GEMAKKELIJK VOOR DE EEN MOEILIJK VOOR EEN ANDER 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG De foto van het rijtje huizen, afgedrukt in het voorlaatste nummer van onze krant in deze rubriek "Leewadders, waar is dit?" is natuurlijk door veel lezers op slag herkend. De kreten "niet moeilijk deze keeren "simpel op te lossen" kwamen dan ook weer herhaaldelijk voor, maar zo lag en ligt het vanzelfsprekend niet voor ieder een. Wat de een onmiddellijk herkent blijft voor de ander een vraag en dat is ook het leuke van deze "zoekplaatjes": wanneer het zo zou zijn, dat er iedere veertien dagen geen enkele foutieve oplossing binnenkwam, was er niet zo veel meer aan. Ook nu hebben niet alle inzen ders een even goed oog op de si tuatie gehad in tegenstelling met - bijvoorbeeld - de veronderstel ling van de heer G. A. Andringa te Leeuwarden, die ons schreef: "Er komt deze keer niet één fout antwoord binnen dacht ik." Zelfs wanneer we "Emmakade zuidzijde" en "gebouw van de waterleiding" ditmaal maar goed rekenen en als schrijf foutjes be schouwen, blijven er toch nog inzenders over, die er duidelijk naast waren deze keer. Zo dacht de heer J. M. Paarde- koper te Leiderdorp aan de W.C. Van Munsterschool in de Leeu werikstraat ("Het blijft moeilijk als je het niet even kunt contro leren, maar een andere oplossing zou ik niet weten") en de heer Ben S. Postma te Alkmaar be richtte ons zelfs met veel ent housiasme: "Deze kans mag ik me niet voorbij laten gaan. U beeldde het huis af, waar ik om streeks 1925 gewoond heb: Em makade 48, het bovenhuis bo ven de loge van de IOOF, the Old Fellows". ANDERE KANT Maar. al was het dan wel degelijk de Emmakade, het was niet de zuidzijde van deze straat, die wij hebben afgebeeld, maar de noordzijde met o.a. het pand, waarin later het Provinciaal Electriciteits Bedrijf zich zou vestigen. "Als kinderen liepen wij daar vaak langs en dan vertelde mijn moeder altijd, dat ze daar vroe ger gewerkt had in een huis met een rood afdakje boven de deur. Daar woonde toen dominee Groot Enzerik; vandaar dat later nog iedereen mijn moeder kende als "Anne van dominee" aldus onze abonnee de heer J. Brants- ma te Sittard. "In het eerste woonhuis" schreef de heer mr. H. S. Bekius te Hel- voirt, "woonde in mijn jeugd de familie Kummer. De heer Kum- mer had een functie bij het P.E.B. Drie kinderen had het ge zin als ik me goed herinner, Meta, die zo goed kon toneelspe len, o.a. in de bekende door mej. Rens Douma geregisseerde to neelstukken, in Zalen Schaaf uit gevoerd op de schoolfuiven van het Stedelijk Gymnasium. Dan Lies en tenslotte Jan Kummer, bij wie ik in de klas zat op School 12 aan Achter de Hoven". "Op deze plaats, bij het P.E.B." aldus herinnerde zich de heer J. Vriend te Haarlem, "kreeg ik mijn eerste bekeuring. Ik ben jarenlang loopjongen geweest bij de kruidenier Dröge op de hoek van het Naauw en de Grote Hoogstraat. Wij hadden veel uit brengklanten, zo ook op de Em makade op nummer 65, de fami lie Bosma. Nu gebeurde het eens, dat ik niet met een volle mand met boodschappen bij de stoep op kon komen en dus reed ik die laatste vijf en twintig, der tig meter via de oprit, die voor het P.E.B. gebouw lag. Prompt echter kwam "Napoleontsje" achter mij aan en hij gaf me een "bonnetje". Later, op het Kan tongerecht, werd het zevenvijf tig boete, maar na veel gepraat en omdat mijn vader werkeloos was, kostte het mij mijn zakgeld van een week, namelijk vijftig cent. Dat is nu al vijftig jaar geleden, ik was toen vijftien jaar". Voor sommige inzenders was het beantwoorden van onze vraag kinderspel, omdat zij zelf op het P.E.B. hebben gewerkt. "Ik heb er twee jaar, van 1932 tot 1934, op