot Uw dienst be reid". Het was een couplet uit een der liederen uit 'Jong in ons harte' een bundel, waaruit in V.C.J.C.- kring altijd werd gezonden. Wij vonden het erg toepasselijk. Het werd een tijd van wederopbouw: van veel vergaderen ,en plannen maken. Rond de Huizumer Dorpskerk groeide de behoefte aan een tweede predikant, nadat de hulpkracht Miedema zijn on derbroken studie ging voortzet ten. Ik kwam als vertegenwoor diger voor de jongeren in de hoorcommissie. Ik vond het een hachelijke taak om op grond van ingewonnen gegevens en het be luisteren van een preek een oor deel over iemand te vormen. Ge lukkig waren met mij oudere en wijzere lieden mee. We kwamen in het oude Borculo, dat wij ons nog herinnerden van een cy cloon-ramp, en maakten er ken nis met ds. Uitentuis en zijn ge zin. Die ontmoeting leidde tot een beroep naar en komst in Huizum in de oude pastorie in Huizum-Dorp, terwijl het gezin Smits de woning aan de Verleng de Schrans 83 betrok. In de Pniël-groep werd de plaats van de vertrokken ds. Lietaart Peer- bolte ingenomen door ds. Wasse naar. Nevenstaande foto van de ker- keraad in 1946 geeft deze groep te zien: voorste rij: ouderlingen Smit en Straatsma, predikanten Uitentuis, Smits en Wassenaar, ouderlingen Haantjes en Ten Have, achterste rij: diakenen Westra, Molenwijk, Walstra, Wassenaar, Rodenhuis, Anne- ma, Dikken en Bootsma. De foto is genomen in het achterste deel van de kerk: het zogenaamde koor-gedeelte. Bij kerstspel-op- voeringen werd over deze ban ken een breed podium aange bracht en werden alle stoelen omgedraaid zodat er een wel wat primitieve maar intieme toneel ruimte ontstond. De spelers kwa men dan in lange rij vanonder het orgel de ruimte binnen. Tussen de beide richtingen in de Hervormde kerk groeide de in de bezetting geschapen toenade ring uit tot een hechte band. De boottocht, die de kerkeraadsle- den eens per jaar maakten, werd een uitstapje met de 'Kenau', waarbij de dames ook van de partij waren en in een gezellige sfeer wedstrijden werden geor ganiseerd en spelletjes gedaan. Zo leerde men elkaar ook van die zijde kennen. Op 7 juli 1947 werd onze tweede zoon geboren. Moeilijkheden met de voeding moesten worden overwonnen en zo had eerst op 7 maart 1948 zijn doop plaats. Ds. Uitentuis gaf hem als levens spreuk mee: "In een elk, die Hem behoort, het nieuwe Rijk begint" ook een bekend lied uit onze jeugdbeweging. VERRASSING Het vertrek van ds. Smits naar Enschede kwam voor mij als een onaangename verrassing. Ik had er moeite mee om in te zien dat voor iemand van zijn capacitei ten vertrek naar een grotere ge meente aanlokkelijk was, te meer omdat hij daar als vierde predikant de mogelijkheid voor een doctorale studie kreeg. Hui zum heeft dit offer niet tever geefs gebracht want het was de eerste stap op weg naar het pro fessoraat, dat hem eens zou wor den verleend. Gemeente-op bouw deed in die dagen veel van zich spreken en het was dan ook geen wonder dat als opvolger naar een predikant werd ge zocht, die hiervan een warme voorstander was. Weer trok de hoorcommissie erop uit, ditmaal aangevoerd door de heer Peters, hoofd van de F. Bolschool. De keus viel op ds. D. Bakker, uit Drachten, die velen reeds kenden, omdat hij een geliefd spreker was in het socialistische kamp en in de jeugdbeweging. Hij werd beves tigd door zijn vriend, prof. Ban ning, die hem de goede raad gaf zich wat te ontzien omdat zijn gezondheid tijdens zijn verblijf in een gijzelaarskamp was ge schaad. Moeilijke jaren volgden want het werd een strijd tussen zijn bezieling voor zijn taak en zijn gestel. Huizum heeft veel aan deze grijze strijder te dan ken. In 1950 werd onze dochter gebo ren en door ds. Bakker gedoopt. Er werden in die tijd veel kinde ren geboren en zo ontstond er in Huizum-West een groeiende be hoefte aan een kleuterschool. Er was er een in de Huizumerlaan, maar deze was onvoldoende om de stroom van kinderen ten wes ten van de Schrans te herbergen. Bovendien was de gevaarlijke verkeersweg een groot bezwaar. Mijn oog viel op het V.V.H.-ge bouw in de Carel van Mander- straat, een grote vergaderruimte welke meest 's avonds werd be nut maar overdag leeg stond. Misschien was daar een moge lijkheid voor een kleuterschool van twee klassen van 45 kinde ren! Ds. Bakker voelde wel voor dit plan en hij wist van de Inspec tie van de Volksgezondheid toe stemming te verkrijgen voor dit experiment. MET OF ZONDER BAARD Twee veehandelaren worden op weg naar de markt in Leeuwar den aangehouden door een boef. "Je geld of je leven" roept de rover. "Eén moment" antwoordt de ene veehandelaar en hij trekt z'n portefeuille, haalt er een bundel tje bankbiljetten uit en geeft het aan z'n kameraad. "Kijk" zegt hij, "ik was je nog vijftien mille schuldig, hier heb je ze. Heel snel volgde toen de oprich ting van de vereniging 'Kleuter school Huizum-West' met de heer J. Kooij als secretaris en mijn persoon als voorzitter. Bei den hadden wij een gewezen kleuterleidster als echtgenote en kinderen, die op een leeftijd wa ren, dat zij naar school konden: vier jaar. ROYALE GIFT Toen de actie eenmaal was ge start kwamen van alle zijden op gaven binnen! Er was geen geld om meubilair en materiaal aan te schaffen maar dank zij een roya le gift van het Sloterdijck-fonds, ons door bemiddeling van ds. Bakker verstrekt, kon in septem ber 1949 worden gestart. H. T. ten Have

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1984 | | pagina 8