STRAAT GENOEMD NAAR KLEINSTE FRIESE MAN JAN RIEMERSMA DE FRIESE FAKIR 'KLAINE GERRIT' IN MEMORIAM Een kleine tien jaar geleden heb ben we in 't Kleine Krantsje uit voerig bericht over een geboren Fries, die in zijn tijd algemeen werd beschouwd als de kleinste man van Nederland. Gerrit Kei zer was zijn naam en veel oude ren uit het Bildt, waar Gerrit werd geboren en ook overleed, zullen zich hem als „Klaine Ger- riet" herinneren. De heer Keizer die leefde van 1874 tot 1946, moet een lengte hebben gehad van zesennegentig centimeter en daarmee stak hij nauwelijks boven de tafel uit. Schoon aan de haak woog hij op z'n zeventigste niet meer dan vierenveertig pond - een krach tige kerel tilde hem zo met één hand omhoog. LOOSDUINEN Wij werden nu wéér aan Kleine Gerrit herinnerd, omdat er in juni in Loosduinen, waar hij ook heeft gewoond, een straat naar hem is genoemd. „Kleine Kei zer" heet die straat met ter ver duidelijking het onderschrift „G. Keizer, 1874 1946, kleinste man van Nederland". Een van onze abonnees, me vrouw J. Pannekoek-de Roos uit Loosduinen, was zo vriendelijk ons een exemplaar te doen toe komen van De Nieuwe Loos- duinse Krant, waarin van deze straatnaamgeving melding wordt gemaakt het blad brengt twee foto's, waarop we kunnen zien, hoe de nieuwe straatnaambor den worden aangebracht en bo vendien een plaat, die we zelf ook al eens hebben gepubliceerd en waarop we Klaine Gerriet als bokser tegenover een reus zien staan met als bijschrift: „Hoe Nederland zijn neutraliteit hand haaft" deze foto moet in de opgewekt heeft gezien. Hij was, zeggen zij, zo fleurig als een bij, hij hield als geen ander van een goed glas bier en hij had een helder oog voor de schoonheid van de vrouwen. „Sommige dik ke boerenmeiden namen hem wel eens op de schoot, maar dat kon niet eerlijk lije. Klaine Gerriet wordt geïnter viewd door de bekende sport verslaggever Tom Schreurs. "Laten we het zo maar doen" dacht de radioreporter. mobilisatietijd in de eerste we reldoorlog zijn gemaakt. In 1880, toen hij nog maar zes jaar oud was, werd Kleine Ger rit al voor het eerst door zijn ouders te kijk gezet en wel op de kermis in Groningen. Veel later, toen hij tegen de twintig liep, begon hij zijn kleine gestalte professioneel uit te buiten en zo kwam hij in steden als Antwer pen, Parijs, Londen, Bremen, Leipzig, Berlijn, Breslau, Praag, Wenen, Brussel, nou ja, noem maar op. Ook maakte hij twee reizen naar Amerika om er in circussen op te treden en het is daar gebeurd, dat Gerrit tijdens een optreden de stem van zijn moeder hoorde van achter het gordijn - zonder dat de zoon het wist was moeder hem achterna gereisd. „Dér is ons mim" riep de artist plotse ling uit en zonder zich te beden ken rende hij van het podium af en vloog hij naar zijn moeder toe. Terug in ons land kwam Gerrit Keizer in Loosduinen terecht, waar hij boekhouder werd op de groenteveiling. Toen hij al over de zeventig was keerde Klaine Gerriet naar zijn geboortegrond terug. Hij vestigde zich ten huize van een broer in Oude Bildtzijl, maar daar hebben de mensen zich niet lang meer kunnen ver bazen over de uitermate kleine gestalte van deze provinciege- noot: vrij spoedig kwam hij te overlijden. Veteranen uit het Bildt herinne ren zich Klaine Gerriet als een bijzonder plezierige man, die men nooit anders dan als zeer Jan Riemersma, „de Friese fa kir" uit Grouw, werd geboren op 3 april 1913 en stierf „in het harnas" op de vierde mei van dit jaar. Hij trad niet veel meer op, maar deed op verzoek nog wel recherchewerk. Ook heeft hij zich nog beziggehouden met de zaak Heineken. Op de avond van de derde mei trad Jan op in een besloten kring, „omdat hij het niet laten kon". Tegen negen uur werd hij niet goed en verzocht hij om een onderbreking, maar het werd er ger en toen is hij naar het zieken huis