BRAND IN WEESHUISGEBOUW IS NOG NIET VERGETEN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG De fotoprijsvraag van vier weken geleden was zeker niet de moeilijkste uit de al lan ge reeks van opgaven, die we zo langzamerhand hebben gehad. Hoevelen het afge beelde gebouw niet herkenden weten we natuurlijk niet, maar van alle inzenders zat er maar één op een verkeerd spoor: een abonnee uit Hulsberg in Limburg dacht dat we te maken hadden met het oude postkantoor aan de Tweebaksmarkt en op de kaart, die zij inzond onderstreepte zij dat woordje oude, misschien niet wetend, dat er geen ouder postkantoor aan de Tweebaksmarkt heeft gestaan, dan dat wat we nu nog kennen. Maar dat was dus niet juist; het was niet het postkantoor, waarvan wij een foto afdrukten, maar het Old Burger Weeshuis, dat tot aan het eind van de laatste oorlog op de hoek van biet Zaailand en de Zuiderstraat heeft gestaan. Voor veel inzenders was het be antwoorden van onze vraag niet moeilijk, omdat zij als wezen in het gebouw hadden gewoond, voor anderen evenmin, omdat zij er nare herinneringen aan be waarden uit de donkere oorlogs tijd. VEEL VERDRIET "Een gebouw, waarin door velen veel verdriet is geleden" schreef ons de heer J. G. Jongebloed uit Alkmaar, waarbij hij wees op "de wezen, die er jarenlang zijn opgevangen en er hun opvoe ding genoten tot ze op eigen be nen konden staan en vervolgens de rol, die het weeshuis heeft gespeeld in de Tweede Wereld oorlog, toen het door de bezetter in gebruik werd genomen en er zich vreselijke toestanden in hebben voorgedaan. Het eind van de bezetting betekende te vens het eind van het gebouw: op de avond van de veertiende april 1945, een zaterdag, zagen we tegen de avondhemel grote zwarte rookwolken. De bezet ters hadden bij hun vlucht 'het weeshuis' in brand gestoken. De plaats, waar ze vele wandaden hadden gepleegd verdween hier door voorgoed uit het stadsbeeld van Leeuwarden. Toen we de volgende middag gingen kijken was er slechts een aantal brok stukken van enkele muren bij de ingang overgebleven. Het vuur, dat het gebouw vernietigde kon door de inwoners van onze goe de stad worden beschouwd als een vreugdevuur voor de bevrij ding, die zeer nabij was. De be zetters verlieten de stad 's avonds, op zondagochtend za gen we voor het eerst mensen in blauwe pakken op straat (de 'on dergrondse') en om half een 's middags de intocht van onze be vrijders op de Groningerstraat weg. Onvergetelijk! Allemaal feiten, die slechts zijdelings met de fotoprijsvraag te maken heb ben, maar die naar voren komen bij de gedachten aan de geschie denis van 'het weeshuis'. De verwoestende brandpwaaro- ver de heer Jongebloed schrijft, heeft zoveel indruk gemaakt, dat er maar weinig inzenders zijn, die er geen gewag van maakten en vooral zij, die het huis als wezen bewoonden, betreurden het verlies van het gebouw in hoge mate. 'Dertien jaar lang' aldus de heer A. H. Bergsma te Haren, "van 1918 tot 1932, genoot ik mijn nachtrust achter de bovenste ra men van het afgebeelde gebouw. Was de foto compleet geweest, dan zou men ter linkerzijde nog een aantal ramen hebben gezien. Ik zeg dit, omdat deze kant tot slaapzaal diende van de kleine jongens en hetgeen is afgebeeld tot slaapzaal van de grote jon gens. Tussen beide slaapzalen in was de slaapkamer van vader en moeder. Achter de benedenra men zetelden bij tijd en wijle de regenten van het weeshuis, lie den, die toentertijd met onder danige eerbied werden beje gend. Beneden is ook nog een raam te zien van de woonkamer van vader en moeder. Het zal mij niet moeilijk vallen over de periode dat ik in dit huis verbleef een boek te schrijven, maar het verdriet mij te zeer, dat barba ren het verwoestten". HORREN De heer J. I. Kuhlmann te Berg en Dal schreef ons o.a. het vol gende: "Ik geloof niet, dat ik ver mis