WAT IS JEITS? voor particulier en bedrijf KEURIG IN 'T PAK BIJ EEN EERDER JUBILEUM /Makelaardij m Friesland Friesland Bank Assurantiën bv tel.058-132234 ook voor het niet alledaagse natuurlijk naar Aantrekkelijke voorwaarden Scherpe en Gunstige inschatting van tarieven mogelijk, door eigen professionele aanpak Snelle afwikkeling schade Vy> Z.C.L. 30 JAAR Deze foto van het bestuur van het Z.C.L. voor de gelegenheid keurig in 't pak, herinnert ons aan het dertigjarig jubileum, vijf jaar geleden. Op de achterste rij de heren B. Haijer, drs. W. F. Kuperus en IJ. van der Hom, vooraan de heren D. P. J. de Jonge, J. de Jong, G. A. Blaauw en D. W. Statema. Wat zeker de leden van het Za kencentrum zal aanspreken is de bijzondere vitaliteit van een dame, die haar hele leven mid den in het zakenleven heeft ge zeten. Mevrouw H. Wiersma- Hofstra, nog altijd zelfstandig wonend in Leeuwarden, nam in vroeger jaren een centrale plaats in in 't garagebedrijf van haar man in de Schrans, die ook een taxibedrijf exploiteerde. Zij is nu al over de honderd en daarmee, naar we mogen aan nemen, de oudste abonnee van 't Kleine Krantsje, maar die hoge leeftijd belet haar niet om iedere veertien dagen weer de leesstof van onze krant zeer be langstellend en kritisch door te nemen. De vorige week belde zij ons nog op, omdat zij in onze krant een woord had aangetroffen, waarvan zij nog nooit had ge hoord. In een ingezonden stukje vertelde een andere vrouwelijke abonnee, dat zij in vroeger jaren bij de Lijempf 'jeits' haalden voor puddingpap of in de koffie - ,,'t was altijd wel erg zoet," schreef zij er bij. Mevrouw Wiersma nu zei ons nog nooit van die aanduiding jeits te hebben gehoord en zij veronderstelde, dat de brief schrijfster 'bjist' had bedoeld, de eerste melk van een afgekalfde koe. Links en rechts informerend bleek ons dat heel veel mensen het woord jeits wel eens hebben gehoaxcLjnaar er toch met het fijne van weten zij konden ons niet zeggen, wat er precies mee werd bedoeld. Zelf meenden wij, dat het woord jeits staat voor gecondenseerde melk, maar een telefoontje naar de Coöperatieve Condensfabriek Friesland leerde ons, dat met jeits gesuikerde melk wordt aan geduid. De heer K. Hoekstra van de Ver koopleiding schudde ook zo de samenstelling uit de mouw: 44% suiker, 28% melkdroge stof in clusief vet en 27% water. De gesuikerde melk wordt in busjes van 397 gram in de handel ge bracht en volgens de heer Hoek stra kan men in de winkel ge woon vragen naar 'jeits' - „in Friesland is het een begrip," zo zei hij ons. Maar waar dat woord jeits nu vandaan komt kon hij ons ook niet vertellen. Het is zomaar uit de lucht komen vallen," meende hij, „en in de oorlogsja ren wist iedereen al wat er met jeits wordt bedoeld. We hebben het woord overigens niet kunnen vinden in een Fries woordenboek en de heer Atze Weening, oud-directeur van de Frico, die we ook nog even con sulteerden, sprak in dit verband over 'bargoens'. Tegenwoordig wordt jeits vol gens de-heer Hoekstra van de C.C.F. ook heel veel door Ara bieren en Turken gebruikt en door mensen, die hun zinnen op alternatieve voeding hebben ge- xzet M 17 vestigingen in noord Nederland hoofdkantoor Rui terskwartier 117 Leeuwarden tel058-151715 lid nederlandse vereniging van assurantieadviseurs N.V.A. voor al uw verzekeringen A-V

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 17