SENSATIONELE OVERVAL OP PLAATS VAN PROVINCIEHUIS PROVINCIEHUIS: ONZE HARTELIJKE GELUKWENSEN! timmermans houthandel LEEUWARDEN IN REP EN ROER hardhout - zachthout en plaatmateriaal Uranusweg 1 8938 AJ Leeuwarden postadres: postbus 8522 tel. 058-883611 8903 KM Leeuwarden De stille Tweebaksmarkt van weleer met in het midden het pand van de weduwe Bisschop, waar de spectaculaire overval zich heeft afgespeeld. Op deze plaats staat nu de nieuwbouw van het Provincie huis. r De plaats waar nu de nieuwbouw van het Pro vinciehuis staat, tussen het oude en het voormali ge leeszaalgebouw, is ooit het toneel van een sensa tionele overval geweest. Heel Leeuwarden werd er door in rep en roer ge bracht, maar uitgekiend speurwerk zorgde ervoor, dat de daders van dit spectaculaire misdrijf in een recordtijd ontmas kerd werden. In dit ver haal wordt er alles van verteld. VJ In deze van inbraken overvolle tijd lijkt het nauwelijks zin te hebben zo'n misdrijf uit het ver leden nog eens aan de orde te stellen, maar het verhaal van de overval op mevrouw Bisschop, de weduwe van de in 1904 over leden schilder Christoffel Bis schop, blijft de moeite van het opschrijven en het lezen waard. Wij laten ons daarbij leiden door het in 1945 verschenen boek "Veertig jaar speurderswerk" van C. J. van Ledden Hulse bosch. Hij noemde zich "krimi- nalist" en verrichtte menig on derzoek naar misdrijven. Zo kreeg hij, in de tijd van commis saris Wesser (1912-1930), te ma ken met de inbraak bij mevrouw Bisschop, die aan de Tweebaks markt woonde, in het pand waar later garage Boelens was geves tigd, nu opgeslokt door de uit breiding van het Provinciehuis. Daar woonde mevrouw Bis schop in alle rust en vrede, met als vertrouwde huisgenote de dienstbode Annetje. Maar op een vroege zondagochtend werd commissaris Wesser gewaar schuwd dat er iets niet pluis was in het huis aan de Tweebaks markt. Op herhaald bellen werd niet opengedaan en dat kon niet kloppen, want de beide bewoon sters moesten thuis zijn. OP ONDERZOEK De heer Wesser ging met een rechercheur op onderzoek. Via de buren kwamen ze in de tuin en vonden daar een niet afgeslo ten deur. In het huis ontdekten ze eerst de gedienstige Annetje, die op een divan lag met touwen om enkels en polsen. Kennend, jammerend en huilend begroette ze haar bevrijders, wier door tal van misdaden gestaalde gemoe deren week werden bij het zien van dit droeve tafereel. De (let terlijke) ontknoping van dit dra ma was het werk van enkele ogenblikken; Annetje strekte haar bekoorlijke leden en kwam gelukkig al gauw op verhaal. Jonge mensen kunnen veel ver dragen. Maar dit was nog maar het begin van de ellende, want boven lag, eveneens met touwen omwik keld, mevrouw Bisschop in haar sponde, gezond en wel, maar da nig van streek. Ook zij werd van haar boeien verlost en toen kon den de beide slachtoffers vertel len wat er was geschied. Op de voorafgaande zaterdag avond was er gebeld. Argeloos had Annetje de deur geopend en meteen kwam ze tot haar grote schrik tegenover een indringer te staan, die zonder zijn voeten te vegen binnentrad. Hij maakte korte metten met het arme wicht, duwde en stompte haar naar de divan, waar hij haar met touwen knevelde. Na deze eer ste overwinning ging hij de trap op, waar hij mevrouw Bisschop ontmoette. Ook zij werd met touwen van haar bewegingsvrij heid beroofd. Eerst lag ze op de grond, maar de indringer was zo vriendelijk haar in bed te leggen, toen ze daarom neljes vroeg, hem aan sprekend met "meneer de inbre ker". En meteen gaf ze hem ant woord op de vraag waar hij haar sieraden en andere kostbaarhe den kon vinden, ja ze had zelfs gezegd: "Neemt u maar mee wat u wilt". (Voor de rechtbank zou de dader later beweren dat hij toestemming had gekregen die spullen mee te nemen, maar deze juridische vlieger ging na tuurlijk niet op!) VERDWENEN Zo was het dus gegaan; de dief was met de buit verdwenen en het zou moeilijk worden hem terug te vinden. Voor dat onder zoek werd de hulp ingeroepen van de befaamde speurder Van Ledden Hulsebosch, maar com missaris Wesser had al meteen iets merkwaardigs ontdekt. Ter wijl mevrouw Bisschop deerlijk met touwen was vastgesnoerd, was Annetje maar losjes vastge bonden. Met een beetje moeite had ze zich zelf kunnen bevrij den, maar ze had er blijkbaar de voorkeur aan gegeven de rol van het deerniswekkende slachtoffer te spelen. Nog in de nacht van zondag op maandag zakte ze bij de onder vraging in het politiebureau door de mand, haar verloofde in deze val meeslepend. Annetje moest trouwen, maar het jonge paar had geen geld om een eigen nes tje te bouwen, daarom werd het plan gemaakt mevrouw Bisschop te beroven. Maar wie moest dat doen? De oude mevrouw kende de jongeman met wie haar ge dienstige in het huwelijk zou tre den. Die was dus ongeschikt om de inbrekersrol te spelen. Geluk kig was een vriend bereid deze taak op zich te nemen. Zijn belo ning zou ongetwijfeld een deel van de buit zijn geweest, maar Annetje had hem bovendien op de divan een amoureus voor schotje gegeven, voordat het ei genlijke karwei begon. De dader wérd gepakt, maar weigerde te vertellen waar hij de buit had gelaten. Die wilde hij bewaren tot na zijn straftijd. Het was de heer Van Ledden Hulse bosch, die op een geniale manier de gestolen kostbaarheden ont dekte. Hij gebruikte daarvoor het middel van de telepathie, ook wel "spierlezen" genoemd. Oudere lezers herinneren zich de experimenten daarmee van Kara el Hammed. De heer Van Ledden Hulsebosch had deze truc in Amsterdam afgekeken van een zekere Rubini. Het gaat om het registreren van lichamelijke reacties op emoties, zonder dat de proefpersoon zich daarvan bewust is. Het eenvou digste voorbeeld is beven van angst. Omgekeerd kan men dus zeggen dat iemand bang is wan neer hij beeft. Zo zijn er allerlei reacties, die gemakkelijk waar neembaar zijn en waaruit con clusies omtrent de geestestoe stand zijn te trekken. De heer Van Ledden Hulsebosch ging met de verdachte een wan delingetje door nachtelijk Leeu warden maken, om een "fris neusje" te halen. Hij hield hem vast bij een mouw en zo liet de verdachte voelen welke kant hij niet uit wilde, maar natuurlijk wel gedwongen werd te gaan. De man raakte steeds meer van streek en meende dat zijn bege leider wist waar de buit verbor gen was. In een park (waar schijnlijk het Westerpark) steeg de spanning ten top; de man tril de als een espenblad, toen ze langs de vijver liepen. Maar plot seling verdween dit beven. "We zijn er voorbij; hij weet het niet", moet de dief hebben ge dacht. Dus liep de heer Van Led den Hulsebosch een klein eindje terug. Daar lag, net onder water, de zak met kostbaarheden!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 11