ben, wanneer ik zeg dat de schoorsteen rechts op het huis staat van de familie Overmeer. Het is dus de gevel aan het Zaai land. De donkere gedeelten van de benedenzijde van de ramen zullen wel de horren zijn om in- en uitkijk te verhinderen. Tussen het huis van Overmeer en het Old Burger Weeshuis was een brede steeg, een brandgang of gloppe. Ik meen, dat achterin die gloppe een toegang was waar men kon worden ingeënt met 'koepokken'. Als we als kwajon gens zeiden "we gaan even sjot ten in de Koepok", of "ze zijn in de Koepok", dan bedoelden we die brede steeg, waar je met z'n tweeën of drieën heerlijk kon doeltrappen, zo nodig met effect over de muur, zonder dat de bal ver weg kon raken, want de mu ren waren hoog". MISVERSTAND Het eeuwige misverstand met betrekking tot de straatnamen in de buurt van het Weeshuis kwam aardig tpt uiting op een kaart van mevrouw T. W. A. de Jong te Heerenveen, die het weeshuis situeerde aan het Wil- helminaplein en er aan toevoeg de: "Wij zeiden altijd Zaailand trouwens, 't Was vroeger Achter de fontein, Zaailand en Achter 't gerechtshof, en dan wist ieder precies wat bedoeld werd". Het plein voor het Paleis van Justitie, door vrijwel iedere Leeuwarder Zaailand genoemd, heet in werkelijkheid het Wilhel- minaplein en Zaailand is de naam van de straat, die ten zui den van het plein loopt tussen de Wirdumerdijk en de stadsgracht achter de Harmonie. Mevrouw De Jong herinnerde ook nog even aan de school, die vlak naast het weeshuis stond en nog steeds staat: "Bij en aan het hek lag het voor schooltijd vol met tassen van H.B.S.-ers, die nog even "een balletje trapten". Het moet ook wel eens gebeurd zijn, dat ze een verkeerde tas weggristen als de schoolbel luid de. Maar dat kwam op veel meer scholen voor". "De precies even hoog opge trokken gordijnen op de foto verraden de ijzeren discipline van vader T.", aldus schreef de heer W. Heerema te Leeuwar den en ook mevrouw Sippie van Tuinen te Den Haag kreeg een herinnering aan die gordijnen" "Als kind keek ik altijd naar de lancaster gordijnen, die door het hele gebouw op dezelfde hoogte hingen. Het huis kreeg, net als op de foto, een kille uitstraling hierdoor". De heer E. Drijver te Groningen haalde een bijzondere herinne ring op aan de oorlogstijd: "Ik ben ooit slechts één keer in het gebouw geweest en dat uitgere kend in mijn hoedanigheid als onderduiker. Ik was toen wel veel in de stad en sliep nu eens hier, dan daar. Ook heb ik ver schillende baantjes gehad, zoals het bijhouden van de winkel- en magazijnvoorraad van de firma Braams aan de Voorstreek en bij Wanda in de Oosterstraat. De firma Braams had een stofzuiger van de Duitsers uit het Weeshuis in reparatie en toen die klaar was, kreeg ik de opdracht om die even te bezorgen, voor mij als het ware in het hol van de leeuw. Menigeen, die hier van hoorde en mijn ouders niet het minst, verklaarde mij voor hardstikke gek dat ik het ook nog deed en dat was het natuurlijk ook wel. Maar er is me niks gebeurd, ge lukkig". RESTAURANT Als een van de weinigen schreef de heer A. I. Rijpstra te Leeu warden, wat er ter plaatse kwam, nadat het afgebrande weeshuis was gesloopt: "een In disch restaurant in een houten gebouw en daarna het kantoor van de Waterleiding, dat er nu nog staat". De winnares van het prijsje, een exemplaar van het fotoboekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het. werd mevrouw C. Kui- tert-Boshuyer, die net als meer briefschrijvers haar jeugd in het gebouw heeft doorgebracht en wel 'van zes tot negentien jaar'. Zij woont nu Steynstraat 38 in Leeuwarden. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- Kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Zo zag het Weeshuisgebouw er uit nadat het door de Duitsers door brand was verwoest. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3