DICKVAI NDE Rl H EIJDE j R/RE KLAM E O&L iet OPSPORING VERZOCHT TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN DE VAN SYTZAMASCHOOL jozef israëlsstraatt 0 leeuwarden 058-124 1984 I adviesbureau voor reklame en publiciteit Deze foto van de vijfde klas van de Van Sytzamaschool, school 13a, is in 1926 gemaakt. We beginnen bij de bovenste rij: Aaltje Verf, Esselina van der Woude, Aaltje Jacké, Rimie Geveke, Sientje Vlietstra en Albertje van der Meer. Op,de tweede rij naast meester De Jong: Jellie Dijkstra, Okje Venema, Geertje Nannen, Ella Kaak, een Coba, Sjoerdje Landstra, Femmie Stuvel, Betty Joustra, Wieger Visser, Seinstra en Stellingwerf. Zittend de jongens Lode- wijk Dijkstra, Jacob Postma, twee onbekenden, Frits Ied?ma, nog een onbekende en Heinrich Kaak. Tenslotte op de voorgrond: een Edens, Jacob de Haan, Giezen, Karei Oppenhuizen, Jopie Stelling werf en nog een onbekende. De foto is ingezonden door onze abonnee mevrouw van der Meulen-Dijkstra te Leeuwarden. (Vervolg van pag. 4) maar zelf heb ik ook in het Vliet gelegen en ik ben er op het nip pertje uitgehaald door iemand die in de Willem Loréstraat woonde en Lange Jaap werd ge noemd - zijn achternaam weet ik niet. De namen van de jongens, die genoemd werden kwamen mij ook heel erg bekend voor, ook de naam Vriend, maar vooral Jan Stobbe; dat moet of mijn broer zijn of mijn neef, die in de Saskiastraat woonde. Johan Jor- na woonde achter ons; zijn moe der was de weduwe Joma. Wij waren toen met zeven kin deren en nadat wij verhuisd wa ren naar de Nieuw Amsterdam straat zijn er nog eens vijf kinderen geboren. Van daaruit zijn we allemaal uit gevlogen. Het ouderlijk huis staat er niet meer, maar de her inneringen blijven en soms met weemoed, omdat alles zo vlug voorbij is, maar toch ook met veel plezier, omdat dankzij 't Kleine Krantsje er ook heel veel goeie bekenden en plekjes weer te voorschijn komen. Ik hoop nog heel veel leuke dingen van en over Leeuwarden te zien en te horen. Enschede Mevr. G. Draaisma-Stobbe DOKTER DE JONG In november 1940, toen ik ne gentien was, werkte ik op het Distributiekantoor als werkster van vijf tot zeven uur. Daar ver diende ik eerst niet zoveel, zodat ik ook voor overdag nog werk als werkster zocht. Zo kwam ik in het begin van 1941 bij Dokter De Jong terecht. Dokter was toen zelf vier en zestig; zijn'vrouw was acht jaar ouder dan hij. Zij was de enige dochter vail dokter Plet, de voorganger van dokter De Jong, die zelf van komaf een arbei dersjongen was en die soms echt ruw kon uitvallen. Dokter De Jong was maar een klein mannetje met een grote hangsnor. Zijn vrouw was wel anderhalf hoofd groter en dus lang en mager. Zij kon zich erg opmaken en als ze sprak blonk er allemaal goud in haar mond. Het echtpaar had een dochter, die in Den Haag woonde en ook weer met een arts was getrouwd daar waren twee dochtertjes, toen nog maar zeven en vijf jaar oud. Dokter De Jong was ook contro lerend arts van enkele fabrieken, ik meen de Condens en Koop- mans, maar zeker weet ik het niet. Ik was er te weinig om hem veel mee te maken. Hij was niet veel thuis en wanneer hij wel thuis was zat hij in zijn spreekka mer. Hij was inderdaad een hartstoch telijk visser en zodra aan het eind van het spreekuur de laatste patiënt was verdwénen zat hij al op z'n fiets met zijn hengels en leefnet. In het bootje kwamen grote laarzen aan en bij sterke wind of in herfstweer zette hij een hoedje met banden op het hoofd. Een keer is hij met een grote snoek thuisgekomen. Nu, dat was me wat. Hij heeft hem zelf klaargemaakt en we hebben er allen heerlijk van gesmuld. Toen ik eens rode hónd had en door dokter De Jong naar huis werd gestuurd kwam me vrouw al de andere dag aan de deur met een doos gebak om me te troosten. Zij stond altijd met gebakjes klaar en als zij, een maal in de week, ging bridgen haalde zij eerst gebak voor ons in de Oosterstraat. Werd er thuis gebridged, dan kwam er gebak van Ypes of Groenewoudt of Dijkstra. Ik weet nog heel wat meer te vertellen, maar dat moet dan maar eens een andere keer. Temaard Mevr. Sytske P. Sierksma Stedehouder Onze abonnee de heer H. Wij- benga, Elkshove 16, 1862 EG Bergen NH, verzoekt opsporing van VERRE FAMILIELEDEN, die net als hij afstammen van het echtpaar Johan Christiaan Wij- benga, geboren 23 september 1844, gehuwd met Catherine Vossenberg en overleden te Leeuwarden op 10 december 1888. Johan Christiaan Wijbenga, die in Leeuwarden op de Rooms Ka tholieke begraafplaats ter aarde werd besteld, had zes kinderen van wie de vader van de heer H. Wijbenga de enige zoon was. De aanvrager zou graag meer bijzonderheden willen weten. Wie waren de ouders van J. C., waar woonde hij, wat was zijn vak en wie waren zijn ouders? „Misschien is er iemand," aldus de heer Wijbenga, „die daar stu die van maakt en dit tegen ver goeding voor mij wil uitzoeken in het Rijksarchief." Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend wor den bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 11