Friesland Bank Uw eigen bank niet meer het fijne van. Was het dokter De Jong zelf of een pa tiënt van dokter De Jong, die de pieren voor het vissen achter zijn kiezen bewaarde? Misschien zijn er lezers van 't Kleine Krantsje die meer bijzon derheden van deze verhalen we ten? Leiden Tjaaktje F. Lugtenborg Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. NEGEN - TWEE SIGAREN In het nummer 476 is een stukje opgenomen van de heer A. H. Bergsma uit Haren, betreffende "Negen-twee sigaren", dit in verband met het kampioenschap van de L.A.C. Frisia in 1925. Dit vereist m.i. wel een kleine cor rectie. Als echte Frisiaan heb ik vanaf het veertigjarig bestaan van de club zeer veel gegevens in mijn bezit, uiteraard over het kampi oenselftal 1925, met inderdaad Willem Overmeer als keeper en andere roemruchte spelers als Anton Dalhuysen, "Graddus" van Putten, Chris Visser en Theo Kingma. De laatste zie ik nog wel in Leeu warden lopen, haast nog even kwiek, en even correct als vroe ger. Ik kan me nog herinneren, dat Theo altijd tiptop op het veld verscheen en even keurig het veld verliet. Voor zover ik weet heb ik hem nooit bemodderd ge zien, terwijl de witte zakdoek in zijn achterzak ook nooit man keerde. Maar nu terzake. Het optreden in de kampioenscompetitie was geen succes en de nederlaag te gen Go-Ahead weet ik me nog goed te herinneren. Als ik het helemaal goed heb, is Willem Overmeer die keer, tengevolge van een feestje, later vertrokken en stond hij niet al te fit tussen de palen, waaraan mede de grote nederlaag toe te schrijven was. Maar van "Negen-twee sigaren" is mij totaal niets bekend. De heer Bergsma is zeker in de war met de "Negen-drie" sigaretten, die in de handel werden ge bracht, toen het Nederlands elf tal, toen nog in goede doen, een overwinning van 9—3 op de Bel gen had behaald, dit was m.i. ruim na 1925. Leeuwarden J. Wouda Wij zijn helaas niet bij mach te bij dit rokerige misver stand als scheidsrechter op te treden en wie gelijk heeft we ten we dus (nog) niet. Maar het op de markt brengen van "Negen-twee sigaren" na het echec van een "eigen" club lijkt ons commercieel gezien minder aantrekkelijk dan het lanceren van "Negen-drie si garetten" na die geweldige triomf van ons Oranjeteam. Red. 't KI. Kr. SCHOOL 13 Naar aanleiding van de foto van het personeel van School 13 in 't Kleine Krantsje nummer 476 even het volgende. De heer Steegstra werd later hoofd van School 13 b. Juf Beukstra is ge trouwd met meester Hendriks. Rodenhuis was een prachtkerel; hij was concierge. En de "onbe kende juf" naast meester Van Kuik was juf Bakker, bij wie ik in de eerste klas heb gezeten. Ik herinner me nog goed, dat deze Juf Bakker, voor ze op de fiets naar huis ging, twee loden vlinders aan haar rokken speld de om het opwaaien te voorko men. Later is zij, dacht ik, ge trouwd met meester De Jong, maar ik kan me vergissen. Mis schien weet een ander daar meer van? Overigens moet deze foto, die genomen is achter de school in de schooltuintjes, plusminus 1924 zijn gemaakt, want toen ik in '25 op School 13 b kwam was meester Steegstra daar al hoofd. Ik mis op de foto Juf Van Dijk, een hele lieve juffrouw, die aan de Emmakade woonde, vlak bij de Saskiastraat, waar ook de brievenbus stond, waarin ik als driejarige knaap mijn jasje heb gepropt met behulp van een stok. Mijn klompen en ijsmuts gooide ik in het kanaal. Door een toeval hoorde mijn moeder later, dat er een jasje in de brievenbus was gevonden en daarna werd het keurig per post thuisbezorgd. Dus toen al servi ce van de P.T.T.! Haarlem Jac. Vriend De "eeuwige ruzietoestan den" rond de joodse familie De Vries zijn in vroeger jaren in 't Kleine Krantsje vaker ter sprake gekomen. Van het waarschijnlijk droevige lot van deze familieleden weten we niets met zekerheid. Onze abonnee, de schrijver Sal de Jong, geeft