VERNIEUWDE PROVINCIEHUIS NA VOORBEREIDINGSPERIODE VAN TWINTIG JAAR GEREED MACHTIG BOUWWERK IN HART BINNENSTAD GEZOND DE MEDEWERKERS De foto's Werd er aanvankelijk gedacht aan het bouwen van een nieuw Provinciehuis op een geheel an der punt in de stad, later viel het besluit te blijven en uit te brei den op de plaats, vanwaar de provincie altijd al was bestuurd. Aan de Tweebaksmarkt dus. Daarvoor moest er een aantal panden ter weerszijden van de vroegere Openbare Leeszaal worden gesloopt, terwijl het mo numentale bibliotheekgebouw zelf kon worden bewaard - grandioos gerestaureerd is het nu, temidden van de nieuw bouw, een lust voor het oog. RADICAAL Terwijl ook het oude deel van het Provinciehuis een radicale opknapbeurt onderging, ont stond er een indrukwekkend nieuw deel, dat opvallend har monieus aansluit bij wat er reeds stond. Duidelijk overheersend in de nieuwbouw is, op de begane grond, de van fraai natuursteen vervaardigde zogenaamde mul tifunctionele ruimte, die in de achter ons liggende maanden al verschillende malen voortreffe lijke diensten bewees. Eveneens deel uitmakend van deze grote ruimte, maar beschei den teruggetrokken, ligt hier ook wat vroeger een kantine werd genoemd, maar nu beter als res taurant kan worden aangeduid. De verdiepingen, die er zich op verschillende niveaus boven be vinden en de diverse afdeüngen huisvesten, dragen niet alleen Friese namen, maar zijn ook van Friestalige spreuken voorzien: Eastergoa („Dy't in oar jaget, moat seis ek hurd" en „As elk op himsels past, wurdt nimmen wei"), Westergoa („As't net kin, sa't moat, dan moat it mar sa't kin"), Sanwalden („Men kin op alle oasten de bile net sette" en „Wat de iene bereint, kin de oare bedrippe") en Stêdden („Jo moatte tarre nei't jo barre"). Opvallend is, dat de tekst boven de toegangsdeur van het ver nieuwde huis van de provincie een verandering heeft onder gaan in dezelfde geest: heeft er altijd in bescheiden letters Pro vinciehuis gestaan, nu staat er, in dezelfde simpele belettering: Provinsjehüs. Vooruitlopend op een mogelijk toekomstige verandering van de officiële provincienaam - Frys- lan in plaats van Friesland laat het huis van onze bestuurders zich al vast van z'n beste Friese zijde zien. Er staat tegenover, dat de ver schillende aanduidingsbordjes in de beide liften Nederlandstalig zijn: Oostergo, Westergo enzo voort. AANGENAAM Wat aangenaam opvalt is de plaats die het bewaard gebleven leeszaalgebouw in de nieuw bouw inneemt - er is geen spra ke van dat het gitzwart gemaak te gebouw op deze plaats detoneert. De bouwers hebben trouwens veel meer hoogstandjes moeten maken om het resultaat te kun nen bereiken, dat we nu kunnen zien. Ook het maken van de au tokelder onder de nieuwbouw heeft technisch gezien bijzonde re inspanningen vereist. Maar goed, het lukte allemaal en de provincie kan weer vooruit. Voorlopig althans, want bij het ontwerpen van de plannen is men ervan uitgegaan huisves tingsmogelijkheden te scheppen, die tot 1990 voldoende zijn. Daarna zullen we wel weer ver der (moeten) zien. De foto's in het 'Provinciehuis gedeelte' van dit Kleine Krantsje zijn - met onze dank - beschik baar gesteld door de Fotodienst van de Provincie Friesland. rn Wanneer traplopen gezond is voor de mens zouden we ie dereen willen aanbevelen zo nu en dan een excursie te maken door het nieuwe Pro vinciehuis. De ettelijke ni veauverschillen in het grote gebouw hebben het maken van heel wat trappen nood zakelijk gemaakt en zo loopt het aantal traptreden er nu in de honderden. Op een verloren middag heb ben we getracht ze te tellen, maar we durven er geen eed op te doen niet een aantal trappen met nog eens zoveel treden over het hoofd te heb ben gezien. We kwamen op een totaal, dat dicht bij de zeshonderd lag: 586 om pre cies te zijn. De