SCHWEIGMANN WOONTEXTIEL HEEFT RIJKE HISTORIE ACHTERZICH HET BEGON AL IN 1863. De Gebr. Schweigmann woninginrichting, nu geleid door de broers Ed en Ton Schweigmann, heeft een rijke historie achter zich. Het was hun overgrootvader August Heinrich, die als negenjarige boerenzoon met zijn ooms Flacke uit Recke mee trok om zaken te doen in Leeuwarden. In 1863 begon hij op de Voorstreek 34, in vroeger jaren de Korenmarkt genoemd, in het pand, waarin zich nu de Firma Wielinga bevindt. Zijn vrouw Lucia Maria Vorberg woonde zoals toen gebruikelijk was, met de opgroeiende kinde ren in het dorp Hopsten en leid de daar een klein boerenbedrijf. In de jaren zeventig van de vori ge eeuw kwamen successievelijk alle kinderen naar Leeuwarden over om bij vader in de zaak te helpen en in 1877 werd de firma Schweigmann veranderd in Gebrs. Schweigmann want intus sen hadden August Heinrich, Clemens Julius en Gerard hierin werk gevonden. In 1883 verhuisden ze naar de Wirdumerdijk 24, waar ze vele jaren hun zaken deden met een voorkeur voor matten, tapijten, gordijnen en linoleum. In die tijd trokken zij tesamen met andere kooplieden door de week de provincie in, bezochten de clien tèle thuis en hadden de provincie onder elkaar als broers verdeeld in eigen te bewerken gebieden. Deze tweede generatie liet het na de eerste wereldoorlog aan hun zonen over: Johan en Josef Schweigmann. En deze twee neven hadden de moed en het vertrouwen in hun zakendoen gauw bewezen door het oude pand van C A aan te kopen, gelegen tegenover het bij alle oud Leeuwarders bekende "klokje". In 1938 werd dit pand door architect V.d. Laan grondig verbouwd en er verscheen een winkel, compleet met lift die nu, na bijna vijftig jaar, nog als zeer modern en eigentijds kan wor den betiteld. Een derde en vierde firmant, Ge rard en August, kwamen in de jaren veertig de Gebrs. Schweig mann versterken want de wo ninginrichting werd steeds om vattender en arbeidsintensiever. Het was Gerard Schweigmann die, getrouwd met Sophie Wie- mers, voor de komst van de vier de generatie zorgde en na het overlijden van Gerard en Joseph Schweigmann, zijn het nu de bei de zonen Ed en Ton Schweig mann die, na méér dan honderd jaar, ervoor zorgen dat hun, in middels Gebrs. Schweigmann b.v., ook echt door broers wordt bestuurd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 11