DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT LEEUWARDEN ZEVENHONDERD JAAR ALLE LEEUWARDERS BIJ ELKAAR jozef israëlsstraatIO leeuwarden 058-124984 /os/ def mij f't«//e adviesbureau voor reklame en publiciteit iOZ©f israëlsstraat 10 leeuwarden 058—124984 Ons kammeraden bij de brug kieke even weerom in dizze mei dagen. De Duutsers kwamen en gongen. Maar dan dolle se even dieper. Wie maakt uut wat goed of fout is. Met as foorbeeld ut pe- permuntsjefebriek, dat uut Li- wadden weg wil of mut. Een ander foorbeeld is dat groate ge bouw met die nuvere naam, dat neffens de raad op ut Saailand komme mut, mar seker niet nef fens de folgende burgers: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Lange Marten, Wiebe Poatsje0 Minne Mager en Fokke Vutman. Fokke Vutman: Dan komt de' Meitied in het land. Dat hewwe jaren leden fan Tetman leerd, en ut is nog altied hartstikke waar oek. Ut gebeurt altied weer. De Meitied is der weer! Sjouke Sukerslak: En dan mutje oek altied weer even an die Mof fen denke. Se kwamen in mei met opgestroken seil en se gon gen weer fut met de steert tussen de benen. Oek in mei, nou ja, april. Daar wurdt fan't jaar weer heel wat over praat en skreven. Tabe Ruutsje: En ut wil je niet an, dat ut al weer feertig jaar leden is. Wij waren nog betrek- keluk jongkerels. En na die rot jaren su ut even weze. En nou binne we ouwe 1. ho mar. Nou ja! Wiebe Poatsje: Ik sien mie nog ons straatsje inknoffelen. Mien poat was nog niet helemaal be ter. Moeke kwam bij de deur. En ut is nooit een overdreven tuter weest, mar die keer sproeide se mie mooi nat. En ik had er oek wel an! Minne Mager: Mar as ik dan soms naar de tillefizie sit te kie ken, denk ik wel es: Wat hewwe de meensen der fan leerd? In ut groatste part fan de wereld is ut nog een groate bende. Lange Marten: 't Is mer krekt, wie jou met de meensen bedoe- le. Binne wij dat hier bij de brug ge? Of die paar frouwen die daar lope? Ja, de meensen. Daar bin ne goeie bij en minne. Nee, ik bedoel dij niet Minne. Goeie en minne meensen in alle lannen. Tabe: En denk er goed om, wat hewwe de gewoane meensen te seggen? Wat hèt de kleine man in te brengen? Dan komme jou bij de hoge omes terecht. En daar salie oek wel weer goeie en minne en poerminne onder sitte. Fokke: En fergeet niet: wat de één goed fient, fient de ander slecht. Ik geef een foorbeeld. Ik lees in de krant: ut pepermunts- jefebriek gaat fut. Ik loof naar Imsum, mar daar ken ik mis in weze. Sjouke: O, dat is mie even ont komen. Mar ik fien ut wel sonde, want son febriek hoort bij de stad. Waarom gaat ie eigenluk fut en waar gane se hene? Tabe: Ik hew ut oek lezen. De meensen daar in de buurt klage over de stank. En dus seit de gemeente, daar mutte jimme wat an doen of anders mar ophoepe- le. Gaan maar op één fan ons in dustrieterreinen sitten. Die rake toch niet fol meer. Mar se binne wel duur! Fokke: Just en son boeredorp is goedkoop. Mar waar ut mij nou om gaat is dit: De meensen daar in 'e buurt roepe hoera en steke de flag uut. Mar anderen roepe dat ut ferrekte jammer is. Son febriek hoort daar nou één keer. En wat is nou goed? Wiebe: Dou bist suver een fiele- soaf Fokke. Ik hew der nog niet over dochtof ut goed is of niet. Ik docht soa: der gane minder meensen naar de kerk as froeger, en dus wurre der minder peper- muntsjes eten. Mar ik begriep Fokke nou beter. En ik leer der oek fan. En ik fraag: was dat kerkgaan froeger beter foor de meensen of. Minne: Ho, ho, dat is en blieft een teer onderwerp. Dat merk je wel an die drukte om 'e paus. De één is erg wies met die man en anderen maken flauwe grappen fan Papie-Japie of soa. En daar lacht dan de één wer om en een ander ergert em doad. Marten: Wij gongen as kienders naar de kerk met twee halve stuvers en ses pepermuntsjes. Eén keer skoat mie son muntsje in 'e keel. Ut was heel spannend, ik loof met Simson en sien fieten, mar ja, ik was stervensbenauwd jong. Ik ston suver op 'e kop. En dat hielp. Fokke: En nou gong ut mij alleen mar om het foorbeeld Wie maakt uut wat goed is, of wat kwaad is. Wat anders: Mut er op ut Saailand een groat nij gebouw komme, of is dat helemaal mis? Tabe: Ja, daar hew ik oek over lezen. Hoe noeme se dat oek al weer? Een plein opsluitend ge bouw. Nee, afsluitend. Staan 't es uut! Een plein mut toch open weze. Minne: Soa is dat Tabe. Ik hew al es seid: dat wurdt een aanflui tend gebouw. Hew jim ut grapke deur? Mar ut is toch soa. Mut de gemeente daar geld an fergrie- me? Der binne toch winkels sat in die buurt? Sjouke: En der is anders nog genoeg op te knappen. In