LEEWADDERS, WAAR IS DIT BIJNAMEN UIT HET OUDE LEEUWARDEN NARE HERINNERINGEN AAN WAARDELOZE SPOORWEGOBLIGATIES Rafles Iemand uit de Boterhoek Ramona Een vrouw met zeer lang haar. De jongens zongen: „Ramona, wat stink je weer naar boerekool." Roek, De Rooie Hannes Was boodschaploper voor karrijders. Verkocht ook wandelstokjes op de kermis. Woonde Hoeksterachterom. Skapeskeerder, De Was eigenlijk schoenmaker, maar ook barbier. Nam zijn gereedschap mee naar de kroeg. „Za'k die even ske- re?" Verdiende zo weer een stuiver voor een borreltje. Skeukerige Johannes „Zeven broeken nog gien bil len". Slingerbiele, De Harmonicaspeler uit de buurt van het Vliet. Werd een on telbaar aantal malen gever baliseerd voor het muziek- maken zonder vergunning. Een paar maanden geleden heb ben we in 't Kleine Krantsje een verhaal gehad over het verzame len van Russische spoorwegobli gaties. Een van onze abonnees, de heer S. D. Feenstra uit Gou- Snorrewiets Is straatwiedster in gemeen tedienst geweest. Liep op ou dere leeftijd altijd met de sleutel in de hand achter de muziek aan. „Wiets ma'k even op je fiets?" zong de jeugd, maar Wiets heette ei genlijk Siets en zij had geen fiets. Zij leefde van 1890 tot 1956. Speur, De Swat geel „Was altijd swat en geel om het hoofd." Bekende figuur, die zich graag aanbood om op auto's en fietsen te passen. Beter bekend als Willem of Swatte Willem. Swatte Trien Uit de Wolvesteeg. Taartsjevreter, De Tango, De Woonde op de hoek van de Haniasteeg en het Ruiters- kwartier. Een klein kereltje; zat met de mattenklopper de jeugd achterna. turn, was er in korte tijd in ge slaagd een aardige collectie op te bouwen enthousiast vertelde hij ons over zijn nieuwe liefheb berij. Dat dit verhaal ook aan pijnlijke Tsjieng boem Voluit: Tsjieng boem Tinus inne mast Tuunpliesje, De De kleine agent van politie Fetter was aan het eind van zijn loopbaan wachter in het Rengerspark. „Pliesje Fetter gaat voor alle jonges oppe kletter." Uuthangbord, Het Een sigarenmaker, die ook aanspraak mocht maken op de fraaie naam De luxe kur- ketrekker. Vetpanne, De Een onderwijzer van de Leeuwarder Schoolvereni ging, die een zwarte bolhoed droeg. Vrouw snorke Vrouw zonder schaduw, De Nogal aan de tengere kant. Zuurkoning, De Een joodse koopman, die ook jaren op de markt heeft ge staan. „Niemand verkocht zulke heerlijke zure bommen als hij." zaken deed herinneren bleek ons uit een brief van een andere abonnee, mevrouw J. Menger- Mollema te Leeuwarden, die ons het volgende berichtte. "Het artikel over de Russische obligaties riep bij mij een paar zeer dramatische herinneringen op. Mijn ouders hadden een boerderij in een dorp in Fries land en mijn vader huurde land van een bepaalde familie. Toen deze familie het land zelf wou gebruiken moest mijn vader er af, waarna hij omstreeks 1914, 1915 de mooie boerderij ver kocht. Vrienden van mijn ouders advi seerden mijn vader voor het ge ïncasseerde geld obligaties te ko pen van de Russische Spoorwegen. Die gaven 6% ren te en je kreeg aan rente in Ne derland toen maar 2V2 procent. Eerst wilden mijn ouders het niet, maar na een hele dag bab belen gaf mijn vader zich gewon nen. Dus werden er obligaties gekocht. Maar eenmaal werd er daarna een bonnetje geknipt en toen vond in Rusland de revolutie plaats en. al het geld van mijn ouders was weg." Dergelijke drama's zijn er, dach ten wij, veel meer gebeurd en dat het nog tragischer kon gaan schreef mevrouw Menger ons in deze zelfde brief. "Een paar dagen na het drama met mijn ouders voltrok er zich een tweede tragedie en wel in Deinum, waar het dominees echtpaar Swart zich verdronk, een dochter nalatende. Ook zij hadden de ongelukkige papie ren. Mijn ouders waren er zeer van onder de indruk, daar de dominee en zijn vrouw voor zie ken en minder bedeelden zeer sociaal voelende mensen waren geweest." BEVESTIGD Tot zover mevrouw Menger- Mollema, wier indrukwekkende verhaal betreffende het domi neesechtpaar bevestigd werd door een abonnee van over de negentig; hij zat in die tijd 's middags als scholier van buiten de stad in een "overblijflokaal" aan de Willemskade, samen met de dochter van dominee Swart. Op het oude kerkhof van Dei num hebben wij overigens niets kunnen vinden, dat nog herin nert aan dit ingrijpende drama, dat toen in Friesland een diepe indruk moet hebben gemaakt. UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM Deze kaart mag dan te voorschijn zijn gekomen uit Grootmoeders Ansichtenalbum, een echte prentbriefkaart was dit toch eigenlijk niet. Het was meer een reclamekaart, al kon ze wel verzonden worden, wat in dit geval niet is gebeurd; Oma heeft de kaart wellicht van de bakkerij gekregen en bij haar verzameling in het album ondergebracht, "Wij eten brood van Excelsior" zegt dit weldoorvoede stel en toen de kaart, natuurlijk door Excelsior zelf, werd uitgegeven kon men daarvoor nog op het Oldegalileën terecht. Maar dat kan nu ook al niet meer; zo zal, als we maar een beetje geduld hebben, alles veranderen in de loop van de tijd. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij zen exemplaar van het boekje "Leeuwarden ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 9