AMELAND: NATUURPARK VOOR LEEUWARDEN Beslist géén Best brilletje! LEEWADDERS, WAAR IS DIT Want een Best brilletje - zit altijd goed en prettig - is sterk en modieus - heeft de juiste glazen - is betaalbaar en... komt van Best! JORDAN Dameskapsalon DEPOSITAIRE "KERASTASE" J. Das Co bv Vele oud-Leeuwarders bewaren een sterke herinnering aan Ame land, dat voor Leeuwarden al vanaf het begin van deze eeuw de aangewezen badplaats was. Nog ken ik familie's die jaar in jaar uit het strand bij Nes, of de vuurtoren van Hollum wilden zien. Wie er één keer was geweest, keerde er steeds weer terug. Het is er mee als met de plaats, waar men geboren is, de herin neringen uit de jeugd zijn de grootste schatten, die een mens mee mag dragen. Het blijft ook waar: waar uw schat is, daar zal ook uw hart zijn. Voor mij roept alleen al de naam Ameland vertrouwde beelden op: de dorpen, vooral het dorps gezicht van Nes met die molen en het door de beroemde archi tect Cuypers gebouwde kerkje met dat voor Cuypers zo type rende torentje. Of de vuurtoren van Hollum, die als een slanke wachter bij storm en noodweer de schepen beschermen wil op één van de gevaarlijkste punten van onze kust. Nog herinner ik mij de eerste aankomst in 1916. Er was toen nog geen pier. De veerboot bleef op de rede liggen. Reizigers dienden over te stappen in roei bootjes. Als die dichtbij de wal waren en er nog teveel water stond, droegen sterke mannen- schouders de reizigers naar de vaste wal. ULTRA MODERN Wie nu naar Ameland vaart, ziet de oude vertrouwde veerboot van vroeger vervangen door een ultra-modern schip, zelfs met boegschroef. Het schip draagt de naam Sier. Die naam heeft niets te maken met "goede sier" ma ken, al zou dat misschien wel passen bij enkele bezoekers van het eiland. De naam wil levendig houden de herinnering aan wat eens het vijfde dorp van het eiland was, maar dat eeuwen ge leden door storm en watervloed is weggevaagd. Het lag eens ach ter Hollum op het meest weste lijke punt van het eiland, waar nu nog het eiland bijna jaarlijks hele stukken grond moet afstaan aan de zee. Met de nieuwe boot Sier is het goed varen, al mist de oudere toerist de gezelligheid van de vroegere veerboten. Het schip vaart snel. Maar de manoeuvre om te meren aan de pier kost nog al wat tijd. Ongewoonte? Ook de technische voorzienin Het romantische Ameland zoals het vroeger was. gen falen nog al eens en dan treedt vertraging op. Op het eiland hoorde ik de vrees uit spreken, dat het schip een te grote diepgang heeft en straks als de oostenwind de Wadden teistert, moeilijk de overtocht zou kunnen volbrengen. Dat zullen ze dan op het eiland wel merken. Of zou Waterstaat zich hebben verrekend? De tijd zal het leren. Wie Ameland bezoekt ontdekt al spoedig dat de moderne tijd het hele beeld van het eiland veranderde. Soms denk ik wel eens: die eilan den zijn te benijden, die geen auto's toelaten. Zij houden het toeristen-verkeer binnen verant woorde grenzen. In Ameland weten ze soms geen raad met al dat gemotoriseerde verkeer. OOSTERBUREN Daar komt nog iets bij. Niet al leen Nederlanders houden van Ameland. Onze oosterburen ko men soms in drommen opdra ven. Het wemelt in en om Nes van kampeerboerderijen, waar Duitse jongens en meisjes de vakantie vieren. De Amelanders zien dat alles gelaten aan. Dat ze bijzonder gesteld zijn op al die drukte kan ik niet zeggen. Aan het eind van het seizoen zal menigeen op het eiland een zucht van verlichting slaken als al die vreemdelingen weer verdwenen zijn en zij weer onder elkaar mogen wezen. Natuurlijk brengen die toeristen een slomp geld naar het eiland, maar daar zitten schaduwkanten aan. Het is nog steeds niet bewe zen, dat geld gelukkiger maakt. Ameland heeft door de eeuwen heen een eigen karakter be waard. Mij valt altijd weer op dat geen eilandbewoner de Frie se taal spreekt. Wie hem in het Fries aanspreekt, krijgt beslist geen echo in het Fries. Ze kun nen het niet spreken, zij willen het ook niet. HEERLIJKHEID Wie naar de oorzaak daarvan zoekt ontdekt dat Ameland lang gebleven is een zelfstandige "heerlijkheid". De Heer van het eiland was de centrale figuur uit een zeer oud geslacht: de Cam- mingha's. Deze zomer stond ik nog aan het graf van één van die Heren. Ze liggen begraven in Ballum waar in vroeger dagen het slot stond van de familie. Later is het eiland in handen gekomen van de Oranje's. Hun bezittingen werden in de Franse tijd door de bezetters van toen verbeurd verklaard. De gehate bezetters - niets vreemds onder de zon - brachten Ameland ad ministratief onder bij Friesland, als een soort wingewest. Dat hebben de Amelanders die Fran sen nooit vergeven. De eilandbe woners waren in deze lotsbe schikking niet gekend en willen daar eigenlijk ook nog niet aan. Vandaar. Daar komt nog iets bij. In vorige eeuwen was Ameland sterk in ternationaal georiënteerd. De prachtige kommandeurshuizen in Nes vertellen nog iets van de glorierijke walvisvaart en de Amelanders die daarop het com mando voerden. Toen Neder land nog een grote staat voerde in de koopvaardij waren er heel wat Amelander jongens die op de schepen de wereldzeeën za gen. Zij leerden toen al kijken over( de grenzen van Friesland heen, al bleef hun hart aan Ameland verpand. STERKE FIGUREN Ameland heeft in die tijd sterke figuren voortgebracht. Maar niet alleen in het verleden. Eén van Amelands grote zonen blijft voor mij kardinaal De Jong. In Nes staat een klein beeld van hem, dat prachtig doet uitkomen zijn sterke houding, waarmee hij in de laatste wereld oorlog de Gestapo en heel de bezetting tegemoet trad. Hij had de vijand goed onderkend. In die storm bleef hij recht overeind. Maar het meest boeiend blijft de natuur op het eiland. Het zijn de stranden en de bossen, de dor pen en de duinen, die blijven trekken. Hard wordt er gewerkt om dat vertrouwde beeld te bewaren. Staatsbosbeheer verdient de dank van allen, die van Ame land houden voor de zorg aan de bestaandebossen en de nieuwe. De bewaking van het eiland te gen de dreiging van stormvloe den verslapt geen ogenblik. De dijk aan de "Waddenkust en de kunstmatige duinen aan het Noordzeestrand zijn daarvan de bewijzen. Alle zorg zal daarop gericht moeten worden, dat het toerisme niet al te zeer de heer lijke rust van het eiland ver stoort en op den duur het unieke karakter van dit prachtige eiland vernielt. Leeuwarders kunnen door hun verbinding met dit eiland daar aan een eigen bijdrage leveren. Amersfoort J. v.d. Linden VAKOPTICIEN I 11 best brillen Nieuwestad 61a - Leeuwarden telefoon 058-123782 \N BEST BRILLETJE KOMT VAN BEST BRILLETJE KOt Ger. Doustraat31 Telefoon 125883 ONDERHOUDSWERK Aannemersbedrijf 058-129151-122835 b.g.g. 660963-662102 V V," N' s-f v - Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat l, 8921 BP Leeuivarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1985 | | pagina 2