GESPREKKEN OP DE LEE W ADDERS, WAAJ* IS DIT STADSNIEUWS VAN VROEGER SCHEEPSBRANDJE Bij de brug wille ons maten weer es wat dieper dolle. Met as uut- gangspunt de fekaansjehouwe- rij. Is ut leuk om met je kienders en kleinkienders op fekaansje te gaanMuite jou in de fekaansje je dagélükse levenspatroon an- houwe of mutte jou daar es een paar weken uutstappe kenne? Gaan der mar an staan. Marten is der niet (just: karrafan seun) mar de Tureluur komt weer es langs en dus weer sterke ferha- len in ons klubke fan Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wie- be Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman en as eregast Loade- wiek de Tureluur. Minne Mager: Je kanne suver merke dat ut wat fekaansietied is. Wat minder meensen op 'e diek, en wat minder autos. Wij binne oek krekt werom. Sjouke Sukerslak: Ja, we misten jou al een dag of wat. En de dokters sette dat in de krant: afwezig fan die datum tot die datum. Mar Minne niet; dat mus ten wij mar ruke. Fokke Vutman: Ho, ho, ik hew fleden week nog seid dat Minne met fekaansie was. Mar ik wist niet presies meer waar hene en hoe lang. O, naar Gaasterland. Ja, 't is oek soa. Wiebe Poatsje: Daar kon Marten oek wel es weze. Hèt sien seun daar de karrafan niet? O, heden, feul ferder? Waar? Bij Harder- wiek in 'e buurt. De kienders wuden seile. Nou ja. Tabe Ruutsje: Ja, die kleinkien ders wurre oek al weer aardig groat. een wonder dat se nog met de ouwelui met wille. Fan mien kleinkiendders niet één meer. Ik had fannemorren nog een kaart uut Portugal. Minne: Ik hew mar gien kaarten stuurd. Trouwes, ik wist de post- koade fan de brug oek niet. Klein grapke. Kunde fan ons sa- ten bij Ouwemirdum in 'e buurt. En die hadden seid: as jim sin hewwe kom mar een weekje langs, dat soa doende. Wiebe: Dat mut dan oek goed falie as jou met freemd op fe kaansie gane. met femilie trou wes oek. Wij hewwe oek wel es fut weest met de seun, en met de dochter wel, en alles goed en best, mar nou ja. Fokke: Ik sien dat soa: de frou- wen mutte goed opskiete kenne. Met eten sus en soa, en gewoan- ten dit en dat en al soa meer. Dan binne jou al een heel end hene. waar of niet? Tabe: Jou hewwe oek sinnige kerels. Soa en niet anders. Ons Bouke is een noflikke man. Mar de man fan mien suster is soa sin- nig as een barg. En allemaal faste gewoanten. Daar wiekt ie niet fan af. Sjouke: Ik wil wel eerluk weze, ik bin oek wel wat soa. Morrus op tied broadete. As de nijsbe- richten fan acht uur weest binne, naar de doas. Dan gaan ik mie skeren. Om tien uur blokertied. Twee kopkes met een stukje koek. Minne: As ik tuus bin, loopt ut oek ongefeer soa. Nou nee, ik hoef niet alle dagen. Ik slaan wel es over. Mar as ik soa fut bin, och dan fien ik ut best. Je fietse een heel klein loopke en dan even koffiedrinke. En warm ete soa 't uutkomt. Wiebe: Minne is oek weer wat jonger as wij. Die skikt em oek gauwer. Enoch foor een paar da gen gaat dat wel, mar 't is mie oek gauw te druk an 'e has. kop. Tuus is 't rustig mar die jongelui hewwe altied wat te haffelen en te snateren. Fokke: Met een man of fier fan soawat de selde leeftied, dat is 't mooiste. Es hier en daar hene. Wat lekker ete en drinke. En savus wat kaartspeule en es even proeve. En wij hou we fan reizen. Och heden, kiek daar es, de Tu. Loadewiek de Tureluur: Goeien- dag mannen. Daar bin ik es weer. Hoe is 't hier? Een, twee, drie. O, ik mis die lange druif. Die