Q&U pfp; Friesland Bank Uw eigen bank JAC. VRIEND Jac. Vriend, die onlangs in 't Kleine Krantsje schreef, woonde zeker in de 5e Saskiadwars- straat. Had hij ook niet een zus ter Annie, die vriendin was met Sjoeke van Dijk uit de melkwin- kel? Sjoeke hebben we twee jaar geleden nog ontmoet op de reü nie van de Menno van Coe- hoornschool. Ik kan me de ouders van Jac. Vriend nog goed voorstellen; hij een lange man, zij een klein vrouwtje. Ik kan me de brand bij Hoeben ook nog herinneren. Hier is nu een straat met flats, die op het Vliet uitkomt. Over 'joodsje de Vries' zal ik niet veel vertellen, dat hebben de jongens van Riemersma al ge daan. Alleen vond ik het wel eens zielig voor die vrouw, die, wanneer haar dochter uit Am sterdam overkwam, zo trots kon vertellen, dat ze dan een fijne pan met soep had gekookt. Maar het is wel gebeurd, dat vader De Vries aan tafel zo kwaad werd, dat hij dan die hele pan soep omkeerde. Op het stuk land bij joodsje De Vries voetbalden mijn broer Fré en zijn vrienden uit de buurt in Aristides; ook hebben we daar veel buurtfeesten met spelletjes gehad. Daar denk ik nog vaak aan terug. Leeuwarden Mevr. A. Hoekstra-Oppenhuis DOKTER DE JONG. Ik heb echt gelachen om de ver halen over Dokter De Jong. Hij was ook de arts van mijn schoon ouders. Dat verhaal van de wor men in de mond schijnt wel echt te zijn gebeurd. Of Dokter De Jong dat gedaan heeft weet ik niet, maar ik heb wel een soort gelijk verhaal gehoord. Er was iemand in de winter maanden aan het vissen, toen een ander vroeg of hij al wat had gevangen. De "vrager kreeg een murmelend antwoord, waarop hij nog eens hetzelfde vroeg. Waarop de visser een handvol wormen uit zijn mond haalde en ietwat ontstemd vroeg: „Mag ik soms m'n wormen warm hou den?" St. Anna Parochie O. Lenk DE KINDERBOND Door dezen wil ik de verschillen de inzenders en inzendsters har telijk dank zeggen voor hun re- akties op het artikel betreffende de vrouwelijke goochelaar Dora Schramada, die in 1925 voor de Nederlandse Kinderbond, afde ling Leeuwarden, optrad. Voetballen op het land, bij 'joodsje De Vries' Voor de meeste verenigingen waarvoor de diverse artistes op traden ben ik niet zo geïnteres seerd; het gaat mij altijd om de artist of artiste zelf, maar als geboren en getogen Leeuwarder ben ik altijd erg benieuwd naar alles wat onze goede oude stad betreft. Bijzonder leuk te lezen, dat de heer Faber uit Haarlem zich nog een dame herinnert, die met een sprekende pop optrad. Ja, dat was Dora Schramade en ik heb dan ook veel foto's waar op zij met deze pop staat afge beeld. Misschien kan dat later nog eens afgebeeld worden. Nogmaals, hartelijk dank voor al Uw reakties. Leeuwarden Ritsko van Vliet senior Historisch Variété Archief DE FAMILIE DE VRIES In het stuk van de familie Rie mersma over de joodse familie De Vries in 't Kleine Krantsje nummer 480 staat o.a. dat Ben de Vries met vrouw en zoon in de zomer van 1943 werd opge haald. Dit is niet helemaal juist. Ben moest zich nl. met vrouw en kind melden in Vught. Ik kende Ben al vanaf de militai re dienst en vooroefeningen in 1927—1928 en, daar ik ook in de Veestraat woonde, trof ik hem daar weer. De vader van zijn vrouw Jet woonde bij hem in. Hij was gepensioneerd portier van de 'Joodse Invalide' in Am sterdam. Deze werd eerst opge haald door twee Nederlandse politieagenten. Bij zijn afscheid vertelde hij dat hij naar There- siënstadt ging, waar het volgens hem nog wel mee kon vallen Ben zelf was lange tijd vrij om dat hij metalen opkocht voor de Duitsers. Samen met ene Khan uit Amsterdam reisde hij Neder land af. Onderduiken wou hij niet, want de Verwalter van de zaak waar hij voor opkocht, een kapitein Someren, had zijn joden tot toen altijd vrij van deportatie weten te houden. Wanneer Ben en Khan in Leeu warden kwamen, gingen ze bij ons bellen naar Groningen, En schede, Utrecht en Den Haag om te horen hoe het daar was ge weest. De avond voor zijn vertrek naar Vught heeft hij thuis afscheid ge nomen van zijn kennissen. Daar hoorde ik dat de persoon, die, gezien hun nogal omvangrijke bagage, mee zou reizen naar Vught, zich had teruggetrokken. Ik heb toen aangeboden zijn plaats in te nemen. De volgende morgen, nadat het zoontje Maxie vol trots zijn nieuwe schoenen aan mijn vrouw had getoond, zijn we naar het station gelopen. Op het perron van Vught heb ik toen afscheid geno men. Het laatste bericht van hen was een, op onverklaarbare wijze bij ons gekomen, waarschijnlijk uit de trein geworpen briefje, met als inhoud: „Ben op weg naar Westerbork, Maxie heeft long ontsteking." Daarna hebben we niets meer gehoord. Oranjewoud K. A. Drexhage Ook vader Jacob Franken kon het verschrikkelijke lot niet ontlopen. Hij is al op 19 no vember 1942 in Auschwitz vermoord. Red. 