AARDIGE TRAPGEVEL TE VINDEN IN HART VAN DE BINNENSTAD DRAMA VAN EEUW TERUG 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG AANRIJDING Het feit, dat we uitsluitend goe de oplossingen binnenkregen op onze prijsvraag 'Leewadders, waar is dit?' van vier weken te rug, zou kunnen doen vermoe den, dat de opgave deze keer heel erg gemakkelijk is geweest. Maar toch was dat niet zo: ver schillende inzenders gaven eer lijk toe korter of langer te heb ben gezocht voor zij het gefotografeerde pand op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Poststraat ontdekten. Zo schreef ons de heer Th. Weda te Leeuwarden: „Dat is gauw gevonden denk je bij het zien van het zoekplaatje. Maar dat viel tegen. Veel van deze trapge vels, en er zijn er nogal wat, waaronder hele mooie, lijken op elkaar. Bij mijn zoekactie langs diverse straten, zag ik ook nog zeer mooie klok-top-halsgevels. Onze stad heeft nog prachtige huizen, maar je moet ze wel 'zien'. En nu mijn oplossing: het hoekpand Grote Hoogstraat- Poststraat met de gevelsteen 'In de Fette Os' - jawel met een f." „Dit pand", aldus de heer A. Radelaar te Taarlo, „is het eigen dom van de stichting 'Hendrik de Keyser' te Amsterdam en ge bouwd als slagerij. In de jaren 1965-1966 is het pand gerestau reerd en daarna ook bewoond door de architect Baart Jr., een bekend restauratiearchitect, bij wie ik zestien jaar heb gewerkt, eerst aan de Tweebaksmarkt en later nog een jaar in De Vette Os. In 1967 ben ik naar Drenthe vertrokken. In 1964 heb ik het pand i.v.m. de op handen zijnde restauratie geheel opgemeten en in tekening gebracht." ZEER BEKEND Ook de heer M. Jordan te Delf zijl kwam het gefotografeerde pand zeer bekend voor. „Ik heb hier tien jaar naast gewoond," schreef hij ons. Een van de laat ste bewoners en ook lang onze buurman was de heer A. Baart, architect, die het pand zelf heeft gerestaureerd. Helaas leeft de heer Baart niet meer." De heer Ritsko van Vliet senior te Leeuwarden noemde in zijn oplossing ook de andere buur man nog even: „Op de andere hoek is het Pannekoekhuisje, dat in 1958 door de heer Blankestijn van het hotel De Klanderij geo pend werd. De prachtige trapge vel is een sieraad in de binnen stad, bij het Klokplein, waar eens de oude Sint Jacobstoren stond. De Grote Hoogstraat is met al zijn bars wel erg veran derd door de jaren. Waren er ver voor de oorlog alleen de Shang- haibar en de bar van de heer Koster, nu zijn er bars bijna huis aan huis. Ook de bebouwing van het nieuwe winkelcentrum aan de achterkant van de Sint Ja- cobsstraat heeft de straat 'stede bouwkundig' zeer ontwricht." De prijswinnaar werd deze keer de heer D. Tielenburg, Nieuw. St. Anthony Gasthuis, Juliana- vleugel 90, Groeneweg 12 in Leeuwarden. Hij krijgt het prijs je, het boekje 'Leeuwarden, ach ja, zo was het. thuisgestuurd. Jarenlang waren de vijf vrienden kameraadschappelijk met elkaar opgetrokken en toen een van hen in financiële moeilijkheden raakte, was het niet vreemd, dat een van de vier anderen vlot de portefeuille trok en de man in nood wel even een bedrag van twee mille wou lenen. Maar zie: terugbetalen was er later niet bij en toen tenslotte het faillisement kwam, maakten de vrienden het niet zo vreemde verwijt, dat toch tenminste die twee mille op tafel had moeten komen. Het verrassende ant woord van de gefailleerde: „Had ie mar niet zo stom weze mutten om het mie te lenen. Het is vacantie en bij mooi weer zijn dan tallooze kinderen op de straat als speelterrein aangewezen. Dat deze speel plaats niet zoo veilig is als het schoolplein, is hedennamiddag ongeveer 4 uur op de Nieuwe- buren weer eens bewezen. Ze speelden zoo heerlijk 'overste- kertje', het troepje jongens, waarbij ook de 10-jarige Jopie Pietersen behoorde. Op een gegeven oogenblik stak deze jongen de straat over, verdiept in het spel, zonder te letten op de naderende auto van de firma Speulstra. Hij werd aangegre pen en overreden. Bij den heer Beckers binnengedragen, con stateerde dr. Lugtenborg, die juist passeerde, een dijbeen breuk. Naar verklaard werd treft den chauffeur geen schuld. (1931) Wanneer mensen herinneringen ophalen aan vroeger wordt nog al eens de-term-4tde-goeie-ouwe- tijd" gebruikt. Maar dat die tijd zo goed niet was weten we na- t-uurlijk allemaal. In sommige op zichten was ze zelfs verschrikke lijk. Dat - realiseerden we -ons ook weer eens, toen we in een rap port van de Leeuwarder ge meentepolitie een notitie von den over de arrestatie van twee vrouwen, die op straat waren aangetroffen, terwijl zij aan het bedelen waren. Nu kwam het bedelen in die tijd een honderd jaar terug her haaldelijk voor, maar we schud den toch wel even het hoofd, wanneer we weten hoe oud deze mensen waren, die zonder hulp van derden gewoon niet door de tijd konden komen. Wel, de ene vrouw, geboren en afkomstig van Leiden was... vijf en tachtig jaar en de andere, ge boren en afkomstig van Den Haag, zelfs acht en tachtig jaar oud. De beide oudjes werden, volgens het politierapport, "na opge maakt proces verbaal overge bracht naar de Kanselarij." Zij werden, anders gezegd, achter slot en grendel gezet. De goeie ouwe tijd... voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam er. het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858,8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3