HUIZUMER HERINNERINGEN VAN NA 1940 LEEWADDERS, i WAAfi IS DIT UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM HALLO HIER HILVERSUM ALS IK AAN LEEUWARDEN DENK. Het gebeuren, dat ik het 'Kwik staart' avontuur zou willen noe men, is een van mijn beste herin neringen uit de tijd na 1950. Het bestuur van de Vereniging Kleu terschool 'Huizum-West' werd in die dagen gevormd door de dames Groenewold en Weidema en de heren Abbas, Kooij en mijn persoon. De medewerking, welke het van de leden onder vond, was enorm. Het school geld werd geïnd door een werk groep van twaalf moeders, die maandelijks bij de ouders het verschuldigde incasseerden, en een groepje vaders zorgde voor reparatie van het speelmateriaal! In onze kring, gewend aan gè- meentelijke zorg voor open baar onderwijs, was deze vorm van medewerking een bijzonde re ervaring. Hierdoor gesterkt onderzocht men de mogelijkheid om te ko men tot de bouw van een perma nente vierklassige school. De ge meente, zich vertegenwoordigend in de figuur van wethouder Dijkstra, bleek een geschikt terrein beschikbaar te hebben bij de Hondecoeter- straat. Bovendien zou een deel van de bouwkosten kunnen wor den vergoed, als de vereniging zelf voor 20.000,- zou kunnen zorgen. Zo werd het stoutmoedi ge plan geboren bij particulieren een renteloze lening voor dit be drag in aandelen van 100,- te plaatsen. Tot verwondering van velen gelukte dit binnen de vastgestelde tijd. Opmerkelijk was het aantal Huizumers, dat zelf geen kleuters op school had, en toch een of meer aandelen nam. Zo herinner ik mij dat de heer Barend v. d. Veen, die met zijn toneelgezelschap in die dagen met opvoering van 'De Heide- pyk' met Liesbeth v. d. Werf in de titelrol volle zalen trok, maar liefst vijf aandelen van 100,- nam! Het plan viel bij de daarbij betrokken ouders in goede aar de, zo zelfs, dat een van hen, de bouwkundige de heer Zijlstra, met een gedurfd ontwerp voor een vierklassieke school met speel-werklokalen kwam, gele gen op een ruim terrein voor speelruimte en schooltuintjes. Het leek erop dat niets meer de bouw van een eigen school in de weg zou staan doch in april 1951 kondigde de regering een bouw- stop aan. 't Duurde tot mei 1953 voordat de aanbestedling kon plaatsvinden. De firma Pijnacker en v. d. Meulen ging aan de slag en onder leiding van architect Venstra verrees langzaam de zo begeerde ruimte. Het werd nog november alvo rens de school in gebruik geno men kon worden. In oktober was er een boomplantdag, waarbij de vaders de kans kregen boompjes te planten ter afgrenzing van het terrein. Vanuit het V.V.H. ge bouw trok de stoet kleuters voorafgegaan door het muziek korps 'Volharding' naar de in gang van het gebouw 'De Kwik staart' aan de Lucas van Leydenstraat. Op de foto ziet u de stoet vertrekken uit het V.V.H. gebouw door de Carel v. Manderstraat. En hoe het verder is gegaan? Wel, de school is nadat de Wet op het Kleuteronderwijs werd aangenomen, welke deze vorm van onderwijs van Rijkswege werd voorgeschreven, door de Gemeente Leeuwarden in 1956 overgenomen. Later werd op kosten van de Gemeente nog een speellokaal bijgebouwd. De Vereniging Kleuterschool 'Hui- zum-West' werd na beëindiging van de haar gestelde taak, opge heven. Leeuwarden H. T. ten Have Vervolg van pag. 1 een Engelse radio-fabriek die er groot belang bij had dat er juist op zondag wat gezellige muziek werd uitgezonden, want dat be vorderde de verkoop. In Enge land mocht dat niet en daarom trad dit Engelse bedrijf op als "sponsor" van een Nederlands orkest. Arie van Nierop, later bekend als VARA-omroeper, kondigde de concerten aan in het Engels