in zijn boekje "Joods leven in de Friese hoofdstad" wel de na men van verschillende slachtoffers met de naam De De grootste liefhebberij van dokter De Jong: in een bootje vissen op de Grote Wielen. HERINNERINGEN.Het Zuidvliet met rechts "het Gouden Huuske' Haarlem Jac. Vriend Herinneringen, die je nooit ver geet. Ik ben geboren in het "Gouden Huuske" aan het Zuidvliet en toen ik in het begin van de twin tiger jaren nog maar pas kon lopen moet ik volgens mijn moe der bijna verdronken zijn in het Vliet, want ik wilde achter de paaltjes langs, die aan de wal kant stonden. Een schipper heeft mij er met een haak uitgehaald en het gek ke is, dat ik me dat nog herinner, ondanks het feit, dat ik toen nog maar een jaar oud was. Ik weet niet of anderen ook der gelijke ervaringen hebben uit hun vroegste jeugd? Maar als mijn moeder het me niet had verteld, was het mij misschien nooit meer te binnen geschoten. Er is nog veel te vertellen over vroeger, wat we beleefd hebben in de omgeving van de Saskia- straten. Misschien weet een van mijn vroegere kameraden, Henk Luurs, Jan Stobbe, Jannie Reit- sma, Johan Jorna of Adam van Seyen daar nog eens wat van te vertellen. Ook herinner ik me nog goed, dat op een zondag het vodden- pakhuis van Hoeben is afge brand. Dat moet omstreeks 1926 zijn geweest. En, vraag ik me wel eens af, wat zou er geworden zijn van de familie De Vries, "Joodsje de Vries?" Er waren een paar zoons, Ben en Sam en Alex. Zij hadden vaak zondags ruzie en wij zaten dan aan de overkant in de Willem Loréstraat op een hekje te kijken hoe Sam met een stuk ijzer liep te zwaaien en zelfs eens met een stuk ijzer de deur insloeg. De bedden werden dan boven uit het raam gegooid, soms, niet al tijd natuurlijk, maar ik herinner het me nog wel. Vries, maar wij weten niet of deze betrekking hebben op de familie, die inzender be doelt. Op de lange dodenlijst komen o.a. voor: Alexander Lion de Vries (1912-1942), Benjamin (1908-1945), Ber nard (1884-1943), Bernard (1923-1942) Salomon (1906- 1943) en Salomon (1918- 1943). Red. 't Kl. Kr. CICHOREIFABRIEK In een vorig Kleine Krantsje las ik het verhaal „Vaders wil was wet in't Old Burger Weeshuis - Gehannes met het haar van Han nes". Deze Hannes werkte op de Ci- choreifabriek en zelf ben ik mijn kantoorloopbaan ook als veer tienjarige begonnen bij Bokma de Boer, dat was in januari 1923. Ik kwam daar door een tip van een dochter van een vroegere vriend van mijn vader, wellicht door de door Hannes bedoelde juffrouw. Ik zat in het zevende leerjaar van School 10 en zij vroeg mij of ik geen zin had in een kantoorbaan bij de Cichorei- fabriek. Hoewel ik maar ruim een jaar langs de Dokkumertrekweg ge lopen en gereden heb, heb ik toch ook wel eens wat beleefd. Half mei 1924 stapte ik over naar de Algemeene Friesche Hy potheekbank, waarover onlangs ook al eens een artikel in't Klei ne Krantsje stond. Amsterdam G. Zondervan DOKTER DE JONG Ih vorige Kleine Krantsjes is ook geschreven over de vroegere huisarts De Jong. Er gingen veel verhalen rond over deze unieke persoonlijkheid. Mijn vader, een collega van dokter De Jong, kwam eens gniffelend thuis met het volgende verhaal. Op een zekere Oudejaarsavond kwam er een boodschap bij dok ter De Jong om met spoed bij een patiënt te komen. Na wat tegensputteren deed dokter De Jong zijn plicht, verliet de war me haard en ging door de koude oudejaarsnacht naar het huis van zijn patiënt. Daar aangekomen vond hij geen patiënt, maar een zeer vrolijk gezelschap, dat hem ontving met ongeveer de volgende woorden: "Dokter, we hebben u het hele jaar nog niet gezien; fijn, dat u vanavond gekomen bent". Het afscheid van de dokter moet vrolijk geweest zijn. Een ander verhaal ging over de lievelingssport van dokter De Jong, de hengelsport. Ik weet er

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 20