Jou Jlet mj SCHOOLKLAS NA VIJFTIG JAAR WEER BIJEEN Friesland Bank in r/e Jien Uw eigen bank Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. SWATTE HENNY In 't Kleine Krantsje nummer 479 las ik in de rubriek 'Bijna men uit het oude Leeuwarden' over de groentehandelaar Swat- te Henny. Ik weet niet of hij nog leeft. Persoonlijk heb ik hem goed gekend. Hij was geen Leeu warder, maar kwam uit Alk maar. Wormerveer A. Miedema KINDERBOND De Kinderbond, bedoeld om kin deren gezellig, goed en creatief bezig te houden, is mijns inziens het begin van het buurthuiswerk geweest met handwerken, fi guurzagen, voorlezen en spelle tjes. Soms was er sjoelen en werden er ook prijsjes beschikbaar ge steld, bijvoorbeèld een Korff- reep van drie cent; dat was een heerlijke prijs! Eenmaal per jaar hadden we feest en dan was de slotavond in een vergaderlokaal in de Gro te Hoogstraat. Dan werd er ook voorgedragen door de kind voor hun ouders. Ook werd dan het Bondslied gezongen en een lied, dat heette: "Mijn vader had een grote hond". Oudorp Mevr. H. Smit-Groen KINDERBOND Toen ik onlangs in't Kleine Krantsje over de vroegere Kin derbond las gingen mijn herinne ringen terug en zag ik mezelf weer met mijn overbuurmeisje Alie Bouma vanuit de Kalksteeg, waar wij beiden woonden, naar de Doelestraat nummer 14 wan delen, waar we op woensdag middag voor de Kinderbond bij elkaar kwamen. Mevrouw De Bloeme-Mees was onze leidster; zij woonde op de Willemskade en haar man was chirurg. Op een van die midda gen vroeg mevrouw De Bloeme mij even naar de gang te lopen om te kijken hoe laat het precies was. Toen ik antwoordde, dat ik nog niet kon klokkijken, zei me vrouw De Bloeme, ik zal het je leren, kom maar bij me thuis. En dank zij haar wist ik al spoedig hoe laat het was. Het waren fijne middagen bij de Kinderbond, waar we altijd met het Bondslied begonnen - ik ken de woorden nog, of we het lied gisteren zongen. Ook zongen we een lied getiteld:„Vriendlijk zij ieder woord". We hebben daar in elk opzicht veel geleerd en ik bewaar fijne herinneringen aan Mevrouw De Bloeme. Leidschendam Mevr.J. G. Boer- Lemmers BEKENDE NAMEN Met veel plezier lees ik vaak de mooie herinneringen van de vele (oud) Leeuwarder abonnees van ons Kleine Krantsje. Veel namen die ik lees van de inzenders uit alle delen van het land komen mij dan weer helder voor de geest. En dan denk je, ja, dat is iemand, die ik zeer goed heb gekend. Zelf ken ik zeer veel Leeuwar ders met wie ik ben opgetrok ken, die ik in mijn jeugdjaren op school heb meegemaakt en die ik ook later in de vele jaren, dat ik hier gewoond heb, heb ontmoet. Nu lees ik weer de naam van Jac. Vriend uit Haarlem. Deze Jac. Vriend, het kan haast niet mis sen, moet de vroegere Jappie Vriend zijn. Ik ken hem van mijn schooljaren op School 13, waar hij ook over schreef. Hij staat ook nog op een foto van onze diensttijd in Steenwijk, februari 1940. Veel van de op die foto voorkomende jongens zijn er he laas niet meer, ik meen wel zes. Jappie Vriend schreef ook over Henk Luurs, die ik nog wel eens zie, evenals Jurre Reitsma en Jan Stobbe. Adani van Seyen woont, meen ik, in Heerenveen. En Jo- han Joma zie ik ook nog wel eens in de stad. De ruzies bij de familie De Vries heb ik zelf ook vele malen mee gemaakt - ze zijn er niet meer en dat geldt ook voor Sjoerd en Willem Sikma, ook zij zijn al overleden. Het waren bekende Saskiastraatbewoners. Ik laat het eerst hierbij en doe graag de groeten aan Jac. Vriend, die zich mij misschien na veertig jaar nog wel herinnert en van wie ik mogelijk nog eens iets mag horen. Leeuwarden