PAKHUIS STOND AAN WILLEMSKADE WEET U NOG HOE DE SITUATIE WAS?® ONZE FOTOPRIJSVRAAG contouren flSSR II? Ril De foto van het pakhuis, die wij vier weken geleden in deze ru briek afdrukten heeft veel lezers op het juiste idee, maar veel an deren op een dwaalspoor ge bracht. Het waren dan ook be paald niet allemaal goede oplossingen, die er binnenkwa men en ook de groep foutieve in zenders was weer niet eensge zind. Zo is er door verschillende abonnees aan zowel het Noord als het Zuidvliet gedacht en een inzendster dacht zelfs, dat we hier te maken hadden met het gebouw van de Lutherse kerk in de Nieuwe Oosterstraat. Maar het was een pakhuis van de Stan- fries aan de Willemskade, dat gestaan heeft op de plaats van het huidige kantoor van de Fries land Bank Assurantiën. Van alle inzenders en inzend sters gaf de heer W. Heerema te Leeuwarden ons de meeste in formatie en we willen zijn brief dan ook graag even overschrij ven. "Uw foto" zo schrijft hij, "is een afbeelding van het pakhuis met rechts daarvan het kantoor (Wil lemskade n.z. 6) van achtereen volgens de Scheepvaartmij. Hol land-Friesland (een fusie van de St. Martinlijn, Rotterdam en Stanfries te Leeuwarden), de Re derij Stanfries en Van der Schuyt, Van der Boom Rederij. In mijn jongensjaren, zo van 1917-1925 verkeerde ik veel op en bij de Willemskade, ook al omdat mijn vader kapitein was op een van de stoomboten die op Rotterdam voeren. De vloot bestond toen uit 24 stoomschepen, drie motorsche pen, drie tjalkschepen en enkele lichterschepen. Tien stoombo ten droegen de naam Stanfries (I t/m X), van de overige boten waren de meeste genoemd naar een van de Friese steden of plaatsen; in de volksmond sprak men echter altijd van de Stan fries boten. De dagelijkse lijn diensten naar Amsterdam en naar Rotterdam bestreken vrij wel alle aan het water gelegen plaatsen in Noord en Zuid Hol land en Utrecht. Het was tussen de Beursbrug en de Prins Hen- drikbrug (nu een overkluizing) dan ook altijd een drukte van belang van ladende en lossende schepen. Op uw afbeelding zijn nog vaag de contouren van het gebouw van de Waterleiding Friesland te zien, dat in 1964 gereed kwam. Hij moet dus dateren van na 1963 en van voor 1976 toen op de plaats van o.a. het bewuste pakhuis kantoor een flatge bouw werd gesticht". Tot zover de heer Heerema. Het prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het. gaat na loting naar de heer C. Kabel, Willemskade 15 te Leeuwarden, die ons schreef: "Ik heb on-, geveer vijf en veertig jaar mogen uitzien op dit fraaie pakhuisje. Het optrekje links naast de in gang was het wachthuisje voor de bewaker van de vracht, die op de walkant op verscheping lag te wachten". De oude Tweebaksmarkt voor de nieuw- en herbouw van het Provinciehuis

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 17