gebracht. Hij had al meer hartaanvallen gehad en hij moest zich zeer in acht nemen. Vreemd is het, dat de klok bij hem thuis ook om vijf voor ne gen bleef staan en vreemd is het dat Jan Riemersma tegenover fa milie en kennissen uitspraken had gedaan, waarvan we nu we ten dat ze op zijn einde wezen. GEBOREN EN GETOGEN De geboren en getogen Grouw- ster trad al met achttien jaar op. Hij deed dit dikwijls in combina tie met de - eveneens Grouwster - goochelaar Bergini, omdat hij zelf niet zo bespraakt was. Later heeft hij verschillende impressa- rio's gehad, die ook als spreker fungeerden. Mijn zoon, Ritsko junior, heeft dit ook een tijdje gedaan, nadat de artist vanuit Australië voor kortere of langere tijd naar ons land was terugge keerd. Na de dood van zijn va der is hij voorgoed in Grouw ge bleven. Jan Riemersma was internatio naal erg bekend. Voor hij - in '50 - naar Australië ging trad hij ook landelijk op. Zij repertoire verschilde enigszins van dat van Kara el Hammed, die ook lande lijk werkte. Maar Kara was be kender in onze provincie, omdat hij voor 1940 iedere donderdag avond in de Groene Weide op trad. Toen was Jan Riemersma al lan delijk bezig en dus meer van huis. In Australië mocht hij zich eveneens in een grote populari teit verheugen, ook al door op tredens voor radio en t.v. Zelfs werkte hij mee aan een film, „The third eye". Maar was hij in zijn hart toch een zo op en top Fries om telkens weer naar hier terug te keren? Ik heb veel gesprekken met hem gehad, waaruit zijn mening bleek, dat veel mensen bij het ouder worden terugkeren naar hun jeugdjaren en jeudherinne- ringen. Het succes van 't Kleine Krantsje is daarvan trouwens het bewijs. Douwe Andries Bijlsma, onze bekende boeienkoning en acro baat, die zich ook „de Friese fakir" noemde, heeft mij eens het verhaal verteld, dat Jan Rie mersma getroffen werd door een punt van een sabel van Douwe's ladder. De sabel, wat onhandig aangebracht, schoot los en ver oorzaakte slechts een klein wondje, maar toch viel de ge troffene flauw. Na een behande ling met koud water zei Bijlsma het bewijs te hebben, dat ook een fakir kwetsbaar is. De beide wondermensen hebben elkaar dus ook goed gekend. Het is in september 1940 ge weest, dat ik Jan Riemersma voor het eerst zag optreden, in Spoorzicht van de familie Caste- lein. Er speelde een band onder leiding van Arnold Brinkman, „The scarlet Pimpernels" (later moesten ze „Rode Pimpernels" heten!) en er was een Weens danspaar en een zanger uit Roe menië. Ik was toen zestien jaar, reeds amateur-goochelaar en „wild" van variété. Omdat ik me alleen nog wat „skrütel" voelde ging ik er heen met een bediende van onze zaak, maar ik ontmoette er een kennis, die ik moest verzoe ken om thuis vooral niet te zeg gen, dat ik naar dergelijke we reldse vermakelijkheden ging. GEWELDIG Jan Riemersma was "tadellos" in rokkostuum. Hij bracht telepa thie, hynnose, massa-suggestie, blindlezen en katalepsie. Het was geweldig en ik zie het nog, alsof het gisteren gebeurde. Het maakte een grote indruk op me, maar ik wist toen nog niet, dat ik later nog honderden wonder mensen zou ontmoeten en er mee zou werken. Het blad „Fen fryske Groun" heeft van die voor mij onverge telijke avond een fotoreportage gemaakt. Heeft iemand van de lezers nog zo'n exemplaar? Dat is dus vijf en veertig jaar geleden. Jan Riemersma is er niet meer. Hij was de laatste van de Friese "wondermensen", die optraden in een tijd, toen mu ziek nog muziek was en artiesten nog artiesten waren. Dat Jan Riemersma na een druk en veel bewogen leven moge rusten in vrede.. Leeuwarden Ritsko van Vliet Senior Historisch Variété Archief Jan Riemersma, de Friese Fakir, onder hypnose: zo plat als een plank op twee stoelen. Het publiek be grijpt er niets van.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 5