kantoor gezeten" schreef me vrouw F. Luimes-Kalsbeek te Al melo "en ik" aldus de heer W. Heerema te Leeuwarden, "ben dat gebouw van 1929 tot 1943 duizenden keren in- en uitge gaan. De voorgevel deed meer vermoeden dan er in werkelijk heid achter zat: een povere in richting, zeker in vergelijking met kantoren van deze tijd. De panden nummer 55 en 59 er naast, waren dienstwoningen van respectievelijk de bedrijfsin- genieur en de hoofdboekhouder. In 1943 kwam de oostelijke vleugel van een nieuw kantoor gebouw gereed en werd het pand nummer 57 in gebruik ge nomen door de bezetters, die er niet veel activiteiten in hebben uitgevoerd. Het duizendjarig rijk bleek toen al niet meer zo hecht en begon scheuren te vertonen. Vele Duitse militairen en meelo pers werden naar het oostfront gedirigeerd, weinigen kwamen terug. Het pand nummer 57 ver dween, toen van 1966 tot 1968 op o.a. die plaats de westelijke vleugel van het nieuwe kantoor werd gesticht. Het toen nieuwe kantoor is intussen ook alweer verlaten en sinds 1983 is het kantoor van het (nu nog) Provin ciale Electriciteitsbedrijf geves tigd aan de Melkemastate. Ik ben er niet zeker van dat dit gebouw ook veertig jaar met de electrici- teitsvoorziening zal zijn verbon den - met de fusieplannen weet je het maar nooit". Tot zover de heer Heerema, die er in een post scriptum nog aan toevoegt, dat de oliefantjes, ter weerszijden van de poort, die destijds ter plaatse werden ge beeldhouwd, in 1966 zorgvuldig zijn opgeborgen en nu weer ver werkt zijn in de gevel aan de Melkemastate. Interessant is het ook, wat onze abonnee mevrouw Gerdes Oos- terbeek-Eisma uit Leidschendam ons schrijft over dat eerste P.E.B.-gebouw: "Het is het huis dat de heren Koerse hebben la ten bouwen. In het huis links woonde de heer Aldert Koerse en rechts zijn moeder, een al oude dame. Zij hadden een huis en een pakhuis aan het Vliet en een hele mooie winkel op de hoek van de Kelders en de Min- nemastraat. Het was een zaak in porselein, aardewerk en kristal. POTSCHIPPERS De potschippers kwamen met hun scheepjes nog voor de wal aan de Emmakade. Het huis is aan het P.E.B. verkocht en Al dert Koerse is toen naar Den Haag gegaan, terwijl zijn broer Nico de zaak overnam en zich in twee huizen aan de Alma Tade- mastraat vestigde. Met een ande re meneer uit Leeuwarden heeft Aldert nog een woningbureau geopend aan de Vlamingstraat in Den Haag; dat bureau heette Fri- sia en de naam bestaat nu nog". Tenslotte is het aardig nog even de inzendingen te vermelden, die ons bereikten van ver over de grens. Onze abonnee me vrouw M. K. Spur-Alberts stuur de een oplossing in vanuit Ber lijn en onze abonnee de heer P. A. ten Thije deed dat "Per lug- pos" vanuit Zuid-Afrika. Nu de winnares van het prijsje, een exemplaar van het foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het. dat werd me vrouw M. de Vries-van der Brug, Meezenstraat 4 te Leeuwarden. Het zal wel niet vaak voorkomen, dat een huis tijdens z'n hele levensduur wordt bewoond door één en hetzelfde gezin. Dat kan wel gezegd worden van dit pand, dat aan de Poppeweg heeft gestaan. Het is in 1912 gebouwd door de timmerman-aannemer Van der Meer uit Wijtgaard voor zijn schoonzoon Ids Witteveen, die het direct na het voltooien betrok. Toen het huis in 1965 werd gesloopt woonde het echtpaar Witteveen-Van der Meer er nog steeds. Zou hier sprake zijn van een "record" of zouden er meer gezinnen in Leeuwarden zijn, die op een dergelijke langdurige bewoning kunnen wijzen? voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302. Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk - abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 3