ieder gefal leit de Kiepeloop der weer knap in. Mar wat wurdt mie daar oek wat bouwd niet? Waar die pakhuzen staan hewwe en de Lindebuurt. Wiebe: Jou kenne aanssen ut Ouweglei-en niet meer werom. Der binne nog een stuk of wat ouwe straten en buurten. Ik seg mar wat - Oud Eigen Broad. En ferder op wat straten, waar froe ger de Péha was. Vervolg aanmeldingen voor de Reünie op 13 september in Leeu warden. G. Brinck, Leeuwarden; mw. T. Jongsma-Westra, Leeuwarden; T. Hofman, Amsterdam-Z.; J. Kanter, Ermelo; I. van Haitsma- Kleefstra, Leeuwarden; Sj. Kleefstra, Den Haag; J. M. de Vries, Apeldoorn; fam. M. P. Weringh, Oostermeer; mej. J. Oost, Leeuwarden; dhr. N. Feen- stra, Leeuwarden; Y. S. Dijkstra, Emmen; A. R. Minks, Zetten; H. S. Westra, Schiedam; D. Schota nus, Califomië (USA); G. Tilstra, Heerenveen; H. v. d. Veen- Kleefstra, Amsterdam; mw. D. Lourens, Leeuwarden; mw. Nor- bart-v. d. Laan, Harlingen; R. Westerhuis, Alphen a/d Rijn; K. Weima, Leeuwarden; mw. I. J. Visser-Dijkstra, Sneek; Thijs Vis ser, Hoogwoud; mevr. B. Kra- mer-Smidt, Groningen; Th. de Jong, Groningen; H. Tj. v. d. Meer, Leeuwarden; G. J. v. d. Wal, Heemskerk; K. v. d. Werf, Leeuwarden; Anna v. d. Geest, Den Haag; J. van den Brug, Leeuwarden; E. Oost-van Doom, Driebergen; fam. L. J. Rurenga, Harlingen; Jac. Aarts, Groningen; J. Sietinga, Leeu warden; A. Reitsma-Bosma, Blija; E. Smit-Spiekstra, Leeu warden; J. Zuiderveld, Hoog- Marten: Hew ik goed uut 'e kranten begrepen as dat se ut Boele Ritsemagasthuus oek af- breke salie, en daar huzen bouwe? Fletten nog wel. Dan gaat dat Droevendal toch oek naar sien ouwe moer? Fokke: En suks mut niet. Mar wat mut je in dizze tied met sukke ouwe kasten? Kiek, de Hofskoal en van Gend en Loas binne fan binnen helemaal om- bouwd. Ik was der laassen nog om ons nije passen op te halen. Tabe: O ja, jim suden naar ut bu- tenland. Hoe is dat beteerd? Hèt Fokke sien sin kregen, of wurdt ut de reis fan Sientje? Ik bin benijd. Fokke: Dat hewwe soa oplost, dat we in 't laast fan de maand een week naar Engeland gaan, en later twee weken naar Fran- kriek. Pas in de naseumer. Na de rewiene fanself. Want daar mut te we met man en macht hene!! Minne: Want Fokke houdt feul fan Sientje, mar hij wil sien sin wel hewwe. En nou ken ie mooi de paus metmake en de groate rewiene. Hij laat soageseid de kerk en Zalen Schaaf in 't mid den. Klein grapke. Vlga. Naschrift. De gesprekken op de brug draaien in deze vorm in dit krantje al weer ongeveer vijf jaar. Redakteur en schrijver vra gen zich af, of de serie op de zelfde wijze voortgezet moet worden. Of dat gedacht kan wor den aan bv. schetsen uit het Leeuwarder leven van vroeger en nu. Dan niet meer in de vorm van gesprekken en met meer Ne derlandse tekst naast ut Liwwad- ders. Of zijn er nog andere wen sen? Willen de lezers eens reageren bij de redaktie van dit krantsje? Jou wurre bedankt! woud; Joh. de Jager-v. d. Geest, Den Haag; P. A. Pol, Leeuwar den; fam. G. Jansen, Heems kerk. Adres voor nieuwe opgaven: Reünie Leeuwarden 700, Post bus 21000, 8900 JA Leeuwar den. (Wordt vervolgd) (Vervolg van pag. 18) valhge amateurisme. De heer Wouda kan ik geruststellen; ge rookt zijn ze nooit. Haren JUT EN JIJE A. H. Bergsma Er is onlangs in 't Kleine Krantsje nogal wat geschreven over Jut en Jije, die net als ik aan het 01- degaüleën woonden. Van een van hen kan ik me nog iets herin neren. In de herfst van 1944 werden wij door de Duitsers opgepikt en moesten we, met veel meer Leeuwarders, eerst in Drenthe, en later bij Arnhem „tankval- .len" graven. Door het over een lange afstand lopen van ons „lager" naar het werk en veel te grote klompen waren mijn voeten doorgelopen en werd ik in een noodhospitaal tje in Doesburg opgenomen. Een paar dagen later moest ik helpen in de keuken en zorgen voor het „ontluizen" van de mannen, die er werden binnengebracht. Een van die mannen was Jut of Jije, dat weet ik niet meer en die moest zijn kleren op de binnen plaats gooien. Het hoopje kle ren, vodden eigenlijk, bewoog erg door de vele luizen, die er in zaten. De man had een grote wond op zijn rug,, veroorzaakt door al die luizen en hij was ziek. Wat er verder met hem gebeurd is weet ik niet, want ik moest weer terug naar mijn lager. Een tijdje later ben ik gevlucht en met een maat lopend teruggeko men in Leeuwarden. De ook al beschreven demon stratie op het Wilhelminaplein door Jut en Jije met de fietsban den kan ik bevestigen; ik stond er zelf bij, omdat ik toen ook marktkoopman was. Rijperkerk K. Rinsma Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 23