trap met de meeste treden bleek er een te zijn, die er ook al voor de verbouwing was: de wenteltrap in de oude toren in het hart van het gebouw. Negen en vijftig maal moesten we op deze trap de knieën heffen voor het bereiken van het hoogste punt. VJ Na een voorbereidings- en bouwperiode, die een kleine twintig jaar heeft geduurd, is dan eindelijk het moment aangebroken, waarop Frieslands Provinciehuis, aanzienlijk uitgebreid en grondig gerestaureerd, officieel in gebruik genomen wordt. Met de openingshandeling van Koningin Beatrix - woensdag 8 mei - wordt een bijzondere mijlpaal bereikt in een ontwikkelingsfase, die overigens op deze dag nog niet wordt voltooid. Ook in de nabije toekomst zullen er nog brekers en bouwers in actie komen voor het bereiken van het uiteindelijke doel: het bestemmen van de gehele grote rechthoek tussen Tweebaksmarkt, Korfmakersstraat, Heerestraat en Oude Ooster straat tot plaats van huisvesting van het provinciaal bestuur. Maar wat nog moet vol gen zal niet vergelijkbaar zijn, met wat nu al is bereikt - wanneer thans de vlag uit gaat, is dat om de vreugde te onderstrepen voor het totstandkomen van een machtig bouwwerk in het hart van het oude Leeuwarden. Er zijn heel wat bedrijven en bureaus, die in de achter ons liggende jaren aan de grote uitbreiding en vernieuwing van het Provinciehuis van Friesland hebben meegewerkt. Het werk stond onder architectuur van he Architectenbureau Van Manen en Zwart te Drachten. Adviseur was prof. ir. A. J. Haak te Delft/Delfstrahuizen. Bouwkundige adviezen kwamen van het Ingenieursbureau Het Noorden B.V. te Leeuwarden. Het Raadgevend bureau ir. J. E. Schreuder te Leeuwarden verstrekte adviezen voor de technische installaties. Ook van het Ing. Bureau Corsmit te Haarlem kwamen techni sche adviezen. Bronswerk Verwarming en Arconditioning te Leeuwarden ontwierp en realiseerde de werktuigkundige installaties. Hoofdaannemer was de Aannemingsmaatschappij Westerbaan B.V. te Leeuwarden. Het schilderwerk en de beglazing werden verzorgd door Schilderwerken Tjepkema B.V. te Leeuwarden. Electrotechnische werkzaamheden werden verricht door het Electrotechnisch Bedrijf Boomsma te Leeuwarden. Alle natuursteenwerk werd verzorgd door de firma Joma te Leeuwarden. De Gebr. Van der Beek B.V. te Leeuwarden verzorgde de complete rioleringen, waterleidingen en het sanitair. De buiten- en binnenbeglazing en de geharde glaspanelen wer den geleverd door Steinfort te Franeker. Plaveka te Dronrijp leverde alle systeemplafonds en geperfo reerde metalen plafonds. Houtwaren werden geleverd door R. S. Timmermans en Zn. B.V. te Leeuwarden. Van Houtprodukten B.V. te Leeuwarden kwamen deuren. Metaalwaren kwamen van het Metaalbedrijf Radeko B.V. te Holwerd. Ale roestvrijstalen leuningwerken werden gemaakt door Kui pers Woudsend B.V. te Woudsend. Het stucadoorswerk werd verricht door het Stukadoorsbedrijf Fa. De Haan te Leeuwarden. De firma P. L. Wamars te Den Haag leverèe wandbespanning Meubelstoffeerder Gerard Veldhuis te Leeuwarden werd be trokken bij de restauratie van het meubilair in de Statenzaal. Zonweringen kwamen van de Firma Wagenaar te Leeuwar den. Atis/Schilstra B.V. te Wieuwerd leverde balies, separatie- wanden en betimmeringen. De bewegwijzering en ruimte-aanduidingen werden geleverd door de Naamplatenindustrie Alreco te Leeuwarden. Het betonijzervlechtwerk werd gemaakt door de B.V. Pruis en Zn. te Bergum. N.V.B.-Vermeulen Adeling Vloeren te Leeuwarden leverde de ondervloeren en de vloerbedekking. Tenslotte zorgde het Schoonmaakbedrijf Vlietstra B.V. te Franeker ervoor, dat alle onhygiënische sporen van de jaren lange verbouwing werden weggewist. Deze brede trap van St. Anna-marmer voert naar de representatieve vertrekken.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 5