RESTAURATIE VAN STATENZAAL WAS EEN VERHAAL APART Welk plannetje u ook koestert, éérst kijken HOUTPRODUKTEN Aan de restauratie van de Statenzaal hebben o.a. meegewerkt: houtprodukten bv, houthandel/ plaatmaterialen/plafonds/keukens/ kasten/sanitair/wand- en vloertegels/parket. Zwettestraat 29 - Tel. 058-134215 Leeuwarden Een verhaal apart in het kader van de grondige renova tie van het Provinciehuis vormt de restauratie van de Statenzaal, die een jaar geleden al werd voltooid. Een belangrijk argument voor de uitbreiding aan de Twee- baksmarkt in plaats van nieuwbouw op een geheel ander punt in de stad was het verlangen van het Provinciaal Bestuur om ook in de toekomst de histori sche en buitengewoon mooie Statenzaal te blijven ge bruiken als vergaderplaats. Welnu, aan dat verlangen is voldaan; het Provinciehuis bleef voor het hart van Leeuwarden bewaard en de oude Statenzaal kreeg op een grandioze manier de oude luister terug. Gewoonlijk vergaderen de Pro vinciale Staten van Friesland twaalf of dertien dagen per jaar in deze Statenzaal, die ook werd gebruikt voor ontvangsten van het College van Gedeputeerde Staten, voor bijzondere Staten commissievergaderingen en voor recepties, zoals de tradito- nele Nieuwjaarsreceptie van de Commissaris der Koningin. In vroeger jaren kwamen Pro vinciale Staten voor hun verga deringen bijeen in het Land schapshuis op de hoek van de Turfmarkt en het Droevendal. Dit schilderachtige gebouw, pal SP naast de Kanselarij, werd in het midden van de vorige eeuw ge sloopt om plaats te maken voor de simpele nieuwbouw van het Ritske Boelema Gasthuis, dat er, ontdaan van zijn oorspronkelij ke functie, nu nog staat. In de negentiger jaren werd naar een ontwerp van rijksbouw meester J. van Lokhorst in het Provinciehuis aan de Tweebaks- markt een nieuwe Statenzaal ge bouwd, vijftien meter lang, tien meter breed en acht en een halve meter hoog. In twaalf hoge boogvensters in deze nieuwe zaal zijn in ge kleurd glas wapens aangebracht van de Friese goën, steden en grietenijen. Het houten plafond is verdeeld in twee en zeventig vakken, beschilderd met de na men en blazoenen van de ge slachten, waarvan de leden in vroeger tijd het ambt van burge meester of grietman hebbèn be kleed. Samen vormen deze de vroegere magistraat van de pro vincie. Op de schoorsteenkolom van de achterwand prijkt bovenaan het Rijkswapen met daaronder het oude en het nieuwe wapen van Friesland, gegeven door Keizer Maximiliaan. Daartussen de spreuk: "Concordia res parvae crescunt", ofwel "Eendracht maakt kleine zaken groot". Boven deze taferelen zijn acht deugden voorgesteld: Tempo- rantia (matigheid), Fortitudo (kracht), Spes (hoop), Fides (Ge loof), Charitas (liefde), Veritas (waarheid), Mansuetudo (goe dertierenheid) en Continentudo (ingetogenheid). WIERHEIT BOPPE AL Boven de tribune bevinden zich in de banderollen boven de deu ren drie Friese spreuken: "Wier- heit boppe al", "It is mei sizzen net to dwaen" en "Dy folie praet, moat folie wiermeitsje" en daar tussenin twee vrouwenfigu ren, Liberatis (vrijgevigheid) en Patricimonia (spaarzaamheid). De achterwand van de Staten zaal is aan weerskanten van de schoorsteen beschilderd met vier taferelen uit de Friese geschiede nis, ontworpen door Henrieux en uitgevoerd door Reclair: Ver ritus en Malorix in de schouw burg van Pompeji in het jaar 59, Bonifatius predikt de Friezen het evangelie, Friese edellieden tot ridder geslagen en Friezen knie len alleen voor God. Boven de schoorsteen is fragiel beeldhouwwerk in gotische stijl te zien van Te Poel en Stoltefus. In het midden de gerechtigheid met de weegschaal, de voorzich tigheid met de slang en de macht met de zuil; alzo drie symbolen van de grondslagen van het be leid van het provinciaal bestuur. Daarboven, we vertelden het al eerder, het rijkswapen met de spreuk "Je Maintiendrai" - ik zal handhaven. De Statenzaal houdt door zijn rijke symboliek de herinnering levendig aan een groot verleden, maar bepaalt tevens de gedach te bij beginselen, die van blijven de waarde zijn voor een goed bestuursbeleid. Toen het ontwerp werd gemaakt voor de verbouwing van het oude Provinciehuis moest er van worden uitgegaan dat de Staten zaal gehandhaafd bleef met be houd van zijn functie. Daarbij waren de volgende verbeterin- (Vervolg op pag. 12) Architectenbureau Van Manen en Zwart te Drachten. Bureau Bouwcoördinatie Provincie Friesland te Leeuwarden. Bouwbedrijf Westerbaan te Leeuwarden. Bronswerk, Verwarming en Airconditioning te Leeuwarden. Elektro Technisch Bedrijf Boomsma te Leeuwarden. Glazenierster Gerrie Jetten te Heerenveen. Meubilair: S. van der Vegt te Weidum. Meubileringsadviezen: Prof. Haak te Delft. Natuursteen: Jorna te Leeuwarden. Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Rayonarchitect de heer Wielinga te Heerenveen. Schilderwerken: Schilderwerken Tjepkema B.V. te Leeuwarden Schilderwerk- en glas-in-loodadviezen: de heer E. Algra te Sneek. Stichting Renaissant te Leeuwarden. Stoffering: Gerard Veldhuis te Leeuwarden. Vloerbedekking: Vermeulen Bouwstoffen te Leeuwarden. Dit is een van de taferelen aan de wanden van de Statenzaal: Bonifatius predikt het evangelie bij Dokkum.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 7