't KL Kr. TREKHONDEN Met grote aandacht heb ik het artikel van Tj. Sieswerda in 't Kleine Krantsje nummer 480 over Trekhonden gelezen. Ik ken Sieswerda niet en ik weet niet, of de foto van de melkkar, die bij het verhaal was afgedrukt van hem afkomstig was. Zo ja, dan vraag ik me af, hoe hij ervan in het bezit gekomen is. De melkkar was inderdaad van de Coöperatieve Zuivelfabriek aan de Emmakade, later de L.M.I. Nu staat de Nieuwe Weme op deze plaats. De melk boer was wijlen Albert de Vries en de jongen achter de kar ben ik zelf. De foto is in 1931 genomen aan de Emmakade en ik was toen vijftien jaar. Toen ik veertien was moest ik van school en kon toen bij De Vries komen. Ik ben driejaar bij hem geweest. Toen ging hij met pensioen en nam zijn schoon zoon, een zekere Tromp, de kar van hem over. Ik ben toen bij de Lijempf geko men in de Elisabethstraat; later verhuisde dit bedrijf naar de Fa- briekssteeg. Ook daarvoor heb ik nog gereden, eveneens met een hond onder de kar. Mollema heb ik ook heel goed gekend. Hij had een hond, die, wanneer Mollema stil stond, er wel eens met de kar vandoor ging. Daarom liet hij er een rem op maken. Leeuwarden Sj. van der Schaaf JUF BAKKER In een vorig Kleine Krantsje schreef Jac. Vriend uit Haarlem over School 13. Daar ben ik in 1925 een jaar op geweest. Daar na ben ik naar School 10 aan de Keizersgracht gegaan. Van juf Bakker kreeg ik handwerkles. Zij is in later jaren getrouwd met de leraar Postumus van de Ulo en ze heeft aan de Troelstra weg gewoond. De laatste jaren, toen ze in Nijlanstate was, trof ik haar nog wel eens op de weekmarkt in de buurt en dan spraken we nog wel eens even met elkaar. Helaas is zij dit voorjaar overle den. Het was een fijne hand- werkjuf. Leeuwarden Mevr. A. Hoekstra-Oppenhuis DE DRIE DUCATONS Het artikel over De Drie Duca tons in 't Kleine Krantsje num mer 480 hebben wij met belang stelling gelezen, temeer omdat onze schoonzoon Gerlof Alves op dit boerderijtje is geboren en er met een onderbreking van en kele jaren tot zijn trouwen, voor twee jaar terug, heeft gewoond. Nu woont zijn moeder, me vrouw Alves-Sinnema er nog. Ook de grootouders van Gerlof hebben hier gewoond. De legen de was ook bij hen bekend en de steen, waarover werd geschre ven, is er nog aanwezig. Leeuwarden Mevr. H. de Haan-Klijnstra "DOMINEE" HULSTRA In 't Kleine Krantsje nummer 481 heeft mevrouw J. G. Boer- Lemmers uit Leidschendam een Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen stukje geschreven onder de titel "Dominee Hulstra". Volgens mij staan er enige onjuistheden in dit artikeltje. De heer H. Hulstra woonde destijds in de Gysbert Japixcstraat maar hij was geen dominee. Hij kon derhalve ook geen ds. voor zijn naam voeren. Dat hij prachtig kon vertellen ben ik volkomen met mevrouw Boer eens. Hij was godsdienstle raar en gaf in die kwaliteit ook les in de school, waar ik mijn elementaire kennis heb opge daan. Ook ik heb in mijn kinderjaren de Kinderkerk bezocht, maar die was toen niet in de Galileërkerk aan de Tweebaksmarkt, maar in de Waalse kerk in de Grote Kerkstraat. Ondertussen ben ik de tachtig gepasseerd en kan er dus wel wat veranderd zijn. Dit lijkt mij echter niet waarschijnlijk, omdat de Galileërkerk voor een kinder- djfnst te groot is. Wat mevrouw Boer schreef over het kerstfeest in deze kerk is volkomen waar. Ook ik heb daar verscheidene kerstfeesten mee gemaakt. Leeuwarden ALLE FEITEN Joh. de Jong Met belangstelling neem ik steeds kennis van "Alle feiten, die u in 't Kleine Krantsje op een rijtje" zet. Als (amateur)brandweer-histori- cus viel mijn oog direct op de af beelding van de Stoombrand- spuit. Ik meen hierin te herkennen een spuit van het En gelse fabrikaat "shand mason" bouwjaar 1881, prijs destijds (Vervolg op pag. 9) Jongens, wat een vermaak: visjesvangen bij de Drie Ducatons.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 4