JEEN VAN DEN BERG HAD OOK SUCCES IN HET BUITENLAND 'T KLEINE KRANTSJE WEINIG GOEDE OPLOSSINGEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG Behalve in de enige, echte en onvervalste Friese Elfstedentocht is Jeen van den Berg ook in de zogenaamde Alternatieve Elfstedentochten in het buitenland zeer succesvol geweest. Viermaal zag hij kans in deze, vrijwel altijd bijzonder zware krachtmetingen, te eindigen bij de eerste vijf; eenmaal, en dat is nog geen veertien dagen geleden, kon hij zelfs beslag leggen op de eerste prijs, welk succes hij in Finland oogstte tijdens een tegelijk met de alternatieve tocht gehouden race over precies honderd kilometer. De Alternatieve Elfstedentoch ten dateren van 1974, in welk jaar de eerste tocht gehouden werd in het Noorse Lilleham- mer. Het was een initiatief van de ook in Friesland bekende ju welier Klaas Oosterhof. Twee jaar later volgden er twee Nou ja, we hadden kunnen ver wachten, dat er weinig goede oplossingen zouden binnenko men op onze prijsvraag 'Lee- wadders, waar is dit?' van vier weken geleden, toen we een plaatje in de krant afdrukten met eigenlijk alleen maar het num mer 36 er op. En zo is het ook uitgekomen: slechts drie abon nees, ja zeker, drie en niet meer, hebben ons kunnen vertellen waar de foto was gemaakt! Een heel moeilijke opgave dus en daarom was het toch wel grappig, dat een van deze drie oplossers ons schreef, dat „deze keer een makkie was". „Deze gevel," aldus de heer Th. Weda uit Leeuwarden, "had ik tijdens mijn zoektochten eerder gezien. Ik heb toen nog gedacht een mooi gegeven voor een zoek- plaatje. Je zoekt een dergelijk pand - geverfd in zachte pastel tinten, is het een pakhuis of een jongerencentrum? niet in een straat van allure met grote bank gebouwen en herenhuizen. Na tuurlijk heb ik nog even gecon troleerd en het moet Willemkade 36 zijn." Dat de heer Weda hier nog aan toevoegde, dat het pand aan de zuidzijde van de Willemskade staat moet een verschrijving zijn, maar zijn conclusie, dat de Wil lemskade geen straat van allure alternatieve tochten, de eerste in het Finse Lahti, de tweede weer in Lillehammer. In Lahti bereik te Jeen een vijfde plaats achter Kruithof, Bekkema, Visser en Portengen, in Lillehammer werd hij tweede in een race over hon derd tachtig kilometer achter zou zijn zonder herenhuizen en bankgebouwen, is natuurlijk niet juist - met de Frieslandbank, de Nederlandse Middenstandsbank, en de A.B.N. - Kingma's Bank mogen we de Willemskade juist wél een 'bankstraat' noemen, al Wardenier en voor Kruithof, Gi ling en Portengen. In maart 1977 werd er in Oulu in Finland gestart voor een strijd over de klassieke afstand van twee honderd kilometer en we derom zag Jeen van den Berg kans de zeer eervolle tweede staan deze bankgebouwen dan allemaal aan een ander deel van de Willemskade dan daar, waar het pakhuis met het nummer 36 zich bevindt. Een tweede goede oplosser was de heer G. van der Kamp uit plaats te bezetten, nu achter Kruithof en voor Vossebelt, Jonkman en Pol. Wederom in Oulu werd Van den Berg in februari 1980 derde in een race, die gewonnen werd door Jan Roelof Kruithof en waarin Vossebelt tweede was. Van der Weide en Uitham bezet ten nu de vierde en vijfde plaats. Het laatste grote succes van Jeen van den Berg op de buitenlandse ijsvlakten was dus dat van het begin van deze maand, toen hij in Kuopio in Finland met grote overmacht een race over hon derd kilometer won. VEERTIG MINUTEN Pas veertig minuten na zijn aan komst kwam de tweede prijswin naar, een Finse rijder, over de fi nishlijn. Jeen won deze wedstrijd in de snelle tijd van drie uur zestien minuten en acht en vijftig seconden. De grote kampioen in de Alter natieve Elfstedentochten was tot dusver natuurlijk de architect Jan Roelof Kruithof uit Havelte. Hij won deze strijd over twee honderd kilometer niet minder dan negenmaal en hij kwam bo vendien nog eenmaal als derde en eenmaal als vierde over de streep. Bij de tocht van dit jaar, door Theun Busser gewonnen voor Jan Kooiman, Fokko Veen, Eg- bert Vossebelt en Hylke Boer- sma, bezette Kruithof de zesde plaats. Slechts driemaal kwam een bui tenlandse Alternatieve Elfste dentocht niet op Kruithof's naam. In 1976 won, zoals we al gezien hebben, Johan Warde nier, in 1984 in het Canadese Ottawa was het Wim Wester- veld, die triomfeerde en de der de keer dat Jan Roelof Kruithof Leeuwarden en de derde gaat er met het uitgeloofde prijsje van door. Dat is de heer D. de Groot, Bagijnestraat 16 in Leeuwarden, die beloond wordt met het tradi tionele boekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het. de overwinning aan z'n neus voorbij zag gaan, was dus die van dit jaar. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaan/Je jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. v

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9