RECEPTIEBOEK VOL BEKENDE NAMEN - MAAR WAAR EN WANNEER WERD HET AANGELEGD? 'T KLEINE KRANTSJE Een verkleinde pagina uit het mysterieuze receptieboek. Links onder de handtekening van Pim Regnery, rechts die van Hessel Pols en Wim Riemersma. Zo nu en dan krijgt het gemeen te-archief van Leeuwarden spul len in handen, waarvan het zich moet afvragen, waarop ze pre cies betrekking hebben. Een de zer dagen werden de collecties van het archief verblijd met een felrood gekleurd receptieboek, dat een kleine tweehonderd na men en handtekeningen bevat, maar dat op geen enkele wijze aangeeft, waar, wanneer en ter gelegenheid waarvan het inder tijd is aangelegd. Omdat het archief er uiteraard graag het fijne van wil weten, heeft het de hulp van 't Kleine Krantsje ingeroepen en na deze publicatie hopen wij snel de juis te antwoorden op de brandende vragen te kunnen geven. VIJFTIGER JAREN De handtekeningen zijn kenne lijk in de vijftiger jaren gezet en alles wijst er op, dat het boek ter gelegenheid van de een of ande re horecasituatie is aangelegd. We komen er immers namen in tegen van verscheidene bekende hotelhouders uit de stad - S. J. Regnery, J. M. Koops, het echt paar Th. Buis-Verhoeve en het echtpaar A. H. Blankestijn-Bos- man bijvoorbeeld - en nog meer dan deze handtekeningen wijzen die van horecamensen van bui ten de stad - Braam van hotel Oostergoo uit Grouw en Miede- ma van De Posthoorn uit Dok- kum - op een feestelijke gebeur tenis, waarbij een Leeuwarder horecabedrijf of de eigenaars ej- van betrokken moeten zijn ge-, weest. De eerste naam in het boek was die van J. M. Kingma en dat moet de bekende bankier zijn geweest - ook de heren A. en H. Westerhuis van de Steenkolen handel Siebesma en Prins, H. Pols en W. Riemersma van het Zakencentrum Leeuwarden en J. Beetsma, plaatsten hun handte keningen, die alle goed leesbaar waren in tegenstelling tot heel wat kriebels en halen, waarvan het nooit bekend zal worden wie de producenten zijn geweest. We mogen ons dan ook afvragen wat voor zin het heeft een derge lijk receptieboek van handteke ningen te voorzien - het zou toch veel logischer zijn de na men in drukletters of althans in een leesbaar schrift in het boek te zetten, zodat men ook later nog kan weten, wie de receptie hebben bezocht. ONUITROEIBAAR Maar ja, dat zijn van die ge woonten, die blijkbaar onuit roeibaar zijn - we hebben het na een leven met veel receptiebe- zoek in ieder geval nog nooit meegemaakt, dat ons werd ver zocht de naam de plaatsen in plaats van de obligate handteke ning. Wat in het geval van dit recep tieboek treurig of grappig is - het is maar net hoe je het bekijkt - is het feit, dat we er notabene zelf ook in voorkomen, zonder dat er ook maar iets van in onze herinnering bleef bewaard - we hebben er geen flauwe notie van, waar en wanneer en ter gelegenheid waarvan we dit boek van onze naam hebben voorzien. Maar misschien weten een aantal collega's dat nog wel, want uit verschillende andere namen blijkt, dat ook de pers massaal op deze gebeurtenis is afgeko men. Zo herkenden we de hand tekeningen van Jildert Südema, Henk van der Meulen en Harry Drost - misschien hebben zij een beter geheugen dan wij. Fenno L. Schoustra voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 9810 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Deze foto herinnert ons aan het vroegere zogenaamde "Naai- en Verstelschooltje", dat eerst gevestigd was op de hoek van de Grote Kerkstraat en de Pijlsteeg en dat later verhuisde naar de Zak, een nu niet meer bestaande zijstraat van de Sint Anthonystraat. Daar werd ook deze plaat gemaakt, ons toegezonden door onze abonnee mevrouw A. Gort-Luimstra te Leeuwarden. "Het was een bijzonder schooltje" schreef ons mevrouw Gort "en het had ten doel jongemeisjes wat bij te brengen, zodat ze later goede huismoeders zouden zijn. Het ging uit van een groepje, in mijn ogen heel deftige dames, die op de Put vergaderden. Daar ben ik met mijn moeder geweest en ik ben daar ook aangenomen, 's Maandags kwam een van de dames op het schooltje en dan moesten we een versje opzeggen, dat we die week hadden geleerd. Het waren altijd versjes met de strekking, dat men goed-zuinig en eerlijk door het leven moest gaan. Wij hadden een versje met een eigengemaakt wijsje en dat ging over een meisje dat een beursje had gevonden en haar best deed om het weer terecht te brengen". Tot zover mevrouw Gort, die zich nog de namen herinnerde van de volgende op de foto voorkomende personen: de dames de La Faille, Beucker Andreae, Burg, Zeeper, Vonk, Mulder en Van der Meulen en de leerlingen Griet Goedemoed, Sientje Post, Jacoba Boomsma, een Froukje, Aafke Span, Truus Lucassen, Bettie Terpstra, Klaara de Vries, Pintje de Jong, Elske Pel, Pietje van der Veen, Griet Kooistra, Baukje de Jong, Martha Kiemel, Maaike Louwenaar, Riske Bergsma, Aafke Bouwer, Catrien van Ek, Anne Andringa en Anna Luimstra. Tenslotte meldde mevrouw Gort nog, dat de foto werd gemaakt ter gelegenheid van het huwelijk van hun juf Johanna. "Zij was toen niet zo jong meer en ze trouwde met een weduwnaar met een grote dochter". Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. vJ

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3