Friesland Bank smmm Uw eigen bank waar was heeft niemand ooit kunnen bewijzen, geloof ik. Hij kwam altijd op de fiets en mompelde vaak in zich zelf. Hij was een goede dokter en hij kwam dikwijls bij ons over de vloer, omdat ik veel sukkelde. Ik heb ook vier weken op Vlieland doorgebracht en er, als kind uit een arm huisgezin, veel plezier gehad. Ik geniet iedere keer als 't Krantsje komt en mijn man, een rasechte Amsterdammer, leest het ook. Roy Utah U.S.A. Mevr. M. Scheer-Schot FORTUNA Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Op de hoek was de brij kokerij van Teakema, waar je supenbrij kon kopen. Ook sutelde hij de brij uit langs de straat. Zoals overal is er ook hier heel wat veranderd in de loop der jaren. Leeuwarden A. Nauta ULBE JONGE GIET DIT WOL GOED? Gisteravond halfacht kwam een auto, B 8596, uit de stad rijden over de rijksbrug bij den Gronin gerstraatweg, terwijl een andere er voor wachtte, ruimte genoeg overlatende om te laten passee- ren. De bestuurder van den eerst genoemde scheen niet al te zeker van zijn werk te zijn. Zijn voer tuig reed met luid gekraak tegen den ijzeren stander waarop de afsluitboom rust bij 't afdraaien van de brug en koerste daarna op de herberg de 'Bleek' aan. Geluk kig bracht de berijder den auto tot staan. In minder dan geen tijd stonden de inzittenden op den weg; een angstig vrouwtje zei: „och, och, ik wier der al bang for en ik sei: Ulbe jonge, giet dat wol goed; maar Bauke sei: lit Ulbe mar ride, en der ha jy it nou. Hè, hè'. Bij onderzoek bleek, dat de schokbreker verzet was; de auto werd op het terrein van de her berg de „Bleek" gereden en de reizigers waren genoodzaakt per andere gelegenheid hun woon plaats Birdaard op te zoeken. Hedenochtend is de auto opge haald. (1925) De foto van de Fortunafabriek, onlangs in 't Kleine Krantsje, deed mij terugdenken aan mijn jeugd, toen ik daar veel heb ge speeld. Naast de fabriek woonde een vriendin van mij, de familie Bons. Op het hoekje van de Harlinger trekweg stond een groot huis en daar woonde een meneer Schat. Wij lagen er altijd met het schip. Aan de overkant had je de schoenfabriek van Van der Hey- den, de steenhouwerij van De Vries, de Lijempf, waar wij altijd jeits haalden voor puddingpap of in de koffie ('t was altijd erg zoet), de CAF, een exportslage rij, waar kalveren werden ge slacht voor de joodse firma Roosenberg. Dat is er nu alle maal niet meer. Ook was er eens een groente drogerij en Siebesma en Prins zat aan het spoordok, waar wij wel kolen moesten laden. Daar zat altijd een oude heer met baard, als ik het wel heb een zekere Balt en ook was er een Weiland. Later is mijn vader voor Over- meer gaan varen met een hout- praam van de Willemskade naar het houtstek op Schenkenschans. Daar was op het Harlingerend het Galgehuisje, herinnerend aan terechtstellingen in vroeger jaren. Wanneer wij er voorbij voeren vertelde mijn vader daar van. Leeuwarden Wed. G. V. d. Lingen-de Groot HANNES De schrijver, aangeduid met de initialen J. K. te Hilversum, ben ik zeer erkentelijk voor zijn arti kel „Vaders wil was wet in't Old Burger Weeshuis" in 't Kleine Krantsje nummer 473. De Hannes, over wie hij schreef („Gehannes met het haar van Hannes") was mijn broer, die helaas in januari 1983 is overle den. Hij was een leuke, vlotte en openhartige kerel met een bij zondere talenknobbel. Was hij in het buitenland, dan sprak hij in de kortst mogelijke tijd de taal van dat land, of het nu Italië, Denemarken of Zwe den was, om van Engeland, Frankrijk of Duitsland maar niet te spreken. Inderdaad kregen wij indertijd in het Weeshuis wat meer zelfres pect als we ons haar mochten laten