en kreeg van de andere kant van de Noordzee menig complimentje voor zijn goede uitspraak van deze taal. Het AVRO-orkest stond onder leiding van Nico Treep, die ge trouwd was met de sopraan Hé- lène Cals. Bekend van deze om roep was ook de lunchmuziek van het Boris Lensky-trio (viool, cello, piano), met zang van Bob Scholte. En velen zullen zich nog het amusementsorkest van Ko- vacs Lajos herinneren. Het speelde, eveneens voor de AVRO-microfoon, muziek in de Duits-Hongaarse stijl. In de jaren dertig moest men het veld rui men voor de Amerikaans getinte "Ramblers" van de VARA, on der leiding van Theo Uden Mas- man. Het NCRV-orkest werd geleid door Piet van der Hurk en dat van de KRO door Piet Lusten- houwer. Deze twee omroepen, vooral de NCRV, deden het krachtens hun beginsel wat rusti ger aan in de amusementssector dan de AVRO en de VARA, al was deze laatste omroepvereni ging toen heel wat beginselvas ter dan nu. Wat het gesproken woord be treft, had de VARA een bijzon der populair vervolg-hoorspel. Dat was (op zondagmiddag) "De Familie Mulder", met als hoofd persoon de liefderijk in het gezin opgenomen Ome Keessie (Wil lem van Cappellen). Ik herinner me nog altijd de aflevering, waarin de oude baas naar de tandarts moest om zijn laatste tand te laten trekken. Onderweg gaf hij voortdurend mompelend uiting aan zijn angst voor deze afschrikwekkende ingreep! Hoeveel herinneringen maak ik los met dit verhaaltje over de goede oude "stoomradio"? Leeuwarden W. H. Kuipers (vervolg van pag. 8) gymnasium in dat park met die prachtige bomen. Als men na veel omzwervingen tot aan de einden van de wereld terugkeert naar de stad "waar men is kind geweest" doemen vele oude her- Amersfoort J. v.d. Linden In het begin van de twintiger jaren is deze kaart van het oude Huizum uitgegeven door een zekere "H. W." en dat zal, dachten wij, de winkelier H. Wijbenga van de Voorstreek zijn geweest. De kaart is verstuurd door Stijntje van der Veen van Achter de Hoven 224 aan de heer H. J. Nauta in Menaldum, die zij berichtte "Maandag te zullen langskomen" "Hartelijk gefeliciteerd met uw geboortedag en wil U mij even van de Halte afhalenMisschien zijn er echte Huzumers, die zich zelf herkennen op deze plaat en om precies te zijn in het begin van de zestiger jaren, dreigde er een bijzonder karakteristiek hoekje van oud Leeuwarden te verdwijen; het schilderachtige Luilekkerland. De huisjes van dit bijzondere streekje aan de Nieuwburen waren het eigen dom van de Hervormde Diaco nie, die zich meer en meer ge plaagd voelde door de stijgende lasten van het onderhoud. De eigenares wilde de eeuwenoude woninkjes wel te koop aanbieden met het grote gevaar, dat ze spoedig zouden degraderen tot pakhuisjes of autoboxen. Geluk kig stuitten de plannen op veel verzet en uiteindelijk kwamen de huisjes geheel gerenoveerd uit de strijd: sinds die tijd kunnen we het Luilekkerland weer beschou wen als een toeristische trek pleister in de stad. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat I 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antivoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. inneringen op. Die herinneringen concentreren zich op den duur maar op enkele aspecten van onze oude stad. Maar die blijven dan ook onver getelijk. Het décor van de oude stad gaf daaraan blijkbaar onuit wisbare trekken. Voor die hun jeugd daar moch ten leven blijft Leeuwarden al tijd Leeuwarden. Wat er ook moge veranderen. Voor hen blijft er tenslotte maar één stad, waarheen zij graag terugkeren, zij het alleen maar in hun dro men.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9