Rinze v. d. Heide REHOBOTHSCHOOL Ik wil graag reageren op de foto van de Rehobothschool in een van de laatste Kleine Krantsjes. Daar staan de drie kinderen van de familie Nauta op en dat wa ren onze buren in de Polder straat in het oude Rooie Dorp. Hun ouders waren heel bekende Heilsoldaten. Vader Nauta was altijd op stap met de Strijdkreet en Moeder was ook naast het Heilslegerwerk een bekende verschijning als baker. Zij had dan lange jurken en schorten aan en ik zie nog voor me, hoe ze dan met een sprongetje van de fiets afkwam. Mijn ouders hebben er geweldi ge buren aan gehad en heel veel steun en liefde van hen ontvan gen. Nu, met het zien van zo'n foto, komt dat dan allemaal weer boven en ik zou het heel fijn vinden te horen Koe het hen ver der is gegaan. Voor zover ik me herinner zijn Annie en Rommie bij de offi ciersopleiding van het Leger des Heils gegaan en Hielke is in Leeuwarden gebleven. Mis schien komt er een reactie, wie weet. Van het Rooie Dorp zijn wij ver huisd naar de Saskiastraat, de zesde tegen het hek van Hum mel en zo kom ik op een brief van de heer Vriend, die schreef over zijn tijd daar. Ik heb ook gezien hoe erg het soms toeging bij die familie De Vries en er was altijd veel bekijks, maar wij wa ren toch ook heel erg bang en durfden er nauwelijks in de buurt te komen. Nu mag het heel raak lijken, (Vervolg op pag. 11) Na precies vijftig jaar zijn de leerlingen van een klas van de openbare lagere school in Hui- zum-dorp nog eens met hun on derwijzer, meester H. Zuider- veld, bijeen geweest. Van hun zes schooljaren zaten deze oud leerlingen twee jaar bij juf G. Hoogland, drie jaar bij meester H. Zuiderveld en het laatste jaar bij meester Pijnacker, het hoofd van de school. Ze waren nu twee en twintig in getal en hadden de leeftijd van rond zestig jaar - er waren ver scheidene pakes en beppes bij en meester was tachtig jaar. Er was voor deze gelegenheid een gevarieerd programma op gesteld: eerst een ontmoeting in Tivoli in de Huizumerlaan, daar na een wandeling floor het dorp, waarbij men van meester niet in de rij hoefde te lopen. Verder was er een bezoek aan de oude school. Er werden daar veel herinnerin gen opgehaald, namen genoemd van klasgenoten, die er niet meer zijn en als aandenken werd er nu nog eens een klassefoto gemaakt. Na een wandeling door het Ae- bingapark ging het terug naar Tivoli om na een aperitief deel te nemen aan de koffiemaaltijd in de vorm van een lopend buffet. Tegen vier uur kwam op deze zaterdag het eind van de reünie met een afscheid waarbij allen het gevoel hadden een unieke gebeurtenis in hun leven te heb ben meegemaakt. En dit is dan die - vierde - klas van vijftig jaar geleden. Op de linker rij Janny Renema, Willy Banda en Yke Bouma, Ynske Pander en Sietske van Dijk, een onbekende en Klaas van der Let (overl.) en Jan Eisma. Op de tweede rij: Jopie Beek (overl.) en Jan Bergsma, Pier de Graaf (overl.) en Gerben Hoekstra, Ybeltje van der Wey en Winnie Koornstra, Lore Boelens en Jittie Hoekstra, Douwe Westra, Taede Paassen en Meester Zuiderveld; op de derde rij: Froukje Haaits- ma, zus Peijken en Siepie Lu- bach, Aukje de Boer en Liesbet Postma, Jannie Poortvliet en Atje Santema, Siep Holtrop en Cor de Jong, Henk Jansen (overl.) en Jelle Zijlstra, Jan van der Zee en Jan Dijkstra (overl.) en tenslotte op de rechter rij: Andries Ozinga, Geertje van der Heide en Marie Planting, Henk ter Heegde, Henk Kranenburg en Lodewijk Scheffer, Jessie de Vries en Henk van der Land en Meester Van der Zee en Auke van der Land.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 4