groeien. De kapper, bij wie Hannes (voor mij Hannie) te werk werd gesteld, was, voor HET NACHTPITSJE HARLINGERTREKWEG Dokter Uffelie was ook onze dokter en als kinderen noemden wij hem (heel oneerbiedig) het Nachtpitsje, omdat hij zo vaak 's avonds laat nog kwam. Als hij een recept had geschreven las hij het drie of vier keer over en hield het tegen het licht. Vaak, als hij de deur al uit was, kwam hij terug om het nog eens te lezen. In die dagen was het ge zegde, dat hij eens een verkeerd recept had geschreven - of dat Nog een foto van de omgeving van de Groene Weide. De gemoedelijke drukte van toen. Het begin van de Harlingertrekweg in vroeger jaren. Wat er nu nog van over is? Niets. Leeuwarden mevr. G. Unema-Moll zover ik mij herinner, een zeke re Habbekottée aan de Eewal. Zijn loon bedroeg een gulden in de week, vermeerderd met enig verval. De door de heer K. beschreven secretaresse heette Akke Büch, een erg innemende "juffrouw". De directeur, de heer AE. van Nimwegen, zelf oud wees, is vele jaren voorzitter geweest van de Bond van Oud Wezen van het Old Burger Weeshuis, afgekort B.O.O.B.W. Benieuwd ben ik wie er schuil gaat achter de initialen J. K. Haren A. H. Bergsma JUDIT DRIELSMA Judit Drielsma, over wie Wim Bloemendaal schrijft in 't Kleine Krantsje nummer 474, heb ik heel goed gekend. Zij was bij Feitsma op de Put hoedenmaak ster, cheffin. Met Zwaantje de Vries (Bijlsma), Dora Alma van kapper Piet de Jong, Anneke Stap (Kleinsma) en nog een Sjoukje, van wie ik de achter naam niet meer weet, waren we in de mobilisatie van '14 - '18 dikke vriendinnen. Bij Clara bakten wij aardappel taart met gemalen rijst. Dora deed de huishouding bij haar va der, die vroeg weduwnaar was en later hertrouwde met me vrouw Van der Meulen op de hoek van de Bleekerstraat, alle maal goede kennissen, evenals de moeder van Ibele en Henk van der Meulen van de bierbrou werij Tien jaar terug heb ik met de moeder van Wim Bloemendaal nog veel gepraat in het Ver pleeghuis Triotel. Wim's vader Nico kende ik van de PvdA. Heel veel hartelijke groeten aan alle bekenden; ik word in maart achtentachtig. Bij een verbouwing vond ik on der de vloer een koperen plaat met de naam Fortuna er op. Waar die plaat is gebleven-weet ik helaas niet meer. Leeuwarden Alb. Reitsma FAMILIE SCHOT In 't Kleine Krantsje nummer 471 schrijft mrs. Mini Scheer- Schot uit Amerika, dat zij in Leeuwarden was geweest en niets meer had kunnen terugvin den van Achter Pietersburen uit haarjeugd. Ik herinner me de familie Schot nog h.eel goed; zij woonden naast mijn grootouders Palstra. Mimi's moeder was een kleine gezette vrouw, blond en op wie dochter Anna leek. Minke daar entegen leek op haar vader, die donker was. Vader Louis Schot waS meen ik sigarenmaker; hij rookte dan ook nogal eens een sigaar. Als wij naar de grootouders gin gen kwamen wij ook over de 'trapkebrug' en onder het poort je door. In donker durfde je er alleen niet doorheen. Er brand den geen lantaarns en daarom liep je via de Willem Loréstraat naar het streekje. Er stond bij het poortje ook nog een grote schoorsteen, die later steen voor steen is afgebroken. Het waren gezellige buurtjes in die tijd. Ik herinner me nog en kele namen, zoals Hemminga, Dorenspleet, Jonker en Van Da len. De foto van de vroegere Fortu nafabriek in een vorig Kleine Krantsje deed er mij aan herin neren, dat deze fabriek zijn kan toor had aan het Ruiterskwartier naast C. en A. Van 1963 tot 1974 vertoefden wij in dit pand als de externe accountantsdienst van de Frieslandbank. Voor wij er introkken had notaris Rensing er zijn kantoor.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 11