AANBIEDING SCHWEIGMANN KINDERKLEDING HONDERD JAAR GELEDEN OPGERICHT EERSTE 'DUITSE' TEXTIELWINKELS EXTRA VOORDELIGE Slechts fl. 37,50 Abonnement op 't Kleine Krantsje vanaf nu tot 1 januari 1987 (zeven en tachtig) Giro 98 10 62 tnv 't Kleine Krantsje Leeuwar den met vermelding: NIEUWE ABONNEE (vervolg van pag. 8) daad een tweede vaderland von den, besloten de textiel toch trouw te blijven. En de tijd gaf hen gelijk: terwijl de winkel van Sinkel ten onder ging en de deuren van het bedrijf in Leeuwarden in 1892 sloot, kwamen er steeds meer in Leeu warden gestichte textielzaken tot bloei. Toen er omstreeks de laatste eeuwwisseling aan de trek van de Hannekemaaiers naar ons land een einde kwam waren er in onze stad al één en veertig za ken van kooplieden, afkomstig uit het Duitse grensgebied. En op dat moment waren de Leeuwarders al volkomen ver trouwd geraakt met namen als Brenninkmeijer, Covers, Dront- mann, Flottow, Heeger, Hotho, Kahler, Kuhlmann, Lampe, Schweigmann en Voss. Wanneer we zien naar de tegenwoordige generatie van de Duits afstammende koop lui valt natuurlijk in de eerste plaats C A Brenninkmeijer op, die het presteerde een wereldconcern in confectie op te bouwen met vestigingen in Nederland, Duitsland, België, Engeland en de Verenigde Staten. Daarnaast zijn er ook anderen, zoals de fa milie Schweigmann, die dit jaar het feit herdenkt, dat de kinderkledingzaak honderd jaar geleden werd opgericht. In opvolging de vierde generatie behartigt nu al met ent housiasme de kindermode, die we nu jeugdmode noemen. Het was Margaretha Maria Schweigmann, geboren V.d. Borg, die in 1885 als een en twintigjarige jonggehuwde vrouw van August Clemens Schweigmann op de Wirdumer- dijk naast het restaurant De Beurs haar eerste winkel in baby- en kinderkleding opende. Haar man, die firmant was van de Gebroeders Schweigmann deed toen al jaren zaken in ma nufacturen met zijn broers in het pand Wirdumerdijk 24, waarin nu Van Daal Meyer gevestigd is. De baby- en kinderkleding groeide uit en verhuisde naar de Wirdumerdijk 29, naast de Cine mabioscoop en later, in de derti ger jaren, naar het pand Wirdu merdijk 24, nadat de tapijtzaak August Clemens Schweigmann, de grootvader van de fam. Schweig mann, richtte met zijn broers de Gebr. Schweigmann op, die uit groeide tot de woninginrichtingzaak aan de Nieuwestad. Gebroeders Sweigmann van hier verhuisd was naar de Nieuwe stad 162-164, de oude C A zaak, om hun telkens om meer ruimte vragende artikelen te kunnen showen. TWEEDE GENERATIE Bij de overgang van de baby- en kinderkledingzaak naar het pand Wirdumerdijk 24 gaf Oma Schweigmann-V.d. Borg de lei ding over aan haar drie dochters Lucia, Francisca en Maria. De tweede generatie had hier mee haar intrede gedaan en die zorgde eveneens voor een goede uitbreiding en in de jaren 1930- 1950 zijn er heel wat Friese kin deren door hen in jurkjes en ma trozenpakjes gestoken van de merken Delana en Bleyle, waar van rood en marine ieder jaar weer de hoofdkleuren vormden. In 1954 nam de tegenwoordige eigenaar, George Schweigmann, een neef van de dames Schweig mann, het roer over, nadat Fran cisca overleden was en Maria in het klooster was ingetreden. George Schweigmann had na zijn opleiding in de woningin richting jarenlang als bedrijslei der in een Naaldkunstzaak in Alkmaar gewerkt. Met zijn erva ring en geassisteerd door zijn zuster Tiny Schweigmann, die al enkele jaren tante Lucia had bij gestaan in de verkoop, werd de zaak uitgebreid en wel op de Nieuwestad tegenover de Lange- pijp. In 1968 werd hier ten behoeve van de benodigde verkoopruim te het pand van Morrema Sport- palace aangekocht. Met zijn zus ter vormde George dus de derde Margaretha Maria Schweigmann-v. d. Borg, die als een twintigjarige jonggehuwde vrouw in 1885 op Wirdumerdijk nummer 41 haar zaak in baby- en kinderkleding begon. generatie in deze kinderkleding zaak. De aanduiding "kinderkleding" werd overigens "kindermode" en veranderde later weer in "jeugdmode" zo wil het kind van tegenwoordig benaderd worden. De vierde generatie heeft reeds zijn intrede gedaan: de zonen George Jr. en Frank zijn in de voetsporen gevolgd. Intussen werd - in 1962 een fi liaal in Drachten opgericht, dat zich later onder leiding van George Jr. zou uitbreiden en verplaatsen naar de Noorder- buurt evenals in Leeuwarden is het ook daar een modecentrum voor de hedendaagse jeugd. Zo is die zaak al het bewijs, dat deze generatie Schweigmann de toe komst van de jeugdmode, on danks de teruglopende geboorte cijfers, heus zal weten te bespelen. De maand september zal daarom in het teken staan van dankbaar terugblikken op het in 1885 ge nomen initiatief van August Heinrich Schweigmann en Oma Schweigmann, dat aan zoveel achterkleinkinderen werk geeft.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 10