sit weer in de karrefan fan sien seun tureluurluk. Waar of niet? Tabe: Dat hest goed raden, Loa dewiek. Dat doet ie oek al jaren en jaren. Hij moppet dan wel es, dat ie sien kop soa faak stoat, mar hij gaat altied weer. Och, en 't is mooi an 'e pries, mut je denke. Tureluur: En dat past ons soort meensen wel. Want we houwe niet feul over an't end fan 'e maand. En ons fekaansiegeld wil anders oek wel fut. Temeensen soa gaat ut ons, en wij hewwe KD Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders wan, is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat I. 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd. anders wel leerd om met een bitsje toe te kannen. Minne: Jim hewwe nog es son bustocht metmaakt fan die Frie se Festivalliteiten niet? Ja, kunde fan ons waren oek met. En se fertelden dat jou met doen wu den an daanserij of soa en toen slaande ruzie kregen met de gids of de sjuffeur. Tureluur: Dat klopt as een swe- rende finger. In 't programma saten demonstraassies fan daan- sen. Och eerst wel een aardig poèpke meziek en wel leuk UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM ^itxtkó miffv brwf ïlZTyyt'Jv zctfê s4art c2/ {kn/vljc Aiesïb, m<€ra£! Deze fraaie ansicht in kleur kon omstreeks 1910, 1911 als een speciale groet uit Leeuwarden verzonden worden en we nemen aan, dat de kaart tegelijkertijd uit honderd andere Nederlandse plaatsen kon worden verstuurd, maar dan met telkens een ander stadsgezicht er op. Voor onze stad koos de uitgever voor een niet zo heel erg originele foto van het Stadhuis op het Raadhuislein, maar misschien heeft hij gedacht, dat dit ooit nog wel eens de plaats van een bepaalde huwelijksvoltrekking kon zijn. Het kreupelrijm op de kaart zegt dan ook: "Wat straks mijn brief u zeggen zal? Aan u denk ik steeds, overal!" daansen. mar toen gongen se soa nuver swaaien en meneuvels maken, dat ik sprong der tussen en riep: Dit is gekansteken. Hop- sakee, een polka of de boereplof, tureluurluk! Wiebe: Hoe is dat beteerd, Tu, eh. Loadewiek? O, eerst wat andere lui oek met doen, mar toen mocht ut niet. Wie kon jim suks ferbiede? Tureluur: Son stuk reisleider, die altied mar boerefries ouwehoer de. Nou oek weer: Ut mat uut weze. Stoppe. Die meensen doense en wij net. Mar ik sei: ik ken u niet ferstaan. Hèt u mus- kien op skoal oek fetsoenluk in 't Nederlaans praten leerd? Fokke: Jonge, jonge, dat gong oek ruug genoeg niet? Wat sal die kerel kwaad weest hewwe. En bin jim oek stopt? Tureluur: Die fent was duvels. Mar ik riep: eerst nog de polle- naize. En ja, de meesten deden met en de meziek speule fan Hoeperdepoep en soa. En die leider brulle: Allegjerre in 'e bus. Mar ik sette in: we gaan nog niet naar huis. Nou ja, we binne we weer tuuskomen fanself, mar hij gaf an 't end eikeneen een han, mar mij niet. Toen dee wel duud- luk blieken dat ut een suurtsje bij de boadskappen was tureluur luk!! Vlga Hedenochtend om kwart over 8 ontstond in de machinekamer van het vrachtschip 'Onderne ming', kapiteit H. Parman, lig gende aan de Sneekerkade, een begin van brand, vermoedelijk ten gevolge van het ontploffen van een brandende benzinelamp. De uitstroomende benzine was in brand gevlogen. De brugwachters van de Ver- laatsbrug koppelden spoedig een slang aan op waterleiding en bluschten het vuur, zoodat de brandweer niet behoefde te wor den gealarmeerd. (1930)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9