UIT DE MOOIE TIJD VAN SPEL EN KATTEKWAAD EIGEN HUIS? leenwarder onderlinge Dan waardevast verzekeren! Brand vanaf 40 ct. per 1000. l'itgebreid vanaf 75 ct. per 1000- 9S ct. incl. glasschade. Extra uitgebreid f 1,10. verzekeringen ïLa. Was de nieuwe Van Sytzama- school voor die tijd een modern schoolgebouw, zoals ik in de eer ste aflevering van dit verhaal al schreef, toch was nog niet alles volmaakt. De capaciteit van de C.V. bleek onvoldoende en moest verdubbeld worden. Men dacht dit karwei onder schooltijd wel even te kunnen klaren en dus gingen de monteurs aan het werk. Toen er ook in onze klas zo'n monteur aan de gang ging en begon met het in- en uit elkaar schroeven van de radiatoren was er geen kind meer, dat nog naar de meester luisterde. Vooral ik zelf had meer oog voor de pij- pentangen van de monteur dan voor de lessen van de meester. Maar dat zinde onze meester Sixma niet erg en toen de mon teur hem ook nog vroeg even te willen helpen met het verschui ven van een kast liep hem de gal over en stapte hij naar het hoofd van de school, de heer Van der Schaaf. Die nam de zaak in ogenschouw en stuurde alle klas sen naar huis. Veertien dagen later mochten we weer verschij nen; het karwei was geklaard. Toen de school in gebruik werd genomen waren de achterste vier lokalen, twee beneden, twee boven, nog niet afgewerkt en met een muur gescheiden van de rest van het gebouw. Maar toen de onderste lokalen werden gebruikt voor het opslaan van wuttels en siepels van de gaar keuken was de aanwezigheid van vooral de laatste produkten goed te ruiken. Na de oorlog werden die lokalen tijdens de grote vakantie afgebouwd en in gebruik genomen. SNOTJONGENS Niet onvermeld mag blijven, dat wij als snotjongens gedurende de bouw van de nieuwe Van Sytza- maschool de werkzaamheden goed in de gaten hielden. Buiten werktijd werd het bouw terrein bewaakt, nou ja, be waakt, door een klein manneke, een oud koloniaal, die meen ik Van Zandvoort heette. Op een keer was ik er bij, dat een stel grote knapen de man omkochten met een flesje bier - hij stond ons toen toe de ladder op te gaan. Wij dus naar boven op het dak - zelf was ik toen een jaar of ze ven, acht - en terwijl het stel de grootste pret had, was de oppas ser maar aan het soebatten om weer beneden te komen. Ik zou het nu niet meer durven. Van de mooiste lessen, die wij bij meester Sixma hadden, stond bij mij het wekelijkse zanguurtje bovenaan. Met een meisje uit onze klas, Truida Weusting, mocht ik altijd voorzingen. Het waren versjes, die al jaren op het programma stonden, maar mees ter maakte er wat bijzonders van. In de vijfde klas zongen we wel samen met de zesde klas van meester Sipma en er werd dan wel drie- en vierstemmig gezon gen, prachtig was dat. Sixma kwam uit Friens en hij was een echte buitenman. We leerden ook een paar Friese versjes, wat toen een bijzonderheid was. Onder zijn leiding legden we ook een tuintje aan aan de oostkant van de school; het is er nu niet meer. We hebben er o.a. tuin kruid gekweekt, dat we op een meegebracht stukje roggenbrood mochten doen en mochten ope ten. SCHOOLREISJE Ons eerste schoolreisje maakten we toen ook. Helemaal naar Steenwijk met de trein! Juf Ro sier was ook mee. Het werd een pracht dag. Later zijn we nog een keer naar Ameland geweest. Toen kwa men we midden in de nacht thuis, want de boot had vastge zeten op het Wad. Voor zo'n reis werd het hele jaar gespaard, elke week een dubbeltje - voor som migen een zware opgave. Meester was intussen getrouwd en op een middag verscheen plotseling het schoolhoofd Van der Schaaf in de klas om meester Sixma wat in het oor te fluiste ren. Ik zie hem nog van kleur verschieten en haastig het lokaal verlaten. De heer Van der Schaaf deelde ons mee, dat we naar huis mochten, omdat mees ter vader was geworden. Ik liep naar huis en bij de Twee de Vegelindwarsstraat gekomen zag ik vrouw Harms, die er, als zo vaak met buurvrouw Tuinhof stond te praten, nogal schrikken - ze was zeker bang het eten niet op tijd klaar te hebben. OCH HEDEN JONKJE „Och heden jonkje," zei vrouw Harms, „is't al vier uur weest?" „Nee bufrouw," zei ik, „we mochten eerder uut skool, want ons meester