DICKVANDERHEIJDE JRfREKLAHE HET MYSTERIE VAN BARENT FOCKES EN DE VLIEGENDE HOLLANDER TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN REHOBOTHSCHOOL AAN PIETER FEDDESSTRAAT U ziet dat niet meer "zitten"? Eén troost,ga naar Oost. adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 058—124984 Een wel heel fraaie foto van verschillende klassen van de Reho- bothschool, die plusminus 1926 moet zijn gemaakt. We beginnen ditmaal vooraan: een onbekende jongen, Bouke Haringsma, Anne Haringsma met een klein vraagteken, Jan Doetjes, een jongen Pees en Doede Wijngaarden. Op de tweede rij: meisje Haringsma, Trijntje van der Schaaf, een onbekende, Homme van Kampen, Broer Keizer, Imie Pees, Rommie Nauta, nog een onbekende en meester Heslinga. De derde rij: Rinske Klein, Wiesje Klein, Wiets- ke Landheer, een meisje en een jongen Huisman, juf Olthof, Ber tha Boeienga, Jopie Boeienga, een onbekende, Annie Nauta en Trijntje Wijngaarden. Dan nog achteraan: meester Engelsman, een onbekende, Antje van der Schaaf, Alie Visser, Annie de Bruin, Maria Rienksma, Hielke Nauta, Mink van Koningsveld, een Hon gaars meisje, pleegdochter van meester Heslinga en Tiede van Koningsveld. Als we het tegenwoordig hebben over 'De Vliegende Hollander' of, op z'n Engels 'The Hying Dutchman', dan denken we aan de K.L.M. Zo'n halve eeuw gele den was het ook een met de handen voortgedreven en met de voeten bestuurd karretje, dat als jongensspeelgoed erg pupu- lair was. Nog vroeger was het de naam van een spookschip, dat met vol le zeilen tegen de wind invarend, de schrik was van alle eerlijke en oprechte zeelieden die in de buurt van Kaap de Goede Hoop voeren. „De Vliegende Hollan der" werd bemand door doden en een ontmoeting met dit ge heimzinnige schip had niet veel goeds te betekenen. De legende wilde, dat de schipper zich van de hulp van de duivel had verze kerd, toen hij, tegen alle advie zen in, bij vliegende storm de Kaap wilde ronden. Dat kwam hem duur te staan, want daarna was het schip ge doemd eeuwig heen en weer te varen tussen Kaap de Goede Hoop en Kaap Hoorn, de zuide lijke punt van Zuid-Amerika. Zo ontstonden de ontmoetingen met het spookschip. Een legende voert doorgaans te rug naar een historisch feit en zo is het ook hier. In de zeventien de eeuw kende de op Oost-Indië varende vloot van de Verenigde Oost-Indische Compagnie een zeer bekwame schipper. Dat was de Fries Barent Fockes (jawel, onze Barent Fockesstraat is naar hem genoemd!), die naar eigen ontwerp een snelzeilend schip bet Douwen, ae 'bnobber' ge naamd. Hij voer daar twintig jaar mee tussen Indië en het Va derland en was vaak verbluffend snel uit en thuis. Het record ves tigde hij inl678, toen hij in drie maanden en vier dagen de over tocht volbracht. Normaal, was daar een halfjaar mee gemoeid. Een bekwame schipper dus, maar een ruige figuur, die zich aan God noch gebod stoorde en zelfs voor de duivel niet bang was. Zijn ondergang en die van de 'Snobber' ging hij in 1702 tegemoet, toen hij bij zware storm de veilige haven van Kaapstad verliet om onder de gevaarlijkste omstandigheden Niemand hoorde nadien nog iets van schipper Barent Fockes en zijn mannen, zodat mocht wor den aangenomen dat de 'Snob ber' met man en muis was ver gaan. Maar tegelijk kwamen de verhalen over een snelzeilend onbemand schip, dat in volle zee was voorbijgevaren. Daar kwam de legende van de 'Vliegende Hollander' uit voort. Zouden, zo vraagt men zich af, historie en legende hier niet nauw met elkaar verweven kun nen zijn? Dan zou de 'Snobber' op de een of andere manier zijn bemanning moeten zijn kwijtge raakt, misschien door de zware storm of door een aan boord uitgebroken ziekte. Maar dat hoefde nog niet meteen de on dergang van het schip te beteke nen. En hoe zouden zeevaren den hebben gereageerd op het zien van dit 'spookschip'? De legende lag voor de hand! Meubelstoffering voor redelijke prijzen.Vraag prijsopgaaf. j|* Woninginrichting/meubelstoffering IflW' I Bleeklaan 27,Leeuwarden.Tel.058-129816xXx^^^

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 27