LEEWADDERS, WAAR IS DIT HERINNERING AAN BEELDHOUWER G. J. ADEMA OPSPORING SNEEUWPAARD IN TUIN 'toeye't De eens in Friesland zo bekende beeldhouwer en schilder Gerhardus J. Adema kon het vroeger in strenge winters niet laten ook in zijn tuin creatief te zijn. Vandaar, dat de bewoners van de Huizumerlaan, waar hij woonde, zo nu en dan verrast opkeken, wanneer de beeldhouwer weer eens wat moois had gemaakt. Zo ook in een van de oorlogswinters, toen dit fraaie paard uit zijn handen kwam. Het sneeuwbeeld werd gefotografeerd door onze abonnee, de heer mr. D. H. Wesseling, die ons de foto een dezer dagen kwam brengen als een bijzondere herinnering aan een van die barstrenge win ters van toen. De heer Adema heeft in die tijd ook eens een prachtige leeuw gemaakt. Dat werkstuk werd voor de nacht met water overgoten en de volgende morgen was het dan net of er een machtige marmeren leeuw in de tuin van de beeldhouwer lag. Vervolg van pag. 1 sen de wielen van de trein. Zoon Louis reisde per auto. Nog een aardige herinnering is mij bijgebleven, waarbij men zich afvraagt waarom die zo lang bewaard is gebleven. Belangrijk is ze bepaald niet, wel typisch. Toen 'juf Sientje' van kantoor een week met vakantie was en in de buurt van Hilversum fietste, werd zij verrast door veel ge- claxoneer. Wat bleek? Mijnheer Louis passeerde haar toevallig en verklaarde later op kantoor: „Hoe is 't mogelijk zeg! Ik had een vaart van wel vijfenzestig kilometer en nóg herkende ik haar!" DIEP PAND Het was een vrij diep pand, recht tegenover de Nieuweburen. Het voorste gedeelte werd ingeno men door het magazijn met de heer Deinema als magazijnchef, aangevuld met een zekere heer Beem en nog een jongere Kui pers. Later kwam er nog bij een Ter Horst, zoon van de speel goedwinkelier op de Brol. Toen de zaken overal wat minder flo rissant gingen vielen er geleide lijk aan ontslagen. Zo begon de heer Kuipers zelfstandig een rij wielreparatie in de Van Asbeck- straat. Achter het magazijn monteerde in een aparte ruimte de heer Rei- dinga de rijwielen, bijgestaan door zijn hulp Egbert. Ook de heer Reidinga is naderhand voor eigen rekening een reparatie zaak in de Marssumerstraat be gonnen. Achter deze werkplaats bevond zich het kantoor met als boek houder de heer T. Visser, hulp boekhouder ondergetekende, fakturiste Sientje Vossenberg, typiste Selma Frank (haar vader was voorzanger in de synagoge) en in een vrij grote serre in zijn privé-kantoor de eerder ge noemde J. Velleman, oom Kobie dus. Deze was ook penning meester van Hofje Goosen, een tehuis voor behoeftige joden aan de Boterhoek. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. Nu had de penningmeester een ongelukje gehad, dat mij de gele genheid gaf als jongeling even in mijn vak uit te blinken. De inkt pot van de penningmeester was omgevallen en er was een enor me inktvlek ontstaan op één van de eerste vellen van het kas boek. Enfin, misschien wisten de pennelikkers er raad op. De boekhouder werd het verzoek gedaan in welwillende overwe- UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM ging te nemen „of er iets aan gedaan kon worden." De boek houder vond het meer een job voor mij: zelf schrok hij waar schijnlijk voor de klus terug. GEEN PROMOTIE Ik vatte de zaak zeer ernstig op en het lukte mij met een zeer scherp pennemesje de vlek te verwijderen, vervolgens met de platte nagel het papier weer glad te krijgen en de horizontale lij nen heel voorzichtig dunnetjes weer aan te brengen. Het resul taat was - al zeg ik het zelf - bewonderenswaardig. De heer Velleman wist niet wat hij zag en nóg hoor ik hem zeggen: „Hoe hét die jonge dat had!" Een pro motie met opslag zat er echter niet in. Ik hoop, dat de heer Bloemen- daal iets aan dit relaas heeft. In ieder geval heb ik een poging daartoe gedaan. Wat je bij een simpele vraag al niet te binnen schiet. Amersfoort H. Rijpstra Tien- en tientallen jaren geleden heeft de bekende Leeuwarder fotograaf Joseph Dwinger de Oldehove beklommen om deze foto te vervaardigen in opdracht van de Torenwachter Veelders, die besloot de plaat als ansichtkaart op de markt te brengen. "Leeuwarden in vogelvlucht vanaf de Oldehove". De kaart is in 1919 verzonden door een zekere "Frans" aan de "Familie Keijzerswaard, Pijnackerplein 24 in Rotterdam" zijn er ooit Spaanse troepen door de stad getrokken, of beter gezegd langs de stad. Het stads bestuur >achtte het veiliger de poorten voor deze ruige vecht jassen gesloten te houden en wees, om te bivakeren, een plaats aan bij de Leprozendijk. Daar werden de heren door de stedelijke overheid van spijzen en dranken voorzien. De Leeu warders keken, vanaf de veilige stadswallen, kbelangstellend toe en kwamen kennelijk zeer onder de indkruk van deze lagertroep. Van het moment immers werd de Leprozendijk meer en meer als Spaanse Dijk aangeduid. Pas drie eeuwen later, in 1877, kreeg de straat de officiële naam, die ze nu nog heeft: Spanjaardslaan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9