het een klein kients- je kregen!" Op dat moment passeerde de be kende dokter Uffelie op 't fietske en hij barstte in een luid gelach uit, toen hij mij hoorde. Maar waarom hij zo moest lachen be greep ik niet. Ik heb de beste herinneringen aan mijn schooltijd en het spijt me nog, dat ik meester wel eens een vervelend ogenblik heb be zorgd. Zo stapte tijdens de les eens het schoolhoofd het lokaal binnen met een levensgrote pliesje in zijn zog. Ik zie meester nog rood aanlopen. Wat was er nu weer gebeurd? „We waren de vorige dag, een woensdag, met een stel jongens 'op avontuur' geweest, richting Schilkampen. Over de Spoor brug en dan pootjebaden in de Greuns. Op de terugweg pas seerden we achter elkaar de toen nog aanwezige Poppebrug. De bedieningskant lag aan de zuid zijde en wij liepen dus van noord naar zuid. De voorste man schopte de grendel los en toen de hele stoet, helaas op de kleinste na, er over was, gaven we de brug een duw, waardoor die opendraaide. En toen wij weg, vanzelf. De brugwachtster, vrouw Van de Veer, stond op het hoekje van het Fabrieksbuurtje als altijd te praten en begon luid te roe pen, dat we de brug weer moes ten sluiten, maar dat durfden we niet. De kleinste jongen, Gerrit van der Berg, hadden we even wel niet over de brug laten gaan en. hij werd gepakt. Hij moest opbiechten wie we waren en waar we op school gingen en zo had de politie de volgende dag alle dadertjes bij elkaar. Ik weet niet meer hoe dit verder voor ons is afgelopen, maar het zal wel op het bekende strafwerk zijn uitgedraaid: „Je mag niet brugdraaien" - honderd keer. Enfin, aan het schoolgaan op School 13 kwam na het zesde leerjaar een eind, want alle ze vende klassen werden bij elkaar gevoegd op de Keizersgracht- school; alleen kwamen er we gens plaatsgebrek daar ook nog twee zevende klassen op de Ge meenteschool 1, aan de Druif streek, ook wel de Geertse- school genoemd. Hier hadden we meester Ridder, een heel aar dige man, die uit Ameland kwam. VOORBIJ. Na het zevende leerjaar ver spreidden mijn klasgenoten zich over verschillende scholen en voor mij werd het de Ambachts school. De tijd voor spel en kat- tekwaad was voorbij. Leeuwarden G. Brinck Nadat we de Poppebrug hadden opgedraaid, maakten we dat we wegkwamen (Vervolg van pag. 4) spelen, de Florentiner mars of zo iets. Op dat moment kwam er een slager aan, die een koe met zich meetrok, daarbij geholpen door een knecht. Of het nu kwam door de muziek of door de losse planken vloer weet ik niet, maar .de koe kreeg het op haar heu- Ipen, rukte zich los en zette het op een lopen, richting Bewaar school 6. Wij als kinderen er allemaal ach teraan. Daar holde het beest de Menno van Coehoornstraat en het schoolplein op van School 6. Gelukkig was het middagpauze en het schoolplein verlaten. Het hek aan de Menno van Coe hoornstraat werd gauw dichtge daan door de slagersknecht, ter wijl de slager zelf naar de voorkant van de school liep om daar ook het hek van het school plein af te sluiten. De koe zat nu gevangen, maar het beest was aardig dol en kwam met grote sprongen op het hek af, wat haar een bloedneus kostte. Ondertussen was het school hoofd, meester De Vries, ook verschenen, want die kon de achterdeur niet meer uit, vanwe ge de koe. Wie toen de politie op de hoogte heeft gebracht weet ik niet, maar een tijdje later ver scheen er een „grote" open auto, waarin Commissaris Wesser zat, compleet met snor en jachtge weer. Veel bekijks natuurlijk, want het liep al tegen schooltijd en er kwamen steeds meer kinderen. Via de woning van meester De Vries nam de Commissaris plaats achter een houten hek, dat we ook op de foto konden zien. Hij moest wachten tot de koe zich omdraaide, want hij wilde hem in de kop schieten. Er waren twee schoten nodig. Het beest viel en de slagers sprongen toe en lieten direct het bloed uit de koe lopen. Het schoolplein rood gekleurd! Meester De Vries klapte in z'n handen en wij moesten de school in, want het was ondertussen al over tweeën geworden. Dit kwam allemaal bij mij boven toen ik de foto's in 't Kleine Krantsje zag. Goor Henk Boersma Ei'Wtil Leeuwarden Tel. OSS -

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 14